Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Urządzamy pokój osoby starszej

red.

W pomieszczeniu, w którym chory będzie przebywał całe dnie, postarajmy się pogodzić bezpieczeństwo i wygodę z estetyką oraz przytulnością.

Urządzamy pokój osoby starszej
Urządzamy pokój osoby starszej
fot. iStock

Przestrzeń wokół chorego leżącego trzeba zaaranżować bardzo starannie. Najlepiej byłoby mu zapewnić osobny pokój. Jeśli jednak go nie mamy, wydzielmy intymny i kameralny kącik. Można wygrodzić go zasłonami lub parawanem. Zadbajmy również o szerokie wejście do pokoju.

Dla osoby leżącej najważniejszym sprzętem jest łóżko. Należy je ustawić w takim miejscu, aby z obu stron zapewnić łatwy dostęp do chorego. Istotnymi elementami wyposażenia pokoju są szafka przyłóżkowa i stolik nałóżkowy. W zasięgu ręki powinny się znaleźć półki lub szafka na rzeczy osobiste, leki, sprzęt rehabilitacyjny, książki, gazety.

Aby osoba chora mogła być tak samodzielna, jak to tylko możliwe, warto umożliwić jej zdalne sterowanie różnymi urządzeniami znajdującymi się w pokoju. W tym celu należy zamontować włącznik światła głównego tuż przy łóżku. Dobrym pomysłem są również rolety lub żaluzje sterowane pilotem. Pamiętajmy, że chory nie wszystkie czynności wykona samodzielnie, często będzie potrzebował pomocy, warto więc przy łóżku zamontować dzwonek, który powiadomi domowników, że są potrzebni.

Więcej przydatnych informacji o wyposażeniu pokoju dla osoby wymagającej opieki znajdziecie w nowym magazynie „Opiekun” – piśmie, które w kompleksowy sposób odpowiada na potrzeby osób, które na stałe opiekują się bliskimi.


Ponadto w wydaniu:

- wskazówki z zakresu pielęgnacji i higieny osoby starszej,
- informacje o ofercie publicznej służby zdrowia w zakresie opieki nad chorym,
- sposoby przystosowania wnętrza do potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych,
- wskazówki na temat diety osób wymagających stałej pomocy,
- pomysły na wartościowe wypełnienie czasu chorego.

W naszym kwartalniku będziemy pisać o sprawach ważnych dla osób, które sprawują opiekę nad chorym, starszym, niesamodzielnym członkiem rodziny. W takich sytuacjach trzeba zacząć myśleć o rehabilitacji, opiece pielęgniarskiej, wyposażeniu domu w pomocne sprzęty. Dla takich właśnie osób wraz z fundacją Razem Zmieniamy Świat, prowadzącą projekt "Damy radę”, przygotowaliśmy magazyn-poradnik, dzięki któremu ten pierwszy krok może będzie choć odrobinę łatwiejszy i skierowany we właściwym kierunku

- mówi Ilona Szajkowska, redaktor naczelna pisma.

Pierwszy numer magazynu 'Opiekun'
Pierwszy numer magazynu 'Opiekun'
mat. promocyjne

Magazyn w sprzedaży od 17 października.

    Więcej o:

Skomentuj:

Urządzamy pokój osoby starszej