Łazienka w klasycznym wydaniu

Joanna Dobkowska

Stylowe dekoracje, formy odwołujące się do przeszłości, historyczne akcenty. Wprowadzone do współczesnego salonu kąpielowego, wzbogacą go o atmosferę luksusu i romantyzmu.

POKOJOWY CHARAKTER. Mariaż łazienkowych sprzętów i elementów kojarzących się z salonem: ozdobnej stolarki na ścianach, parkietu ułożonego w jodełkę, żyrandola oraz szezlonga. Jednak główną bohaterką tego wnętrza jest stylowa wanna Newcast, Roca, roca.pl.
Mariaż łazienkowych sprzętów i elementów kojarzących się z salonem: ozdobnej stolarki na ścianach, parkietu ułożonego w jodełkę, żyrandola oraz szezlonga. Jednak główną bohaterką tego wnętrza jest stylowa wanna Newcast, Roca.
fot. Roca

O charakterze wnętrza potrafi zadecydować jeden wyrazisty element. Reszta wyposażenia stanowi wtedy harmonijne tło. Do roli gwiazdy stylowego salonu kąpielowego predysponowana jest wolnostojąca wanna o kształcie lub z dekoracją nawiązującymi do historycznego stylu (baroku, klasycyzmu itp.). Taka wanna wymaga jednak przestronnego pomieszczenia – powinna być odpowiednio wyeksponowana. Gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, w głównej roli może wystąpić np. umywalka na staroświeckiej konsolce w parze z ozdobnym lustrem albo stylizowane baterie.
Nawiązaniem do przeszłości będzie też rodzaj podłogi i wykończenia ścian. Stylowo wyglądają: parkiet (oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią), płytki ceramiczne – zwłaszcza w postaci czarno-białej szachownicy charakterystycznej dla łazienek z początku XX wieku – oraz kamienne płyty. Te ostatnie nie stanowią wyłącznie opoki nowoczesnego minimalizmu, przywodzą też na myśl barokowe lub klasycystyczne wnętrza pałacowe.

Nie musimy jednak dobierać wszystkich elementów aranżacji według klucza historyzującej formy czy zdobienia. Częstym zabiegiem, który zdecydowanie wychodzi na korzyść wnętrzu, jest mariaż stylów – powściągliwe retro i nowoczesna prostota bardzo dobrze wyglądają w duecie. Nie chodzi bowiem o to, by tworzyć rekonstrukcję historycznej łazienki, ale by wpisać stylizowane elementy w funkcjonalne otoczenie.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Łazienka w klasycznym wydaniu