Czy zimą powinniśmy spać dłużej?
Krótkie dni, długie noce, oraz zimno przez całe tygodnie, gdy słońce rzadko pokazuje się na niebie - czy nie byłoby przyjemnie zasnąć i obudzić się dopiero na nadejście wiosny? Aby pozbyć się uczucia senności i rozprawić się z jesiennym przygnębieniem, zamiast sięgać po kolejną filiżankę kawy, warto po prostu zapewnić sobie solidny sen. Może niekoniecznie dłuższy, ale z pewnością głębszy.
Czy zimą potrzebujemy więcej snu?
Nie do końca jest to prawda. Choć w dużej mierze uzależniliśmy się od sztucznego oświetlenia, długość dnia i nocy wciąż mają wpływ na nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Szczególnie zimą rozbieżność między cyklem świetlnym a naszym codziennym harmonogramem może prowadzić do różnych problemów ze snem, takich jak trudności z zasypianiem, trudności we wstawaniu rano czy uczucie senności w ciągu dnia. Dlatego zimą często odczuwamy potrzebę dłuższego snu, co potwierdzają badania.
Ale tak naprawdę nie chodzi o liczbę przespanych godzin. Badacze, którzy analizują wpływ pór roku na cykl dobowy człowieka, zauważyli, że to, co odróżnia sen latem od snu zimą, to nie tylko liczba spędzonych godzin w łóżku, lecz przede wszystkim czas trwania fazy REM. W okresie zimowym znacząco się on wydłuża.
Czym jest sen REM?
REM, czyli skrót od "rapid eye movement", oznaczający szybkie ruchy gałek ocznych, odnosi się do etapu, w którym zwykle intensywnie śnimy. W tym okresie mózg przetwarza i porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia, co odgrywa istotną rolę w procesach nauki.
Mimo, że sen trwa około ⅓ doby u dorosłego człowieka, nie jest to czas marnowany. Głównie pełni funkcję regeneracyjną, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Brak odpowiedniej ilości snu lub sen niskiej jakości, na przykład bez fazy REM, z czasem negatywnie wpływa na zdrowie i psychiczną kondycję. To osłabia odporność, zaburza równowagę hormonalną i obniża sprawność umysłową. Dlatego kluczowe jest, aby sen przebiegał bez zakłóceń.
Jak zadbać o jakość snu?
Przede wszystkim warto urządzić sobie komfortową i przyjemną przestrzeń do odpoczynku, gdzie nie dotrze zgiełk codziennego życia, a my będziemy mogli poczuć się swobodnie i naprawdę jak u siebie. Kluczowym elementem jest oczywiście łóżko - takie, które zagwarantuje wygodne ułożenie ciała, odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, a także zapewni komfort termiczny i higienę.
Celebracja komfortu
Flou, włoska marka, nazwała swoją filozofię zapewniania maksymalnego komfortu podczas snu Total Body. Od 45 lat ich łóżka cieszą się renomą doskonałego wzornictwa, rozumianego nie tylko jako efektowny design, ale także jako wszechstronna troska o dobrostan i wygodę użytkownika. Model Nathalie, zaprojektowany w 1978 roku, był pionierskim łóżkiem tekstylnym, z którego wszystkie pokrowce można zdjąć i wyprać.
Łóżko Nathalie obchodzi właśnie 45 lat, a w 2020 roku jego producent został uhonorowany prestiżową nagrodą Compasso d'Oro przez ADI - Włoskie Stowarzyszenie Wzornictwa Przemysłowego. To drugie wyróżnienie w historii marki, po pierwszym otrzymanym w 2004 roku za całokształt osiągnięć w branży meblarskiej.
Od tego czasu Flou opracowało ponad 40 różnych modeli łóżek, stale doskonaląc je poprzez ciągłe badania, wprowadzanie nowych materiałów i innowacyjnych technologii. Cały system Total Body obejmuje nie tylko innowacyjne materace, ale także poduszki, kołdry i zestawy pościeli. Te elementy zostały starannie zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi prawidłową pozycję ciała, utrzymanie zdrowego mikroklimatu oraz nawet poprawę krążenia krwi podczas snu. Dzięki temu organizm może skuteczniej odżywiać tkanki i eliminować toksyny, przyspieszając proces regeneracji. To nie tylko przyczynia się do relaksacji i uspokojenia, ale również pomaga odzyskać siły, przywracając zdrowie i energię na kolejny dzień.
- Więcej o:
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb
Sypialnia idealna na jesień - przytulny kącik do wypoczynku
Elegancka sypialnia - porady i inspiracje
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Jak urządzić aneks sypialny w salonie?