Co to jest zdolność kredytowa?
Kredyt w banku jest możliwy tylko przy spełnieniu określonych warunków – wśród których jednym z najważniejszych jest mieć taką zdolność kredytową, jakiej wymaga dana placówka. Pytanie, które powinno się tutaj pojawić brzmi: co to jest zdolność kredytowa – okazuje się bowiem, że wciąż wiele osób nie ma do końca świadomości, o czym dokładnie mowa. Ten brak rozeznania powoduje nierzadko odrzucenie aplikacji kredytowej. Nie chcesz popełnić takiego błędu? Już teraz uzupełnij swoją wiedzę na ten temat!
Co to zdolność kredytową i co na nią wpływa?
Definiując zdolność kredytową co to jest – najlepiej ująć to w prosty sposób – jako wskaźnik, który określa wysokość zobowiązania możliwego do spłaty przez osobę, która o kredyt się ubiega. Co interesujące, nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna zdolność kredytowa. Każda instytucja może sama dla siebie określić co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy i na tej podstawie decydować o przyjęciu lub odrzuceniu aplikacji kredytowej.
Co to znaczy mieć zdolność kredytową?
Mieć zdolność kredytową to nic innego, jak być dla banku wiarygodnym wnioskodawcą – którego aplikację o kredyt można rozpatrywać. Co ważne, choć przyjęło się pytać co to jest zdolność kredytowa głównie w kontekście kredytów hipotecznych – warto mieć świadomość, że ten wskaźnik ma znaczenie właściwie w kontekście niemal każdego typu pożyczki.
Przy jakich aplikacjach bank będzie zainteresowany Twoją zdolnością kredytową?
- kredyt hipoteczny
- kredyt gotówkowy
- kredyt na samochód
- kredyt ratalny
- kredyt konsolidacyjny
- kredyt odnawialny
Ma to również wagę w kontekście przyznawania limitu w rachunku, czy na karcie kredytowej. Jeśli masz zdolność kredytową – to znaczy, że spełniasz wymagania danej instytucji w kontekście ubiegania się o konkretny produkt finansowy.
Jak sprawdzić, czy ma się zdolność kredytową na kredyt hipoteczny?
Zastanawiasz się, jak samemu obliczyć zdolność kredytową? Słusznie! Dobra wiadomość jest taka, że masz w swoim arsenale kilka sposobów na to, by rozeznać się w tym temacie na własną rękę. Jednym z bardzo przystępnych i popularnych sposobów na zdobycie informacji na temat tego wskaźnika w odniesieniu do siebie, jako wnioskodawcy jest kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego: https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Wystarczy krótki research w sieci, by znaleźć narzędzie dające takie możliwości.
Innym sposobem jest zorientowanie się, jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK. Raz na pół roku możesz poprosić tę instytucję o taki raport – w którym znajduje się nie tylko historia zobowiązań kredytowych, które pochodzą z bazy BIK, ale także informacje finansowe z bazy BIG InfoMonitor. To daje kompleksowy wgląd w Twoją zdolność kredytową w ujęciu ogólnym.
Jak bank sprawdza zdolność kredytową?
Banki nigdy nie udzielają zgody na kredyt przed sprawdzeniem zdolności kredytowej wnioskodawcy. Analizując zdolność kredytową biorą różne czynniki pod uwagę, ale na potrzeby tego artykułu – wytypowaliśmy kilka najważniejszych:
- Wysokość zarobków – bank musi się upewnić, że zarabiasz tyle, by móc bez problemu obsługiwać przyszłe zadłużenie.
- Koszty utrzymania – miesięczne opłaty wnioskodawcy są kolejnym, ważnym czynnikiem dla banku. Uwzględnia się tutaj między innymi: wydatki związane z utrzymaniem samochodu, czynsz czy rachunki za media.
- Historia kredytowa – dla banku najbardziej interesujące są dane dotyczące aktualnych zobowiązań wnioskodawcy, jak również te związane z samymi płatnościami, czyli jak terminowy (lub nie) jest dany wnioskodawca.
Pamiętaj też, że zdolność kredytowa nie jest wartością stałą – dlatego warto starać się, by utrzymywać ten wskaźnik na możliwie jak najwyższym poziomie i poprawić go, w razie potrzeby.
- Więcej o:
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Sztuczna inteligencja w kuchni – piekarnik Haier ID serii 4 H6 ID46G3YTB
Dlaczego warto mieć fotel w sypialni?
Spraw, by gotowanie było łatwiejsze – meble kuchenne
Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć?
Współczesna łazienka – design, ekologia, technologia
Jak ozdobić stół przy użyciu serwetek i bieżników?
Przeszklenia VEKA na tarasie. Tworzenie płynnej granicy między wnętrzem a zewnętrzem