Drewno we wnętrzu - różne sposoby ułożenia drewnianej podłogi
Wybór podłogi do domu to temat-rzeka. Zwykle wybieramy ją, a zwłaszcza dotyczy to drewnianej podłogi, raz na całe życie. Poddawana bowiem pielęgnacji i renowacji może służyć nawet kilku pokoleniom. Dlatego warto pochylić się nad jednym z podstawowych kryteriów jej selekcji - wzorem ułożenia, bo decyduje on o charakterze wnętrza.
Sposoby ułożenia drewnianej podłogi: jodełka francuska i węgierska
Dawniej zdobiła rezydencje francuskich arystokratów, a dzisiaj wraca w nowoczesnym wydaniu. Drewniana podłoga układana we wzór jodły francuskiej to gorący trend wnętrzarski. Motyw znany pod nazwą „chevron” wyróżnia się ułożeniem deszczułek ścinanych i precyzyjnie łączonych pod kątem 45° w kształcie litery „V”. Powielany w ten sposób wzór tworzy deseń zygzaka znanego już od epoki neolitycznej, poprzez Antyk, architekturę romańską, czasy Napoleona aż po lata 70., kiedy to powrócił wraz z kolekcją mody włoskiego projektanta Ottavio Missoni. Zygzak z deseczek ułożonych pod kątem 60° to odmiana węgierska jodełki.
Chevron wprowadza do wnętrz elegancję i szyk. Jego walory najlepiej podkreśli duża przestrzeń.
Sposoby ułożenia drewnianej podłogi: jodełka klasyczna
Znana z mieszczańskich kamienic i willi dzisiaj wkracza śmiałym krokiem do nowoczesnych apartamentowców i bloków. Najbardziej popularny wzór ułożenia w jodełkę, funkcjonujący też pod nazwą jodełka sierżant i jodełka angielska, polega na łączeniu krótszego boku deszczułki z dłuższym bokiem tej drugiej pod kątem prostym. Klasyczna jodełka nie jest tak ekskluzywna i delikatna jak jej francuska kuzynka, ale za to świetnie sprawdzi się we wnętrzach niemal w każdym stylu i niezależnie od metrażu. Obroni się w przestronnym wnętrzu i nie zdominuje małej kubatury. Będzie dobrze wyglądać w jasnym, jak i w ciemnym drewnie.
Sposoby ułożenia drewnianej podłogi: długie deski
Podłoga wykonana z drewnianych desek to tradycyjny sposób wykończenia, który gwarantuje ponadczasowość i domowy, przytulny charakter. Szczególnie pięknie prezentują się długie deski, których wymiary zaczynają się od ok. 180 cm, a mogą sięgać nawet 9000 cm. Szerokie na ok. 20-38 cm deszczułki rozpięte na długość całego pomieszczenia optycznie powiększają przestrzeń. Osiąganie takich rozmiarów jest możliwe dzięki zastosowaniu warstwowej budowy deski. Deski lite narażone byłyby na wypaczenie. Zwykle jednak w domach stosujemy deski o długości do ok. 250-300 cm i szerokości ok. 15-27 cm. Ułożone w nieregularną mijankę deszczułki o różnych długościach montuje się tak, aby leżąc równolegle obok siebie, nie stykały się czołami.
Sposoby ułożenia drewnianej podłogi: krótkie deski
Równie efektownie co długie deski mogą wyglądać ich krótkie odmiany, a zwłaszcza z szerokimi deszczułkami. Deski tradycyjne mają szerokości od ok. 9 do 18 cm, a te powyżej (do nawet 38 cm), uznawane są już za szerokie. Długości ok. 40-120 cm określają standard dla desek parkietowych. Ułożenie takiej podłogi niezwykle determinuje jej charakter, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na inny niż typowy – na mijankę, sposób ich montażu. A do wyboru mamy między innymi drabinkę, szachownicę, kasetony, które potrafią dawać naprawdę wyrafinowany efekt.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki