Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Farba do płytek - jaką wybrać? Malowanie płytek krok po kroku - szybka metamorfoza bez generalnego remontu

red.

Malowanie płytek w łazience czy kuchni to świetny sposób na odświeżenie wnętrza bez konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. To oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Jaką farbę wybrać i jak nią malować?

Do malowania płytek ceramicznych służą specjalne farby (na opakowaniu mają informację "farba do płytek ceramicznych") o podwyższonej odporności na wilgoć, które po wyschnięciu tworzą twardą, odporną na uszkodzenia i ścieranie powierzchnię. Powłoka ta jest odporna na detergenty i środki myjące. Jeśli już wybrałaś farbę i przygotowałaś wałki, możesz przystąpić do pracy.

Farba do płytek: przygotowanie podłoża przed malowaniem

Aby farba mocno trzymała się podłoża, trzeba je odpowiednio przygotować. Powierzchnię płytek należy dokładnie umyć i odtłuścić, czyli zmyć ją wodą z detergentem. Jeśli płytki będą zabrudzone, farba nie będzie się trzymać i odpryśnie. Warto też płytki odkamienić specjalnym środkiem. Wszelkie detergenty należy porządnie spłukać! Przyjrzyj się dokładnie każdej płytce. Jeśli są w nich pęknięcia, wypełnij je akrylem, fugą lub masą wodoodporną. Nadmiar materiału zeszlifuj papierem ściernym. Jeśli nie chcesz zdejmować szafek, ich krawędzie, a także miejsca łączenia płytek ze ścianą, zabezpiecz taśmą papierową. Gdy już wszystko zrobiłaś, można rozpocząć malowanie płytek.

Farba do płytek: gruntowanie podłoża

Płytki maluje się dwa razy. Pierwszą warstwą jest farba do gruntowania. Należy używać jej zgodnie z instrukcją, nie eksperymentować, bo Twoja praca przyniesie marny efekt! Farby gruntowe z reguły są dwuskładnikowe, jeśli więc trzeba je rozcieńczyć wodą w stosunku 10:1, to tak zrób. Na tym etapie malowania musisz się spieszyć – farba po wymieszaniu musi być zużyta w ciągu 2 godzin. Podkład nakłada się również na fugi, dlatego warto malowanie zacząć właśnie pokrycia farbą fug. Możesz użyć pędzelka, ale uważaj, aby nie zostawił on włosów. 

Gdy fugi są pomalowane, pokryj farbą do gruntowania całą powierzchnię. Najlepiej sprawdza się wałek z krótkim włosiem, nie nadaje się natomiast wykonany z gąbki. Malowanie zacznij od kąta, przemieszczając się w kierunku wyjścia z pomieszczenia. Farbę nakładaj wałkiem, naprzemiennie: pionowo i poziomo. Od razu po pomalowaniu ostrożnie zdejmij taśmy, bo gdy farba na nich wyschnie, będzie to bardzo trudne! Ile czasu schną płytki? To długi proces, pracę kontynuować można dopiero na drugi dzień.

Farba do płytek: malowanie i zabezpieczenie powierzchni

Następnego dnia ponownie przyklej taśmę taśmę zabezpieczającą. Malujemy płytki farbą w wybranym kolorze (bez rozcieńczania wodą) i koniec! Chyba, że malujesz fugi na inny kolor - teraz jest na to czas. Zrób to bardzo ostrożnie, aby nie zachlapać pomalowanych kafelków. Farba schnie 3-4 dni, ale jeszcze przez tydzień powierzchni lepiej nie zmywać i mocno chlapać wodą. Dodatkową ochronę daje pomalowanie płytek bezbarwnym lakierem, ale nie jest to konieczne.

Jakie farby do płytek możemy kupić w Polsce?

Farby do malowania płytek możemy już bez problemu kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych bez konieczności składania specjalnego zamówienia. Największą popularnością cieszą się produkty marek V33 oraz Tikkurila - dostępne w niemal każdym większym markecie budowlanym.

Tutaj kupisz farby do pomalowania płytek i mebli w łazience i kuchni:

Skomentuj:

Farba do płytek - jaką wybrać? Malowanie płytek krok po kroku - szybka metamorfoza bez generalnego remontu