Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najmodniejsze tapety. Jaką tapetę wybrać?

Monika Utnik-Strugała

Tapety znów są w modzie. Najmodniejsze są te imitujące drewno, kamień, płytki bądź inne materiały. Przygotowaliśmy wielki przegląd najmodniejszych tapet.

Taniec różowych linii, fizelinowa, 100 zł/rolka, artgeist.pl
Taniec różowych linii, fizelinowa, 100 zł/rolka, artgeist.pl
Fot. materiały prasowe

Wybierając tapety, najczęściej kierujemy się ich kolorem i wzorem. To jednak za mało, by w pełni cieszyć się potem z zakupu. Warto spojrzeć na etykietę i dowiedzieć się czegoś więcej: z czego tapeta jest zrobiona. Na jaką powierzchnię najlepiej się nadaje, czy jest odporna na wilgoć, światło, ścieranie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednią tapetę. 

Rodzaje tapet

  • Tapety papierowe - to najpopularniejsze tapety. Są dość cienkie, zrobione z jednej lub dwóch warstw papieru, drukowane lub tłoczone. Gdy tapety papierowe się zabrudzą, można je co najwyżej przetrzeć delikatnie szmatką.
  • Tapety winylowe - spodnią warstwę stanowi papier, a wierzchnią winyl, płaski lub spieniony. Winyl płaski jest dość cienki, ale za to odporny na zarysowania, z kolei spieniony - grubszy, lepiej więc maskuje nierówności ścian. Tapety winylowe są odporne na wodę i ogień.
  • Tapety fizelinowe - winylowe lub papierowe podklejone warstwą fizeliny. Są "ciepłe", tłumią hałas i dobrze kryją nierówności ścian.
  • Tapety z włókna szklanego - przypominają tkaninę. Są odporne na wilgoć i ogień, uderzenia i zadrapania, można je tez malować.
  • Tapety z raufazy - składa się z dwóch warstw papieru, między którymi znajdują się drewniane wiórki tworzące ciekawą fakturę. Bardzo dobrze kryje wszelkie nierówności ścian. Można ją malować.
  • Tapety tekstylne - z tkanin naturalnych bądź syntetycznych podklejonych od spodu papierem. Można je idealnie dobrać do obicia sofy albo zasłon. Dają wrażenie ciepła i są miłe w dotyku.
  • Tapety korkowe - ich spodnia warstwa jest zrobiona z papieru, wierzchnia z korka. Dobrze tłumią hałas i ocieplają ściany. Łatwo je utrzymać w czystości, bo nie przyciągają kurzu.

Jaka tapeta do jakiego pomieszczenia?

Pokój dzienny: wszystkie rodzaje tapet
Sypialnia: wszystkie rodzaje tapet
Pokój dziecka: tapeta winylowa, na fizelinie
Kuchnia i łazienka: tapeta winylowa, z włókna szklanego

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Najmodniejsze tapety. Jaką tapetę wybrać?