Chłodzimy i zasłaniamy
Jak co roku, wkrótce przyjdzie nam zmagać się z falami upałów i temperaturą dochodzącą do 40⁰C. Coraz chętniej więc montujemy w naszych mieszkaniach klimatyzację i osłony chroniące przed rażącymi promieniami słońca.
Zasłanianie okien w ciągu dnia i chłodzenie powietrza we wnętrzach za pomocą klimatyzacji to najlepsze sposoby na przetrwanie upałów w mieście. Nie zapominajmy także o tym, że klimatyzatory w okresach przejściowych, czyli wczesną wiosną i jesienią, można wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń.
Schładzamy jeden pokój
W pokoju, który planujemy schładzać, umieszcza się jednostkę wewnętrzną (tzw. system split). Łączy się ją z jednostką zamontowaną na zewnątrz za pomocą instalacji chłodniczej. Na rynku znajdziemy kilka modeli jednostek wewnętrznych – ścienne, kanałowe, przypodłogowo-sufitowe oraz kasetonowe. Najczęściej wybierane są urządzenie ścienne. Wiele z nich wyróżnia się ciekawym wzornictwem i niebanalnym kolorem obudowy. Ich ważnym atutem jest również to, że są wyposażone w systemy filtracji.
Modele kanałowe polecane są, gdy domownicy nie chcą ingerencji w wystrój klimatyzowanego pokoju. Napływ schłodzonego powietrza i pobór ciepłego odbywa się za pomocą kanałów zakończonych estetyczną kratką nawiewną i wywiewną. Są one jednymi widocznymi elementami instalacji. Przypodłogowo-sufitową jednostkę wewnętrzną klimatyzatora zawiesza się pod sufitem lub ustawia na podłodze. Jeśli pomieszczenie ma nietypowy kształt, ma dość dużą powierzchnię, można wziąć pod uwagę jednostki kasetonowe.
Schładzamy kilka pomieszczeń
Często warto rozważyć schładzanie wszystkich pomieszczeń za pomocą systemu klimatyzacji typu multisplit. W tym układzie do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się od dwóch do ośmiu jednostek wewnętrznych. W niektórych rozwiązanych możliwe jest podłączanie różnych jednostek wewnętrznych, np. w salonie kanałowej, w sypialniach ściennych. Jednostki wewnętrzne działają niezależnie od siebie, ponieważ mają oddzielne sterowanie. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu możemy ustawiać zarówno inną temperaturę, jak i czas włączania oraz wyłączania urządzeń.
Czyścimy powietrze
Klimatyzatory często wyposażane są w filtry elektrostatyczne. Generują one ujemnie jony, które neutralizują bakterie, wirusy, roztocza oraz alergeny. W zależności od potrzeb możemy doposażyć urządzenie w specjalny filtr, rozwiązujący problem dymu tytoniowego czy zapachów z otwartej kuchni. Niektóre klimatyzatory mogą także sterylizować powietrze dzięki lampom UV.
Moc klimatyzatora
Skutecznie działanie systemu split lub multisplit będzie zapewnione, m.in. pod warunkiem odpowiedniego doboru mocy jednostek. Do wstępnych obliczeń można skorzystać z uproszczonej metody, przyjmując, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 40 W/m3 klimatyzowanego pomieszczenia. Zatem we wnętrzu o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,8 m należy wziąć pod uwagę zakup jednostki o mocy około 2 kW (20 x 2,8 x 40 = 2240 W). Do samodzielnego oszacowania wydajności klimatyzatora możemy również posłużyć się programami zamieszczonymi na stronach niektórych producentów. Zawsze jednak przed zakupem należy te wartości ustalić z fachowcem.
Wygodnie sterujemy
Klimatyzacją steruje się zwykle pilotem bezprzewodowym lub sterownikiem umieszczonym na ścianie w pokoju. Wiele jednostek wewnętrznych ma też wbudowany odbiornik wi-fi, co z odpowiednią aplikacją pozwala nam na zdalny wgląd do instalacji za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Możemy wtedy spoza domu sprawdzić temperaturę, zmienić parametry pracy, przeanalizować zużycie energii w różnych okresach, otrzymać komunikaty o awariach i wiele innych.
Czyścimy klimatyzator
O klimatyzator trzeba regularnie dbać. Podstawowy przegląd urządzeń obejmuje czyszczenie i dezynfekcję parownika w jednostce wewnętrznej oraz czyszczenie skraplacza w jednostce zewnętrznej, usunięcie zanieczyszczeń z obudowy każdego z elementów oraz sprawdzenie działania wszystkich funkcji urządzenia.
Ważne podczas wyboru klimatyzatora
• Klasa efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym lepiej, bo daje nam to pewność, że klimatyzacja nie będzie stanowić dużego obciążenia dla budżetu.
• Parametry SEER i SCOP. Pierwszy z nich określa sezonową efektywność chłodzenia, drugi – sezonową efektywność grzania. SEER i SCOP oznaczają stosunek uzyskanej mocy chłodniczej (lub grzewczej) do zużytej energii elektrycznej. Im liczbowo te parametry są wyższe, tym klimatyzator jest bardziej wydajny.
