Design Dream. Pojedynek na wnętrza
Już od 7 marca co niedzielę na antenie telewizji Polsat będzie emitowany nowy program o projektowaniu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, którego partnerem strategicznym została IKEA. O nowym przedsięwzięciu rozmawiamy z jurorką programu - Anną Cybulską, architektką wnętrz i projektantką mebli, od 15 lat związaną z marką IKEA.
Dlaczego zdecydowała się Pani zostać jurorem programu "Design Dream. Pojedynek na wnętrza"?
Jestem architektką wnętrz, ale pracuję również w IKEA na stanowisku Lidera do spraw rozwoju rynku wnętrzarskiego w Polsce. To dla mnie oczywiste, że propagowanie zmian w domu jest nie tylko w interesie mojej firmy, ale przede wszystkim Polek i Polaków – w końcu lepsze domy to lepsze życie. Urządzanie wnętrz jest nie tylko moją pracą, ale również pasją.
Co było dla Pani największym wyzwaniem w programie?
Nigdy wcześniej nie pracowałam w telewizji, która jak wiemy, rządzi się swoimi prawami. Praca wśród kamer, oświetlenia, jest dla mnie czymś nowym i stanowiło wyzwanie samo w sobie.
Jakie błędy według Pani najczęściej popełniają dzisiaj projektanci?
Najczęstszym błędem popełnianym przez projektantów jest małe zrozumienie zmieniających się potrzeb ludzi w różnych momentach ich życia. Wejście w buty małżeństwa 55+ lub dzieci w wieku szkolnym (często projektanci jeszcze sami dzieci nie mają) jest dużym wyzwaniem dla młodych architektów. To skutkuje tym, że są w stanie zaprojektować ładne, spójne stylistyczne wnętrza, ale nie do końca funkcjonalne. Tutaj z pomocą przychodzi skandynawskie wzornictwo, które jest mocno związane z funkcjonalnością. Prostota i praktyczność wzajemnie się nie przekreślają, a wręcz uwydatniają piękno takich rozwiązań.
Partnerem "Design Dream. Pojedynek na wnętrza" została IKEA, dla której również Pani pracuje. Co łączy misję IKEA z założeniami programu?
Jest wiele punktów stycznych. W IKEA wierzymy, że zmiany w domu wynikają z potrzeb i na nie chcieliśmy zwrócić uwagę, dając projektantom w każdym odcinku inny problem do rozwiązania.
Zmiany w domu nie muszą kojarzyć się z wielkim remontem i jego problemami - mamy dzisiaj specjalistów i serwisy, które takie zmiany pomogą przeprowadzić łagodnie. W IKEA podpowiadamy od czego zacząć, na co zwracać uwagę, żeby każdy samodzielnie mógł urządzać swój dom. Przy bardziej skomplikowanych planach proponujemy również usługi projektantów.
Ważnym punktem dla IKEA jest zrównoważony rozwój, rozumiany bardzo szeroko – od mebli takich jak rosnące z dzieckiem łóżko, którego nie trzeba wymieniać co roku, przez modułowość naszych rozwiązań. Meble mogą dostać drugie życie, pełniąc zupełnie inną funkcję niż dotychczas, np. szafka z dużego pokoju może stanąć w przedpokoju. Tak samo zieleń w domu nie musi ograniczać się tylko do parapetu z doniczkami. Są stojaki, półki, sposoby na wiszące na relingach doniczki i wiele innych. IKEA pokazuje pomysły na miejsce dla każdego z osobna i sposoby na bycie razem. Jest to szczególnie ważne, kiedy dużo czasu spędzamy w domu tak jak teraz.
A czym Pani kieruje się urządzając wnętrza? Jakie trendy są Pani szczególnie bliskie?
W projektowaniu wnętrz przede wszystkim zaczynam od zrozumienia potrzeb przyszłych mieszkańców. To dla mnie podstawa. Wierzę, że niedrogie, pomysłowe rozwiązania są równie dobre jak te z górnych półek. Zatem szukam dla moich klientów swego rodzaju oszczędności. Z powodów upodobań, ale również ekologii, często odrestaurowuję, renowuję stare parkiety, stolarkę czy elementy, które nawiązują do historii domu. Najbliższe stylistycznie są dla mnie wnętrza modernistyczne – sama w takim mieszkam.
Jak lepiej zaaranżowane wnętrze wpływa na nasze życie na co dzień?
Wyobraźmy sobie źle zaprojektowaną szafę – dzień zaczyna się od awantury o skarpetki, których nie można znaleźć. Albo dzieci w różnym wieku mieszkające w jednym pokoju bez dobrze przemyślanych stref do zabawy, nauki i spania. W każdym punkcie w domu możemy sobie pomóc, choćby nawet przez zrobienie porządku. Stąd tak wielki sukces odniosła Marie Kondo, która na ekranach telewizorów porządkuje ludziom domy. Dzisiaj to szczególnie ważne, bo spędzamy w mieszkaniach więcej czasu niż kiedykolwiek – cztery kąty stały się naszym sanktuarium, ochroną przed niewiadomym z zewnątrz. To ważne, aby były dla nas przyjazne.
Czy pasja do urządzania domu ma szansę stać się tak popularna wśród Polaków jak np. gotowanie?
Jestem przekonana, że tak! To wynika z naszego narodowego DNA. Jesteśmy narodem, który w sprytny sposób zawsze sobie radził. Nawet w czasach PRL-u szukaliśmy rozwiązań dla nas korzystnych. Teraz również chcemy ładnie mieszkać, to stało się dla nas ważne. Potrzeba funkcjonalności i potrzeba piękna to najlepsza recepta na lepsze życie w domu.
- Więcej o:
Targi Slow Weekend #Prezenty już 7-8 grudnia na PGE Narodowym
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 już 28 listopada w BUW w Warszawie – zarejestruj swój udział!
Laureaci konkursu Dobry Wzór 2024
Jubileuszowe Targi Slow Weekend i nowe wyróżnienia dla polskich marek
Thermomix® sprawi, że święta będą wyjątkowe! Poznaj limitowaną wersję urządzenia
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract