Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czas urlopów i włamań. Ochroń swój dom

MP

Poproś sąsiadów o pilnowanie domu i zainstaluj alarm. Te wskazówki i inne pozwolą Ci się zrelaksować podczas wakacji, bez obaw o to, co zastaniesz po powrocie. Złodzieje uwielbiają czerpać zyski z Twojej wakacyjnej nieobecności. Ważne jest, aby zaplanować z wyprzedzeniem bezpieczny dom. Jak utrudnić włamywaczom życie?

Drzwi HS
Drzwi HS
Fot. G-U Polska

Obcy ludzie w domu sami

Okres świąteczny to czas, w którym złodzieje zbierają żniwo. Jest to coś, czego często jesteśmy świadomi. Według "Mapy ryzyka Polaków", przygotowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń, ponad połowa respondentów obawia się włamania do swojego domu lub mieszkania. 31% respondentów uznało, że takie zdarzenie jest prawdopodobne[1]. Być może dlatego w poznańskiej dzielnicy willowej na domach umieszczane są tabliczki z napisem "Dom monitorowany przez sąsiadów". Choć dobrze jest mieć "czujnego sąsiada", nie zawsze jest to wystarczające. Najlepiej zabezpieczyć swój dom przed kradzieżą jeszcze przed wyjazdem. Zamknij wszystkie okna i drzwi. Powiadom swoich sąsiadów. Zastosuj tak zwaną "symulowaną obecność". Lepiej wcześniej zaplanować najlepsze sposoby zabezpieczenia się przed włamaniem. Istnieją sposoby, aby utrudnić życie włamywaczom i powstrzymać ich niecne plany.

Pozwól złodziejowi odbić się od drzwi

Drzwi wejściowe do domów jednorodzinnych są często dobrze widoczne z ulicy, np. Z ulicy. Unikają ich, bo łatwo się do nich włamać. Lubią okna, ale są... otwarte na możliwość okradzenia. Musimy jeszcze zabezpieczyć wejście do domu. Włamywacz będzie próbował wejść do domu przez drzwi, jeśli uzna je za słabe. Dlatego tak ważne jest zamykanie wszystkich drzwi, gdy nie ma nas w domu. Złodzieje okradają domy wielorodzinne i wchodzą na klatki schodowe. Chwytają za klamki i sprawdzają, czy drzwi są zamknięte. Jeśli jest, szybko rabują przedmioty znajdujące się w ich zasięgu. Zamek antywłamaniowy, który powinien być samozamykający, automatyczny i wielopunktowy, jest niezbędnym wyposażeniem drzwi wejściowych.

 

Podwójna ochrona_GU-SECURY Automatic-DR
Podwójna ochrona_GU-SECURY Automatic-DR
Fot. G-U Polska

Przykładem takiego zamka jest GU-Secury Automatic, który poprawia bezpieczeństwo, bo zatrzaśnięte drzwi ryglują się automatycznie, najczęściej w 3 punktach (rygle wysuwają się na 20 mm i są blokowane przed możliwością cofnięcia). Drzwi z zamkiem automatycznym mają klamkę od strony wewnętrznej i pochwyt od zewnątrz, zatem osoba bez klucza ich nie otworzy. Podobnym rozwiązaniem jest zamek GU-Secury Automatic-DR, który zapewnia podwójną ochronę antywłamaniową, dzięki połączeniu mocy zapadkorygla i rygla hakowego, który jeszcze skuteczniej zabezpiecza drzwi wejściowe. Automatycznie je rygluje i chroni przed wyważeniem, bo wszystkie elementy ryglujące są skutecznie zabezpieczone przed próbą manipulacji – hakami odpornymi na przepiłowanie i zabezpieczeniami mechanicznymi w blasze zaczepowej 

Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska – producenta wysokiej klasy systemowych rozwiązań do drzwi i okien.

Niektórzy złodzieje są bardziej ostrożni i najpierw dzwonią domofonem, aby sprawdzić, czy mieszkanie jest puste. Następnie podrzucają ulotki i atakują zamki (wkładki). Takim metodom mogą się oprzeć tylko najbardziej niezawodne wkładki do drzwi.