• Poziom hałasu. Większość jednostek wewnętrznych na najniższym biegu ma głośność poziomie 20-25 dB (wartość porównywalna do szeptu). Z kolei poziom hałasu emitowany przez jednostkę zewnętrzną nie może przekraczać 55 dB w ciągu dnia oraz 45 dB w nocy.
Osłaniamy okna
Skutecznym sposobem, by nie wpuścić gorąca do mieszkania jest montaż osłon zewnętrznych. Chronią one nas nie tylko przed rażącym słońcem, ale też przed ciepłem. Jeśli nie możemy zamontować takich osłon, przynajmniej zdecydujmy się na żaluzje lub rolety montowane od wewnątrz.
OSŁONY ZEWNĘTRZNE. Najskuteczniejszą ochronę przed słońcem zapewniają nowoczesne akcesoria montowane na zewnątrz okna, czyli żaluzje fasadowe, markizy (rolety screenowe, reflesole) i tradycyjne rolety. Dzięki osłonom zewnętrznym większość promieniowania słonecznego nawet nie dociera do przeszklenia. Jest ono absorbowane przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza. Dlatego szczególnie ważne jest ich stosowanie w oknach od strony południowej i zachodniej.
OSŁONY WEWNĘTRZNE. Ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, choć w mniejszym stopniu, zapewniają też osłony montowane po wewnętrznej stronie okien. Oferta rynkowa osłon wewnętrznych jest ogromna dzięki dostępności różnych tkanin, faktur i konstrukcji. Jeśli zależy nam na pełnej kontroli światła i możliwości zaciemnienia pomieszczenia w ciągu dnia, dobrym rozwiązaniem są rolety zaciemniające lub zaciemniająco-plisowane. W przypadku tych drugich, dzięki części zaciemniającej, możemy zyskać zaciemnienie, gdy świeci intensywne słońce, a gdy potrzebujemy ochrony tylko przed delikatnymi promieniami, wystarczy, że rozwiniemy część plisowaną. Inne funkcje zyskamy, decydując się na roletę energooszczędno-zaciemniającą wykonaną z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową zatrzymującą ciepło wewnątrz pomieszczenia np. podczas zimnych nocy. Łatwe sterowanie natężeniem światła dziennego to główna cecha żaluzji, których metalowe, tworzywowe lub drewniane lamelki można ustawiać pod różnymi kątami, a w razie potrzeby podciągać na określoną wysokość do góry.
Osłony chronią przed słońcem i wspomagają klimatyzację
W ostatnich latach letnie miesiące dają nam się mocno we znaki, kiedy w słoneczne dni wysokie temperatury przegrzewają nasze mieszkania. W pomieszczeniach robi się duszno i parno. Pojawia się wtedy pytanie: jak uchronić dom przed nagrzewaniem? Można oczywiście zainstalować klimatyzator. Niemniej przy nieosłoniętym i pełnym słońca oknie, musi on zużyć więcej energii, by skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Klimatyzacja jest też dosyć kosztownym rozwiązaniem, poza tym nie uchroni ona przed promieniami słonecznymi.
Bogata oferta dostępnych na rynku osłon przeciwsłonecznych pozwoli wybrać te właściwe. Rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy osłony typu zip screen – które sprawdzą się najlepiej? Zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne są dostępne w dwóch wersjach: adaptacyjnej i podtynkowej, z możliwością montażu na etapie budowy lub po zakończeniu inwestycji. Elegancki i uniwersalny wygląd osłon zewnętrznych wpisze je w każdy styl architektoniczny budynku. Możliwość doboru koloru (modne szarości i antracyty, tradycyjne drewno w przypadku rolet i żaluzji fasadowych oraz szeroki wybór tkanin w przypadku zip screenów) pozwalają dopasować osłonę przeciwsłoneczną do stylu i kolorystyki każdej elewacji.
To wyjątkowe systemy, które zapewniają nam prywatność i spokój, a także pełnią funkcję izolacji termicznej: latem w znacznym stopniu zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń oraz gwarantują komfort optyczny we wnętrzu, ponieważ z jednej strony nie dają efektu zaciemnienia, z drugiej zaś skutecznie tłumią przenikanie intensywnego światła słonecznego. Osłony typu zip screen są produkowane z wysokiej jakości tkanin przeziernych i nieprzeziernych, które dzięki odbiciu i absorpcji światła słonecznego pozwalają na jego redukcję nawet o 100% (w zależności od wyboru tkaniny), przy jednoczesnym ograniczeniu promieniowania UV. Osłony przeciwsłoneczne (żaluzje fasadowe, rolety, zip screeny) spełniają wszelkie potrzeby w zakresie tworzenia obszarów chronionych przed ciepłem i promieniowaniem UV. Stanowią nowoczesne i stylowe systemy osłon oraz gwarantują efektywną termoizolację.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville