Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominek w salonie: jaki wybrać? Porady i inspiracje

Monika Utnik-Strugała

Kominek w salonie grzeje, zdobi, pozwala cieszyć się na co dzień magicznym widokiem żywego ognia - nie tylko w domu jednorodzinnym, ale i w mieszkaniu w bloku. Podpowiadamy, jaki kominek będzie najlepszy do twojego wnętrza.

Kominki najlepsze do domu

Kominek otwarty z murowanym ceglanym paleniskiem. Zużywa się w nim dużo drewna, a do pomieszczenia, najczęściej salon, trafia zaledwie 20 proc. energii. Trzeba też stale pilnować ognia, żeby strzelające iskry nie wywołały pożaru.

Kominek z wkładem również podłączany do komina. Wkład do kominka może być żeliwny (droższy, ale trwały) lub ze stali (tańszy, ale gdy jeden element się zepsuje, zwykle trzeba wymienić wszystko). Jeśli chcemy cieszyć się dobrym sprzętem za rozsądną cenę, nie warto decydować się na wkłady tańsze niż 3,5-4 tys. zł. Ciekawym rozwiązaniem jest wkład do kominka z tzw. płaszczem wodnym, który podłącza się do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki; przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która nagrzewa się ciepłem z kominka i „wędruje” do instalacji grzewczej. Efektownie wyglądają wkłady kominkowe przeszklone z trzech stron i narożne. Są też modele z zaokrąglonymi (panoramicznymi) szybami, które przekazują więcej ciepła (40-45 proc.) niż płaskie (20-25 proc.) i dają lepszy widok na ogień; niestety, kosztują więcej. Bardzo praktyczne są szyby samoczyszczące - od wewnętrznej strony pokryte przezroczystą warstwą metalu, od której odbija się ciepło, nie przenikając na zewnątrz. Droższe modele kominków, z drzwiczkami typu open-close, mają dekoracyjne panele, za którymi ukryjemy całe palenisko, a także harmonijkowe ażurowe żaluzje, dzięki którym możemy regulować ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia.

Nowoczesny piec wolno stojący Koza K5, z systemem kurtyny powietrznej - powietrze „omiataFot. Kratki

Kominek do salonu w bloku

Biokominek to dobre rozwiązanie do wnętrz, w których nie można postawić tradycyjnego paleniska. W sklepach znajdziemy zarówno nieduże modele biokominków na stół czy balkon (już od 200 zł), jak i większe, montowane na podłodze lub w ściennej wnęce. Biokominki działają na biopaliwo (uwaga: nie można go dolewać, gdy płonie ogień!), a w wyniku spalania powstaje para wodna. Zawiera ona tak niewielką ilość dwutlenku węgla, że urządzeń tych nie trzeba podłączać do komina, wystarczy, że pomieszczenie, w którym się znajdują, ma dobrą wentylację. Plusem jest też brak dymu, sadzy i popiołu. W niektórych modelach można stosować olejki zapachowe lub preparaty do aromaterapii, czasem również regulować wysokość płomienia.

Kominki kaflowe

Jest mnóstwo kaflarni i firm zduńskich, które ręcznie wypalają masywne ceramiczne kafle o najróżniejszych kształtach, kolorach, wielkościach: podłużne, wzorowane na podlaskich (fleks.com.pl), z huculskimi motywami (jarmolowicz.pl), z wzorem koronki (manufakturaceramiczna.com.pl). Kaflowe kominki to, mówiąc w skrócie, nowoczesna technologia zamknięta w tradycyjnej formie. Jeśli marzy nam się kominek nagrzewający się jak dawny piec, urządzenie powinno mieć nieizolowaną obudowę wkładu, która dłużej zatrzymuje ciepło.

Kominki - warto wiedzieć

*Jeżeli kominek będzie podstawowym źródłem ogrzewania mieszkania, jego moc powinna wynosić 100-150 W/m kw. (przy założeniu, że temperatura w pomieszczeniu ma wynosić około 20 st. C). Jest to oczywiście wskaźnik orientacyjny, który zależy między innymi od rodzaju budynku.
*Kominek można zbudować w bloku, pod warunkiem że budynek ma do 4 pięter, a każde mieszkanie - własny przewód kominowy.
*W kominku najlepiej palić drewnem liściastym, bo zawiera mało żywicy i substancji smolistych. Ale nieprawdą jest, że w ogóle nie wolno używać drewna iglastego - jeśli było dobrze przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przez co najmniej dwa lata, nie powinno zanieczyścić paleniska i komina. Do palenia można również wykorzystać brykiety drzewne; te z węgla brunatnego są zbyt wilgotne.
*W kominku nie wolno spalać plastiku, kauczuku, gumy ani innych tłustych produktów. Zanieczyszczają bowiem atmosferę i mogą sprawić, że zapali się przewód kominowy.
*Pamiętaj, by przynajmniej raz w sezonie grzewczym usunąć sadzę, zarówno z paleniska, jak i z przewodu kominowego. Inaczej może się ona zapalić, co zwykle kończy się rozszczelnieniem, a nawet pęknięciem komina.
    Więcej o:

Skomentuj:

Kominek w salonie: jaki wybrać? Porady i inspiracje