GU Secury Automatic DR
GU Secury Automatic DR
Fot. G-U Polska

Właściwości solidnej wkładki drzwiowej są nie do przecenienia. W ofercie G-U jest m.in. wkładka BKS Janus, zabezpieczona przed rozwierceniem i wyposażona w klucz systemowy, który można dorobić tylko u producenta po okazaniu karty identyfikacyjnej. A także wkładki detect3000 i nuvius, które w przypadku próby włamania uniemożliwiają obrócenie wkładki i otwarcie drzwi, ochronią także przed nieautoryzowanym kopiowaniem klucza i próbą rozwiercenia zamka 

ekspert G-U

Drzwi nie są otwarte dla niewtajemniczonych

Włamywacze często wchodzą do domów przez otwarte okna. Należy wyrobić sobie nawyk zamykania wszystkich okien przed wyjściem z domu. Wszystkie, łącznie z oknami dachowymi i piwnicznymi. Wejście przez uchylone okna zajmuje złodziejowi zaledwie kilka minut. Sprawa staje się trudniejsza, jeśli okna są zamknięte. Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania dla wprawnych włamywaczy. Ważne jest, aby wybrać okna o odpowiednim stopniu ochrony antywłamaniowej (np. RC2, RC3, - Im wyższy stopień ochrony, tym lepiej.

HS ePOWER
HS ePOWER
Fot. G-U Polska

Niezależnie od klasy antywłamaniowej szyb i okuć, dobrze jest wyposażyć okna w takie zabezpieczania, jak na przykład: dodatkowe punkty ryglujące, blachy zaczepowe, specjalne profile i wkręty, a także klamki z kluczykiem. Możemy też pomyśleć o podpięciu okien do alarmu – wówczas stosujemy kontaktrony, czyli niewielkie elementy, niewidoczne z zewnątrz. Można w nie wyposażyć każde okno, które zostało włączone do systemu alarmowego i systemu zarządzania oknami. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji w telefonie może łatwo sprawdzić, czy okno jest zamknięte, czy otwarte.

Piotr Kosmowsk

Zablokuj wejście drzwiami HS

Drzwi tarasowe znajdują się zwykle w ogrodzie, więc nie są widoczne z ulicy. Mogą stanowić problem dla włamywaczy, jeśli brakuje im zabezpieczeń. Nie musisz ich mieć, o ile wybierzesz drzwi tarasowe, które są wysokiej jakości i posiadają zabezpieczenia, których włamywacze by się nie spodziewali.

Najprostszymi rozwiązaniami antywłamaniowymi w drzwiach tarasowych HS – w przypadku drzwi otwieranych mechanicznie – są: listwa przeciwwyważeniowa, która praktycznie uniemożliwia podniesienie skrzydła, oraz system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (punkty ryglowania). W drzwiach tarasowych możemy także zamontować szyld z półwkładką (np. BKS Janus) z zabezpieczeniem przeciw jej rozwierceniu.

ekspert G-U.
BKS Nuvius
BKS Nuvius
Fot. G-U Polska

Dla drzwi tarasowych HS wyposażonych w napęd (np. Dla drzwi tarasowych HS wyposażonych w napęd (np. To samo dotyczy drzwi HS, które są podłączone do alarmu domowego. Po wprowadzeniu kodu aktywującego alarm, system sprawdzi, czy wszystkie okna i drzwi zostały zamknięte. Nie uaktywni się, jeśli nie będą one zamknięte. Dlatego konieczne będzie, abyś upewnił się, że wszystkie drzwi i okna są prawidłowo zamknięte.

Podczas Twojej nieobecności warto upewnić się, że Twój dom jest chroniony przed nieproszonymi gośćmi. Istnieje wiele opcji antywłamaniowych dla drzwi i okien. Można je dopasować tak, abyśmy mogli cieszyć się urlopem bez obaw o to, czy zostaliśmy okradzeni.

 

[1] https://piu.org.pl/raporty/mapa-ryzyka-polakow-jak-ubezpieczyciele-odpowiadaja-na-potrzeby-spoleczenstwa/

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Czas urlopów i włamań. Ochroń swój dom