Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Forma, która podąża za funkcją – grzejniki z linii Zehnder Studio Collection

AS/MŚ

Wysoka jakość i dobry design nierozerwalnie łączą się z architekturą. Starannie dopracowana bryła nie może jednak sprawnie funkcjonować bez poszanowania otaczającej ją przestrzeni, podobnie jak jej wnętrza nie powinny stać w opozycji do kierunku obranego przy projektowaniu budynku. A co w aranżowaniu wewnętrznych przestrzeni cenimy najbardziej? Funkcjonalność – od dobrych projektów oczekujemy też rozwiązań, które podniosą komfort codziennego życia oraz zagwarantują trwałość i niezawodność na lata. Taka jest nowa kolekcja grzejników Zehnder Studio Collection.

Nowoczesny czarny grzejnik
Grzejnik Deseo Verso
Fot. Zehnder

Wciąż modny minimalizm

Tworzenie wyjątkowego designu nie zawsze wymaga sięgania po wyszukane formy. Często prostota i oszczędność środków wyrazu pozwalają na osiągnięcie niesamowitego efektu. Mniejsza liczba detali sprawia, że zwracamy większą uwagę na zastosowane wykończenia oraz faktury – lepiej widoczna staje się też wysoka jakość materiałów, mebli i sprzętów. Minimalizm, bo o nim mowa, jest sposobem na kreowanie przestrzeni, którego zadaniem jest kojenie zmysłów i sprzyjanie kontemplacji. W takich wnętrzach odpoczywamy po całym dniu funkcjonowania wśród nadmiaru bodźców, możemy oczyścić się i wyciszyć. Uporządkowane przestrzenie pomagają zaprowadzić porządek również w sposobie myślenia, zatem wszystkie wykorzystane w projekcie elementy powinny być utrzymane w tym duchu – i żaden z nich nie może zakłócać tej swoistej oazy spokoju.

W ten klimat idealnie wpisują się grzejniki Arteplano Premium z linii Zehnder Studio Collection. To piękno zamknięte w prostocie, które nie jest w niej uwięzione, a swobodnie z nią współgra. Elegancka stylistyka, gładka powierzchnia i wysokiej jakości materiały sprawiają, że grzejniki są w stanie subtelnie wtopić się w te tylko z pozoru puste, a w rzeczywistości niezwykle wymagające, aranżacje. W minimalizmie nie ma miejsca na pomyłki projektowe – nie da się ich ukryć, zatem każdy detal musi być dobrze dopracowany. Grzejniki Arteplano marki Zehnder spełniają te kryteria, a nawet idą o krok dalej. Zabierają bowiem projektanta, a wraz z nim również klienta, w podróż po różnorodnych formach i szerokiej gamie kolorów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wydajności. Wariant z ekskluzywną powierzchnią sprawdzi się w projektach dla wymagających.

nowoczesne grzejniki pokojowe
Grzejniki Arteplano
Fot. Zehnder

Ponadczasowa czerń - nie tylko w detalach

Czerń to kopalnia inspiracji. Jedni nie wyobrażają sobie bez niej wnętrz mieszkalnych, inni czują pewną obawę przed jej stosowaniem. Mamy jednak coraz częściej do czynienia z realizacjami, w których ten kolor stanowi bazę wyjściową - i czyni wnętrza wyjątkowymi. Dodatek czerni pomaga w stworzeniu kontrastu, zatem przydaje się przy opracowywaniu aranżacji o dynamicznym charakterze. Dodaje projektom elegancji, wyrazistości, czasem też powagi i surowości - o ile zastosujemy ją w odpowiedni sposób. Sama w sobie nie jest smutna, nie sprzyja też stanom depresyjnym. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie pojawi się w przestrzeni. Aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom, marka Zehnder proponuje formę grzejnika Folio Hybrid z linii Studio Collection.

To urządzenie zapewni maksymalny poziom komfortu cieplnego, jednocześnie jest energooszczędne za sprawą połączenia dwóch systemów grzewczych - wodnego i elektrycznego. Wygodny w obsłudze timer umożliwia sterowanie grzejnikiem w kilku różnych trybach czasowych: 30, 60 i 90 minut. Można go używać przez cały rok, a dwa uchwyty na ręczniki oraz możliwość ich podgrzewania dodatkowo podnoszą funkcjonalność rozwiązania. Model Folio Hybrid jest dowodem na to, że subtelna konstrukcja nie musi wykluczać wydajności urządzenia. Zredukowane do 16 mm średnicy rurki z jednej strony zapewniają grzejnikowi prawidłowe funkcjonowanie, z drugiej pozwoliły na stworzenie niezwykle lekkiej formy. Szklana powierzchnia jest dostępna w matowym i błyszczącym wykończeniu, a także w białym kolorze.

grzejnik łazienkowy czarny
Grzejnik Folio Hybrid
Fot. Zehnder

Styl industrialny w najlepszym wydaniu

Mogłoby się wydawać, że kierunek nawiązujący do surowych wnętrz fabrycznych będzie miał nikłe szanse na przyjęcie się w aranżowaniu wnętrz. Tymczasem styl industrialny w pewnym momencie niemal zdominował podejście do projektowania, zyskał też wierną – i wciąż powiększającą się – rzeszę zwolenników. Betonowe wykończenia powierzchni weszły do powszechnego zastosowania w domach i mieszkaniach, a towarzyszą im widoczne metalowe elementy konstrukcyjne i dużo drewna, które ma za zadanie uczynić wnętrza bardziej przytulnymi. Odsłaniamy oryginalne materiały budowlane, nie boimy się już widocznych cegieł, nawet, jeśli sposób ich ułożenia jest daleki od ideału. Nauczyliśmy się dostrzegać piękno w niedoskonałości i odczuwać przyjemność z obcowania z nią. W takie przestrzenie świetnie wpisze się grzejnik Flow Form z linii Zehnder Studio Collection, choć nie ma nic wspólnego z niedoskonałością - jest bowiem urządzeniem dopracowanym w najmniejszych szczegółach. Być może właśnie dzięki temu będzie się tak dobrze komponował z elementami aranżacji nadgryzionymi zębem czasu. Kontrast nowego ze starym oraz błyszczącego nowością ze zniszczonym przypomni, że styl loftowy może w swojej odmianie bazować na wysokiej jakości i designie. Grzejnik Flow Form jest wręcz stworzony do aranżacji utrzymanych w duchu industrialnym. Zachwyci wszystkich wielbicieli przestrzeni nawiązujących do fabryk i pracowni artystycznych. Co ciekawe, model ten jest dostępny we wszystkich kolorach z palety barw Zehnder, a także w wersji chromowanej. Można też zamówić różne rozmiary, na 2000 mm długości i średnicy 133 mm skończywszy.

Drugim modelem grzejnika, który warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu aranżacji wnętrz industrialnych jest Chime z kolekcji Zehnder Studio Collection. W tym przypadku nie ma mowy o delikatności - zdecydowana i dość masywna forma nie tworzy jednak przytłaczającego efektu. Stanowi wyrazisty akcent i zmusza do skupienia na niej uwagi. A jest to widok wyjątkowo atrakcyjny, ponieważ producent dołożył wszelkich starań, aby grzejnik robił wrażenie i zachwycał każdym detalem. Jego budowa czyni go niewątpliwie jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli, jeśli planujemy wnętrza dla większej rodziny. Pozwala bowiem na powieszenie jednocześnie wielu ręczników, dzięki czemu nie tylko szybciej wyschną (nawet bardzo grube), ale również nie będzie potrzeby organizowania dodatkowych wieszaków na nie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego grzejnika? Zastosowanie ręcznie polerowanej stali szlachetnej sprawia, że jest on po prostu piękny. Ergonomiczna budowa umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie, a możliwość wyboru pomiędzy montażem lewo- i prawostronnym daje pewność, że uda się go dopasować do różnych aranżacji.

grzejniki pokojowe
Grzejniki Chime i Flow Form
Fot. Zehnder

Nietuzinkowa dekoracja ścienna

 Obrazy na ścianach to wielowiekowa tradycja w dekorowaniu wnętrz. Współcześnie ten prosty zabieg zyskuje nowy wymiar w postaci funkcjonalnych ozdób. Sztuka akcentowania przestrzeni za pomocą grzejnika staje się coraz bardziej popularna i otwiera przed projektantami nowe i szerokie możliwości kreowania. Szczególnie, jeśli dostajemy do dyspozycji ściany grzewcze z wykończeniem w postaci artystycznej powierzchni. Grzejniki Arteplano z najnowszej kolekcji Zehnder Studio Collection występują w bogatej palecie materiałów wykończeniowych: anodyzowanym aluminium, trawionej miedzi i mosiądzu, a także w różnych odsłonach stali nierdzewnej - polerowanej, szlifowanej i satynowej. Stal jest dostępna również z fakturą “skóry”, “piór” i “łat”.  Dodatkową zaletą tego modelu jest możliwość dopasowania zaworów do frontu pod kątem kolorystycznym. Całość jest delikatna i sprawia wrażenie lekkiej, jednocześnie cechuje ją wysoka jakość i niesamowity efekt, jaki tworzy we wnętrzu. Kiedy aranżacja wymaga artystycznych akcentów, warto postawić na bardziej ozdobne wykończenie, które dodatkowo uczyni cały projekt oryginalnym i nietuzinkowym.

dekoracyjne grzejniki pokojowe
Grzejniki Arteplano
Fot. Zehnder

Elegancka kropla koloru

Kolory w aranżacjach to nie tylko walor dekoracyjny - spełniają o wiele więcej funkcji. Za pomocą odpowiednio dobranych barw można stworzyć niesamowity klimat we wnętrzach, a także zbudować iluzje optyczne, które pozwalają poprawić ich proporcje. Wystarczy umiejętne rozłożenie barw, aby wizualnie powiększyć przestrzeń, obniżyć sufit, a także oddalić lub przybliżyć poszczególne elementy wyposażenia. Kilka trików może zmienić nie do poznania każde wnętrze, co szczególnie przydaje się w sytuacjach, kiedy wskazane jest uniknięcie poważnej przebudowy. Projektanci posiłkują się kolorami również wtedy, gdy chcą podkreślić styl, w jakim został utrzymany projekt. Charakterystyczne dla danej epoki lub trendu barwy dodatkowo wzmacniają efekt i akcentują wybrane aspekty aranżacji. Do osiągnięcia takiego celu możemy wykorzystać również grzejniki dekoracyjne. Linia Zehnder Studio Collection świetnie odnajdzie się we wnętrzach, które zostały zaprojektowane w oparciu o konkretną paletę kolorystyczną. Producent zadbał o dostępność szerokiej gamy barw, dzięki czemu można użyć grzejnika do stworzenia ciekawego kontrastu lub odwrotnie - łagodnego przejścia tonalnego między poszczególnymi powierzchniami. W razie potrzeby może się on stać niemal niewidoczny, jeśli zostanie umieszczony na ścianie w tym samym kolorze. Nie będzie się rzucał w oczy, jeśli projekt tego nie przewiduje, niezmiennie będzie jednak służył wysoką wydajnością i przyjemnym ciepłem.

kolorowe grzejniki pokojowe
Grzejniki Arteplano i Folio
Fot. Zehnder

Dekoracyjne formy przestrzenne

Grzejniki dekoracyjne nie są obecnie niczym nowym, czasem jednak pojawiają się modele, które w znaczący sposób wyróżniają się na tle innych. Mowa o grzejniku Splash z kolekcji Zehnder Studio Collection, który bardziej przypomina dzieło sztuki niż urządzenie grzewcze. To wyjątkowo ciekawy przykład połączenia funkcji i wzornictwa, w efekcie którego udało się uzyskać nietuzinkową formę przestrzenną. Źródło ciepła jest w tym przypadku generatorem inspiracji, a czasem również zachwytu i refleksji. I są to wrażenia jak najbardziej zasłużone, powstanie tego modelu poprzedził bowiem pracochłonny i wieloletni proces badawczy w zakresie materiałów. Wyjątkowość projektu podkreśla dodatkowo zastosowanie na froncie Corianu® - tworzywa,  które jest plamoodporne i łatwe w czyszczeniu. Na uwagę zasługuje też konstrukcja nośna wykonana z naturalnego grafitu ekspandowanego. Urządzenie może być zasilane elektrycznie, a ciepło, które produkuje, jest rozprowadzane szybko i równomiernie. Dekoracyjny motyw koncentrycznych okręgów, zaprojektowany przez Christiana Ghiona, nawiązuje do kropli, która uderza o powierzchnię wody. Tworzy przy tym coś na kształt delikatnych fal, które nie budzą jednak niepokoju - wręcz przeciwnie, koją i pomagają… odpłynąć, choć tylko myślami.

Innym przykładem intrygującej formy przestrzennej jest model Archibald z kolekcji Zehnder Studio Collection. Swój nietypowy charakter najlepiej prezentuje, kiedy nie ma w pobliżu konkurencyjnych form, które mogłyby odwracać od niego uwagę. Jego charakterystyczną cechą, poza kształtem, jest konstrukcja z pozbawionej spoin stali nierdzewnej. Archibald rozpieszcza zmysły przyjemnym ciepłem oraz cieszy oczy nietuzinkowym wzornictwem. To model dla wszystkich, którzy poszukują oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i wydajności. Jest dostępny nie tylko w wersji chromowanej, ale również we wszystkich kolorach z palety barw Zehnder.

dekroacyjne grzejniki łazienkowe
Grzejniki Splash i Archibald
Fot. Zehnder

Grzejniki z lustrzaną powierzchnią

Lustra są jednym z niezbędnych elementów w przestrzeniach mieszkalnych. Instalujemy je przede wszystkich w łazienkach i toaletach, ale często są nie mniej pożądane również w hallach, przedpokojach i garderobach. Ich funkcja nie ogranicza się jednak tylko do podstawowej, jaką jest umożliwienie przeglądania się. Odbijając przestrzeń powiększają ją optycznie, a także dają wrażenie głębi. Wykorzystanie tych walorów pozwala na jeszcze bardziej kreatywne tworzenie aranżacji. Umieszczone w odpowiednich miejscach lustrzane powierzchnie będą odbijały światło do głębiej położonych części pomieszczeń, a tym samym pomogą w ich doświetleniu. Idąc tym tokiem myślenia projektowego, można zaplanować lustra w pobliżu opraw oświetleniowych, co z kolei da efekt podwojenia samego światła. Ten trik warto wykorzystać również wtedy, gdy aranżacja zakłada użycie świec. Lustra będą też doskonałym sposobem na wizualne podwojenie ilości roślin, kiedy zostaną umieszczone obok siebie - w ten sposób powstanie efekt zielonego zakątka, idealnego do odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi. Marka Zehnder przygotowała rozwiązanie, które oferuje połączenie funkcjonalności z efektem lustrzanej powierzchni. Prosta i delikatna forma grzejników Deseo Verso i Arteplano z linii Studio Collection jest idealną bazą dla takiego wykończenia - nie dominuje nad otoczeniem, nie odwraca uwagi od tego, co jest najważniejsze, czyli odbicia w lustrze. Wydłużony kształt czyni te urządzenia grzewcze podobnymi do obrazów, z tą różnicą, że w tym przypadku mamy do czynienia z żywą i stale zmieniającą się zawartością. W ciągu dnia ulegają zmianie odbijające się w lustrzanej powierzchni kolory, światło naturalne i sztuczne oraz cienie.

grzejniki z lustrem
Grzejniki Deseo Verso z lustrem i Arteplano z lustrem
Fot. Zehnder

Funkcjonalność i… efekty specjalne

Dobry projekt nie musi być wielofunkcyjny, ale kiedy mamy taki do wyboru, z miejsca deklasuje konkurencję. Szczególnie, kiedy planujemy zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni lub gdy projekt przewiduje styl minimalistyczny, czyli oszczędność form i ilości elementów. Grzejnik Zehnder Arteplano Classic można wykorzystać jako tablicę magnetyczną. W kuchni za pomocą niedużych magnesów zamocujemy na nim kalendarz, ulubione przepisy kulinarne czy listę zakupów. Z kolei w pokoju dziecka ten model posłuży do stworzenia galerii prac malucha, a w późniejszym czasie notatek szkolnych, mapy świata oraz planu lekcji. W temacie łączenia różnych funkcji nie sposób pominąć modelu Zenia z kolekcji Zehnder Studio Collection. Jest to urządzenie będące połączeniem elektrycznego podgrzewacza z suszarką do ręczników, a także grzejnika na podczerwień i termowentylatora. Idealnie wpisuje się w aranżację nowoczesnej łazienki, a swoją elegancją dodatkowo podnosi jakość projektu wnętrza. Występuje w kolorach białym i czarnym, zatem uda się go dopasować do niemal każdej kolorystyki.

Szklane wykończenie podkreśla jego wyjątkowość i wyróżnia go na tle typowych grzejników łazienkowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego urządzenia? Jest intuicyjnie sterowane za pomocą panelu dotykowego oraz pozwala na konfigurowanie programów dziennych i tygodniowych dzięki specjalnej aplikacji. Model Zenia zapewnia dodatkowy komfort w korzystaniu z łazienki - nie tylko suszy ręczniki, ale też pomaga je ogrzewać, zatem w razie potrzeby możemy przygotować sobie ciepły ręcznik do wytarcia po prysznicu. Dodatkową zaletą takiej funkcji jest to, że znacząco redukuje rozwój bakterii w mokrych ręcznikach, ponieważ szybko usuwa wilgoć. Ponadto producent zadbał o specjalną przestrzeń w obrębie grzejnika, w której można umieścić ręczniki, a co za tym idzie, zachować większy porządek w pomieszczeniu. Tak zwaną wisienką na torcie jest tutaj jego wysoka efektywność idąca w parze z niskim zużyciem energii.

grzejniki dekoracyjne metalowe i szklane
Grzejniki Arteplano Classic i Zenia
Fot. Zehnder

                                                                             ***

Grupa Zehnder w 1988 roku przejęła firmę Runtal, założoną w 1953 roku przez architekta Jürga Altherra i inżyniera Egona Runté. Dzięki temu połączeniu pozycja obu marek znacząco umocniła się nie tylko na rynku szwajcarskim, ale również w innych krajach europejskich. Współpraca przyniosła powstanie produktów łączących doświadczenie z najnowocześniejszymi technologiami i niepowtarzalnym wzornictwem. Linia grzejników Zehnder Studio Collection to kolejny etap w historii tych firm - pod tą nazwą znajdziemy bowiem produkty marki Runtal w portfolio Zehnder. Ta wyjątkowa linia wzornicza z półki premium jest kontynuacją dziedzictwa Runtal w zakresie produkcji grzejników.

    Więcej o:

Skomentuj:

Forma, która podąża za funkcją – grzejniki z linii Zehnder Studio Collection