Harmonia kolorów - mieszkanie w przedwojennej kamienicy
Historyczne tło przedwojennej kamienicy z zachowanym oryginalnym, dębowym parkietem i licznymi, wysokimi oknami stało się architektonicznym wstępem do wspaniałej realizacji wnętrz mieszkania w Warszawie. Stonowana paleta barw użyta w przeplatających się, subtelnych odniesieniach do sztuki art déco i współczesności posłużyła do wykreowania miłego dla oka apartamentu.
Klimatyczna, z początku XX wieku kamienica skusiła rodzinę hiszpańskiego dewelopera do zakupu mieszkania w centrum Warszawy. Właściciele 114-metrowego apartamentu korzystają teraz z niego podczas licznych pobytów w stolicy. Przygotowanie projektu wnętrz i przeprowadzenie remontu z pełnym, autorskim nadzorem powierzono architektom z pracowni DZIURDZIAprojekt.
Zastany układ wnętrz nieco zmieniono, ale pozostawiono ten sam program funkcjonalny: salon, jadalnię, zamkniętą kuchnię, dwa pokoje sypialniane, dwie łazienki i dwa pomieszczenia gospodarcze. Część dzienna została przystosowana do współczesnych trendów projektowych poprzez otwarcie i połączenie we wspólną przestrzeń dawniej zamkniętych względem siebie pomieszczeń: holu wejściowego, salonu i jadalni. Pozostałości po poprzednim układzie widać zwłaszcza na podłodze, gdzie zachowano różny układ parkietu. W przedwojennych mieszkaniach często bowiem w holach i salonach stosowano odmienne wzory ułożenia deszczułek – w kwadraty i w jodełkę. Projektanci postanowili zachować tę różnorodność, traktując ją jako wartość historyczną mieszkania, podkreślającą jego charakter. Parkiet został wycyklinowany, wybarwiony na ciemny kolor oraz wykończony olejowoskiem.
Chcieliśmy, żeby architektoniczne tło kamienicy z lat 20. minionego wieku było widoczne, ale jednocześnie zamierzaliśmy uniknąć stylizacji idącej w klasyczne wnętrze. Dlatego też wprowadziliśmy do aranżacji pozornie obce klasyce elementy, takie jak niebieska kuchnia czy metalowa siatka na ścianie w kuchni lub osłony grzejników w salonie ze stali perforowanej. Najważniejszym motywem tego mieszkania jest jednak kojąca kolorystyka i dobór materiałów wykończeniowych. Wnętrze ma sporo naturalnego światła, które miękko i ładnie układa się na stonowanych, ciemnych barwach. Kiedy wchodzimy do środka czujemy wszechogarniający, miły spokój.
Efekt relaksującej, stonowanej atmosfery strefy dziennej uzyskano przede wszystkim poprzez wybór kakaowego koloru ścian i sufitów, który genialnie wsparł kolor drewnianej podłogi. Starannie dobrana barwa parkietu i większości wykonanych na zamówienie mebli drewnianych czy zasłon wzajemnie się uzupełnia i tworzy spójne wnętrze. Wszędzie oprócz sypialni głównej i łazienki głównej ściany wykończono tynkiem z fakturą, który pomalowany zmiękcza światło.
W obszernym salonie zmieściły się dwie strefy – wypoczynkowa i jadalniana. Ustawione naprzeciwko siebie dwie duże, granatowe sofy i umieszczone w środku dwa stoliki kawowe z różnymi blatami, tworzą centrum wypoczynku, które swobodnie można obejść dookoła. Obok stanął stół z wyoblonymi narożnikami i tapicerowanymi w jasnym kolorze krzesłami. Akcentuje go nietypowa lampa, która chociaż wykonana z mosiądzu i wykończona w kolorze złota, wydaje się lekko unosić w powietrzu. Niezwykle dekoracyjną rolę pełni ściana przy stole, której ważność nadaje tapeta z motywem złotych fal. Umieszczony na jednej ze ścian salonu (w dawnej jadalni) wysoki do sufitu regał z półkami i zawieszonym telewizorem jest zintegrowany z zaprojektowanymi specjalnie przez architektów schodami. Schody prowadzą na balkon, który jest umieszczony na wyższym niż podłoga mieszkania poziomie.
Kuchnię oddzielają od reszty mieszkania przeszklone, w stalowych ramach, nowoczesne drzwi bez nadproża. Tak szerokie i wysokie otwarcie projektanci zastali po poprzednich właścicielach i postanowili je wykorzystać w podobny sposób, nie zasłaniając pełną ścianą, ale całkowicie przezroczystym elementem. W pomieszczeniu uwagę zwraca głęboki, matowy kolor niebieskich mebli kuchennych skontrastowany z ciepłymi brązowymi i beżowymi elementami, takimi jak płytki ścienne i podłogowe czy barwa wyspy kuchennej – w tym samym wykończeniu co regał w salonie. Na blaty wybrano szary konglomerat kwarcowy. Jedyną, pustą ścianę w kuchni urozmaica, nawiązująca do industrialnych drzwi i licznych, prostokątnych podziałów kuchennych, rama ze stalową siatką i wiszącą na niej donicą na rośliny.
W sypialni, podobnie jak w innych pomieszczeniach mieszkania, do aranżacji wykorzystano klucz kolorystyczny granat-brąz. Barwnym, ożywiającym dodatkiem są żółte motywy z wzorzystej tapety zastosowanej na ścianie za wezgłowiem łóżka. Uwagę zwraca odcięcie kolorystyczne na wysokości około 115 cm, kontynuowane również w wystroju łazienek.
Obecnie często stosuje się płytki w łazienkach do wysokości 120 cm, ale w pokojach inwestorzy boją się podobnego rozwiązania. Kojarzy się nam ono z okresem PRL-u. A jest to przecież bardzo klasyczne, piękne rozwiązanie. Dzięki temu, że nasz klient nie pochodzi z Polski, mogłyśmy taką koncepcję zaproponować i została dobrze przyjęta. Nie bałyśmy się przy tym optycznego obniżenia wnętrza, bo mieszkanie ma ponad trzy metry wysokości (308 cm). Zależało nam na rozwiązaniu, które doda przytulności, ale nie przytłoczy.
W ścianie pomiędzy główną sypialnią, a sąsiadującą łazienką wykonano przeszklenie. Łazienka zyskała dzięki temu dodatkowe światło naturalne. Rama przeszklenia naśladuje podziały pytek użytych w łazience oraz podziały na ramie lustra zawieszonego nad umywalką.
Druga łazienka, z wanną, zachwyca zestawieniem nowoczesnych gładkich, niebieskich płytek ściennych i beżowego lastryko na podłodze z fantazyjnym roślinno-zwierzęcym wzorem tapety. Odcień pruskiego błękitu przełamuje ciemny kolor drewna oraz złote i czarne akcenty.
Harmonia kolorów, wzory i podziały zastosowane na różnych materiałach wykończeniowych oraz urozmaicające elementy i detale wykonane ze współczesnych surowców współtworzą koncepcję wnętrza przytulnego, ale zarazem pozbawionego rutyny i nudy.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym