Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stoliki do każdego wnętrza. Najciekawsze modele z polskich sklepów

Monika Utnik-Strugała

Stoliki bywają schowkiem lub tacą, mają wygodne uchwyty albo rozkładane blaty. Współczesne stoliki to coś więcej niż tylko miejsce do odstawiania kubka z kawą.

Stoliki do każdego wnętrza
Stoliki do każdego wnętrza
fot. Atkin and Thyme

Stoliki inspirowane przeszłością

W historii wnętrzarstwa znajdziemy stoliki pełniące najprzeróżniejsze funkcje. Na karciakach grało się w karty, niciaki miały szufladki pod blatem na akcesoria do szycia, stoliki teapoy służyły podczas angielskiego five o'clock (stawiano na nich imbryk do herbaty i filiżanki). W żardinierach eksponowano kwiaty – w blacie znajdowało się wgłębienie na doniczkę (nawiasem mówiąc, ozdobne donice również nazywano żardinierami).

Współcześni projektanci chętnie czerpią z tradycji, dając nowoczesnym stolikom coraz więcej ról do odegrania. Poręczne meble mają skrytki, wysuwane/składane blaty, zagłębienia. Niektóre mogłyby z powodzeniem konkurować z artystycznymi instalacjami.

Przeczytaj, zanim wybierzesz stolik:

  • Na stolik, który ma od 40 do 55 cm wysokości, możemy wygodnie odstawiać naczynia. W sklepach znajdziemy jednak również niższe stoliki, z efektownymi blatami znajdującymi się tuż nad podłogą.
  • Stolik ze szklanym blatem odnajdzie się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzu. Sprawdzi się też w niedużych mieszkaniach (bo jest prawie niewidoczny) oraz w pomieszczeniach, gdzie dominuje wiele wyrazistych wzorów (np. nie przesłoni dekoracyjnego dywanu).
  • Do małych mieszkań idealne będą również stoliki chowane jeden pod drugim.
  • Można również kupić stoliki kawowe z otworem na doniczkę lub wazonik albo z wąską szparą, w którą wstawimy smartfon.

Monika Utnik-Strugała, redaktorka:
Bez stolików nie wyobrażam sobie funkcjonowania w mieszkaniu. Chętnie korzystam z nich nie tylko w salonie, ale też w kuchni (ten na kółkach pomaga mi serwować dania, ten z blatem-tacą traktuję jako paterę na owoce) oraz w sypialni (uwielbiam jeść w łóżku, na dosuwany stolik odstawiam więc talerz i filiżankę). Wybrałam dla was najciekawsze – moim zdaniem – modele na rynku. Przekonajcie się, jak wiele potrafią.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Stoliki do każdego wnętrza. Najciekawsze modele z polskich sklepów