Ewolucja suburbanizacji, czyli tendencji do przeprowadzki poza miasto
Suburbanizacja, czyli ekspansja obszarów podmiejskich, jest naturalnym procesem i jednym z etapów rozwoju ośrodków miejskich. Ten fenomen, szczególnie nasilił się w okresie pandemii, gdy praca zdalna zmieniła nasze życie codzienne. Migracja mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża jest wynikiem różnych czynników, a także procesem, który ma zarówno społeczne, ekonomiczne, jak i urbanistyczne implikacje. Suburbanizacja otwiera wiele możliwości dla miast na obrzeżach, ale również stawia przed nimi wyzwania.
Według raportów rynkowych, w tym danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich latach odnotowuje się widoczną migrację mieszkańców polskich miast, zwłaszcza na rzecz miejscowości otaczających duże aglomeracje. Prognozy[1] na przyszłość potwierdzają kontynuację tego trendu migracyjnego, co jest związane również z rozwojem suburbanizacji, czyli ekspansją obszarów podmiejskich. Czynniki sprzyjające suburbanizacji Istnieje wiele czynników wpływających na rozwój suburbanizacji. Napływ ludności na peryferia miast wynika w ostatnich latach głównie z dynamicznego wzrostu cen nieruchomości. Specjaliści rynkowi zgodnie podkreślają, że ceny nieruchomości rosną w jednym kierunku, co nie pozostawia nadziei na ich obniżenie w najbliższej przyszłości.
Niedobór gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach w dużych miastach przekłada się na ich wysokie ceny. Do tego dochodzą rosnące koszty materiałów budowlanych, mediów oraz wzrost kosztów pracy. To wszystko sprawia, że realizacja inwestycji staje się coraz droższa i wpływa na końcową cenę nieruchomości. Jednocześnie dostęp do kredytów pozostaje ograniczony. Choć niektórzy klienci czekają na nowe programy mieszkaniowe, wszyscy zdają sobie sprawę, że łączna pula środków przeznaczonych na tegoroczne projekty jest znacznie niższa, a kwalifikujących się do nich osób będzie mniej.
Dzisiaj możemy za cenę kawalerki w centrum dużego miasta spokojnie nabyć dużo większe mieszkanie na obrzeżach. Wraz z przeprowadzką na tereny podmiejskie zwiększa się nie tylko przestrzeń do życia, ale także standard i komfort mieszkania. Często również codzienne koszty życia, takie jak usługi, są nieco niższe. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zamieszkaniem na obrzeżach miast lub poza nimi, rozwija się także infrastruktura lokalna tych obszarów. Miejscowości otaczające duże miasta, które na początkowym etapie suburbanizacji działają głównie jako sypialnie, stopniowo stają się atrakcyjnymi ośrodkami z pełną infrastrukturą. Mowa tutaj o rozbudowie dróg, transportu publicznego, powstawaniu centrów handlowo-usługowych oraz terenów rekreacyjnych.
Napędzane boomem, który nadszedł wraz z pandemią, trend pracy zdalnej był motorem wielu nowych inwestycji na terenach podmiejskich. My również rozpoczęliśmy budowę osiedla "Apartamenty na Wzgórzach" w Zawadzie pod Krakowem. Dzisiaj kończymy budowę pierwszego etapu tej inwestycji - mówi Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction. - Trend pracy zdalnej utrzymuje się do dzisiaj, ponieważ nadal wiele osób pracuje w modelu zdalnym. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na zamieszkanie z dala od centrum bez konieczności tracenia czasu na długie i męczące, a także obciążające środowisko dojazdy - dodaje Małgorzata Ostrowska. Wreszcie, dla wielu osób chęć ucieczki od codziennego zgiełku i hałasu, oraz pragnienie spokojnego życia w otoczeniu natury, stanowi częsty argument za wyprowadzką poza miasto. Obszary podmiejskie często charakteryzują się większą ilością zieleni i czystsze powietrze, co jest atrakcyjną alternatywą wobec hałasu i zanieczyszczenia powietrza typowych dla centrów miast. Dodatkowo, możliwość prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia, korzystania z terenów rekreacyjnych czy ścieżek rowerowych, przemawia za życiem na obrzeżach. Konsekwencje suburbanizacji W kontekście suburbanizacji mówi się wiele o szansach, jakie niesie, ale także o wyzwaniach. Jedną z pozytywnych konsekwencji przeprowadzek na tereny podmiejskie jest potencjalne wzbogacanie się tych miejscowości dzięki zwiększającym się wpływom do lokalnych budżetów. To z kolei stymuluje rozwój lokalnej infrastruktury i pozwala na lepszy dostęp mieszkańców do różnych usług. Im mniejsza społeczność, tym większe szanse na budowanie silniejszych więzi sąsiedzkich. Należy jednak pamiętać o planowaniu rozwoju terenów podmiejskich w sposób zrównoważony, który sprosta związanym z tym wyzwaniom. Ważne jest uwzględnienie negatywnego wpływu dynamicznego rozwoju obszarów podmiejskich na środowisko naturalne oraz kwestii związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.
Jeszcze kilka lat temu dużo mówiono o ograniczonej mobilności z powodu słabo rozwiniętej komunikacji podmiejskiej i konieczności codziennego stania w korkach oraz generowania spalin. Dzisiaj praca zdalna zmieniła nasze spojrzenie na te kwestie. Odległość od centrum miasta nie jest już przeszkodą. Widać to w decyzjach zakupowych naszych klientów i rosnącym zainteresowaniu nowymi inwestycjami podmiejskimi, takimi jak domy na osiedlu Villa Campina pod Warszawą, gdzie kończymy budowę już 8. etapu inwestycji - mówi Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction. Podsumowując, trend przeprowadzania się mieszkańców dużych miast w Polsce na ich obrzeża oraz tereny podmiejskie jest dynamicznym zjawiskiem, które generuje szereg zmian społeczno-ekonomicznych. Przystępność cen mieszkań, poprawa infrastruktury oraz lepsze warunki życia i rekreacji przyciągają coraz większą liczbę osób do tego typu lokalizacji. Jednakże, równie ważne jest monitorowanie i odpowiednie zarządzanie tym procesem, aby zapewnić zrównoważony rozwój i zachowanie jakości życia zarówno na obrzeżach, jak i w centrach miast.
- Więcej o:
Siła polskiej produkcji na Podkarpaciu
Rozwiązania smart w domu – co wybrać i od czego zacząć?
Nowoczesne rozwiązanie na elewacje budynków Płyty Monolith Plus od Grupy Tubądzin
Projekty domów z master bedroom
Bambusowe deski tarasowe – hit sezonu
Rodzaje stropów budowlanych
Dom z naszych marzeń
Bloczki połówkowe – sprytny sposób na szybką budowę