Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wanna kontra prysznic. Co się bardziej opłaca?

Red.

Co jest tańsze? Kąpiel w wannie czy prysznic? Zwolennicy prysznica mają powód do radości - ich rachunki za wodę będą kilkakrotnie niższe.

prysznic
Za każdym razem, wybierając prysznic zamiast kąpieli w wannie, możemy zaoszczędzić 2-3 zł
Fot. Nishimuraya Kinosaki Onsen/Flickr.com/CC BY 2.0

Czy wiesz, ile kosztuje Cię kąpiel? Musisz podsumować koszt zużycia wody, w którym kryje się cena zimnej wody, koszt jej podgrzania i kwota za odprowadzenie ścieków. Te ceny są zróżnicowane w całej Polsce - 1 metr sześcienny (czyli tysiąc litrów) zimnej wody kosztuje w zależności od gminy od mniej więcej 7 zł do nawet 50 zł! Tak wysokie opłaty to jednak rzadkość, przyjmijmy więc, że metr sześcienny wody kosztuje przeciętnie około 11 zł (razem z ceną odprowadzenia ścieków). Cena wody podgrzanej to mniej więcej 25 zł/m3 - i tu mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem; zależy to zarówno od cen w naszej gminie albo od indywidualnego systemu ogrzewania, który jest zainstalowany w domu jednorodzinnym.

ZOBACZ, ILE ZAOSZCZĘDZISZ ZMYWAJĄC W ZMYWARCE >>

Ile kosztuje prysznic, a ile kąpiel w wannie?

W wannie zmieści się 200 litrów wody, co oznacza, że jedna kąpiel to koszt 4-5 zł. Biorąc prysznic zużywamy nie więcej niż 50-60 litrów wody. Wynika z tego prosty rachunek, że każdy prysznic kosztuje nas ok. 1,50-2 zł.

Porównajmy teraz roczny koszt zużycia wody dla jednej osoby. Biorąc dwa razy dziennie prysznic, zużyjemy ok. 35 200 l wody i wydamy na to około 380 zł (licząc tylko koszt zimnej wody).

Jeśli wybieramy wannę, zużyjemy w ciągu roku około 175 000 litrów wody, co będzie nas kosztować około 1 900 zł (za zimną wodę).

Ile zaoszczędzimy na prysznicu?

Jak widać, ta różnica jest bardzo istotna, nawet jeśli w domu czy mieszkaniu jest tylko jedna osoba - zmieniając nawyki, możemy zaoszczędzić mniej więcej 1500 zł. A kiedy dodamy jeszcze cenę podgrzania wody, okaże się, że na koncie zostanie nam nawet 3 000 zł.

ZOBACZ, JAK POZBYĆ SIĘ RYBIKÓW CUKROWYCH >>

A jak to wygląda przy rodzinie czteroosobowej? Przemnóżmy kwoty przez cztery - jeśli cała rodzina będzie używać wyłącznie prysznica, w ciągu roku zapłaci około 1550 zł za zimną wodę. Jeśli wszyscy będą kąpać się dwa razy dziennie w wannie - koszt wzrośnie do prawie 8 000 zł (w rzeczywistości jedna osoba raczej nie będzie się kąpać w wannie dwa razy dziennie - ale być może są i takie kąpielowe rodziny). A jeśli chcemy uzyskać koszt zbliżony do rzeczywistego, przemnóżmy kwoty przez dwa. To gigantyczne koszty i ogromna różnica - wybierając prysznic zamiast wanny, jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 13 000 zł rocznie.

Na co dzień postawmy na szybki orzeźwiający prysznic, który pozwoli odżyć nie tylko tobie, lecz także twoim finansom. A zaoszczędzone kwoty wydajmy na wakacje i kąpmy się do woli np. w morzu.

Skomentuj:

Wanna kontra prysznic. Co się bardziej opłaca?