Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komputer stacjonarny - jaki wybrać?

AZ

Mimo, że komputer stacjonarny jest coraz rzadziej wybierany przez użytkowników, warto rozważyć jego zakup. Dlaczego warto go posiadać? Przede wszystkim dlatego, że jest niedrogi i bardzo wydajny. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, który model wybrać.

Idealny komputer stacjonarny do Twojej sypialni - jaki wybrać?
Idealny komputer stacjonarny do Twojej sypialni - jaki wybrać?
mediaepert

Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego?

Płyta główna oraz podzespoły to najważniejsze elementy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie odpowiedniego komputera stacjonarnego. Jeżeli chodzi o płytę główną, to należy sprawdzić jej rok produkcji, rodzaj chłodzenia, chipset, liczbę portów, wejść i wyjść oraz ilość gniazd kart rozszerzeń. W ten sposób będziemy pewność, że takie urządzenie da się jeszcze dodatkowo rozbudować o nowe komponenty.

Najbardziej opłaca się zainwestować w taki sprzęt, w którym została zamontowana nowa płyta główna i jest ona kompatybilna z zainstalowanymi tam podzespołami, takimi jak pamięć RAM, procesor i inne części. Dobrze, aby można było ją również zintegrować z nowszymi modelami, dzięki temu po latach będzie można komputer ulepszyć, zamiast wydawać pieniędzy na nowy zakup.

Kolejnym bardzo ważnym elementem ukrytym w obudowie komputera stacjonarnego jest procesor. W tym przypadku lepiej jest zdecydować się na wolniejszy model, pracujący na niższej częstotliwości taktowania, ale nowszej generacji niż starszy, który będzie posiadał większą ilość GHz. Procesor nowej generacji będzie obsługiwał znacznie większą liczbę wątków i może mieć więcej niż jeden rdzeń, a jego rzeczywista moc obliczeniowa będzie znacznie lepsza niż starszych modeli.

Które elementy są jeszcze ważne przy wyborze komputera stacjonarnego?

Oprócz płyty głównej i procesora również istotna jest częstotliwość i rodzaj taktowania pamięci operacyjnej RAM. Najbardziej opłaca się zamówić komputer z nowszą pamięcią RAM DRR3 lub DRR4 o pojemności co najmniej 2GB. Ważne jest to głównie z tego powodu, że w późniejszym czasie będziemy mogli dokupić dodatkowe kości RAM. Ponadto nowsza wersja będzie działać znacznie szybciej niż te starsze.

Karty rozszerzeń i urządzenia peryferyjne są znacznie mniej istotne w komputerze stacjonarnym od procesora czy płyty głównej, ale warto na nie również zwrócić uwagę. Jest to istotne głównie z tego względu, że po kilku latach użytkowania z pewnością będziemy chcieli niektóre części wymienić na nowsze, rozbudowując urządzenie.

Osoby, które użytkują komputer do pracy z grafiką lub grają w wymagające gry, powinny zainwestować w sprzęt z wysokiej klasy kartą graficzną oraz odpowiedni monitor full HD. Natomiast tym, którym zależy na bardzo dobrej jakości dźwięku, powinni szczególną uwagę zwrócić na kartę dźwiękową oraz odpowiednio dopasowane głośniki.

Czy warto zakupić laptopa?

Laptop to mobilny komputer, który znajduje zastosowanie w domu i w pracy, ale można go użytkować również podczas podróży. Urządzenia te w zależności od zainstalowanych komponentów, mogą posłużyć do zadań biurowych, grania w gry, oglądania filmów albo obróbki zdjęć i wideo. Nawet podczas wieczornego odpoczynku w łóżku można przeglądać internet, sprawdzać pocztę e-mail albo oglądać ulubiony serial.

    Więcej o:

Skomentuj:

Komputer stacjonarny - jaki wybrać?