Ile kosztuje położenie podłogi? 3 rozwiązania
Montaż podłogi niewątpliwie należy do kosztownych przedsięwzięć. Na jego ostateczny koszt wpływa nie tylko jej powierzchnia, ale też robocizna, w tym cena układania podłogi oraz ewentualnego zrywania poprzedniej. Kluczowe jest również to, jaki rodzaj posadzki wybierzemy. Które spośród najpopularniejszych rozwiązań należą do tych tańszych, a które są zdecydowanie droższe? Podpowiadamy!
Od czego zależy koszt położenia podłogi?
Na początku warto jednak zaznaczyć, że aby poprawnie oszacować, ile kosztuje położenie wybranej podłogi, przy cenach materiałów nie należy brać pod uwagę wyłącznie ceny desek, paneli czy kafli. Należy uwzględnić również:
- niezbędny zapas — w większości przypadków konieczne jest zamówienie minimum 5% większej ilości materiałów,
- ceny narzędzi i dodatkowych elementów — podkładów, kleju, fug, listew, folii izolacyjnych itp.,
- koszty dostawy.
Oczywiście warto też zastanowić się, czy niektórych spośród tych wydatków można uniknąć, np. decydując się na samodzielne układanie paneli lub jeśli już posiadamy niezbędne narzędzia. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, możemy stwierdzić, które rozwiązanie będzie najbardziej dla nas opłacalne.
Usuwanie starej podłogi
Koszt demontażu starej podłogi zależy przede wszystkim od tego, z czego została wykonana. Najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne jest usuwanie parkietu. Choć oczywiście koszty tego typu usług różnią się w zależności od firmy oraz regionu, trzeba w tym przypadku nastawić się na wydatek sięgający nawet około 35 zł/m2. Jeśli jednak okaże się, że konieczne będzie wykonanie wylewki mającej na celu wyrównanie powierzchni przed układaniem podłogi, cena może wzrosnąć do około 50-65 zł/m2.
Panele podłogowe
To, ile kosztuje położenie paneli na podłodze, zależy głównie od ich rodzaju. Poszczególne modele różnią się bowiem między sobą technologią montażu; niektóre dodatkowo posiadają pewne nietypowe funkcjonalności, takie jak warstwa wodoodporna.
Chcąc maksymalnie zaoszczędzić na kosztach robocizny, warto wybrać tanie panele podłogowe montowane na tzw. klik lub samoprzylepne. Ich ułożenie jest na tyle proste, że można je wykonać samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na zatrudnienie ekipy, musimy nastawić się na koszty w wysokości około 15-25 m2.
Ile kosztuje ułożenie podłogi z desek?
Podłogi wykonane z naturalnego drewna mają wiele zalet — od trwałości i eleganckiego wyglądu, po możliwość odnawiania ich powierzchni. Koszt ułożenia podłogi drewnianej będzie jednak wyższy niż w przypadku paneli; więcej zapłacimy także za materiały. Jednak zdaniem zwolenników drewna, ostateczny efekt jest tego wart.
Cena układania parkietu wynosi zazwyczaj minimum ok. 30 zł/m2. Oczywiście im bardziej skomplikowany lub nietypowy ma być deseń tworzony przez klepki, tym koszt będzie wyższy. Wymaga to bowiem odpowiednich umiejętności oraz stosunkowo dużego nakładu pracy. Ostateczna cena montażu podłogi drewnianej może więc sięgać nawet około 50 zł/m2. Warto przy tym podkreślić, że jeśli nie posiadamy niezbędnych kompetencji, nie warto próbować samodzielnego układania parkietu. Na dłuższą metę o wiele bardziej opłaca się powierzenie tego profesjonalistom.
Ile kosztuje położenie płytek na podłodze?
Gdy spojrzy się na cenniki ekip remontowych, można zauważyć, że w większości przypadków koszt montażu płytek jest znacznie wyższy niż w przypadku innych rodzajów podłóg. Przyczyną jest fakt, że obejmuje on znacznie więcej prac, które po prostu od razu zostają wliczone w cenę. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie podłoża pod płytki. W zależności od tego, jak zaawansowane prace trzeba wykonać, koszt usług może wynieść od około 80 do ponad 150 zł/m2.
Więcej zapłacimy też za ułożenie płytek o nietypowej wielkości (zdecydowanie droższe będzie położenie tych wielkoformatowych) lub kształcie. Cena rośnie również w przypadku różnego rodzaju deseni — mozaik, jodełek i innych. Ich montaż jest czasochłonny, co wydłuża pracę i również nie pozostaje bez wpływu na koszt.
Obliczenie kosztów położenia podłogi może być dość skomplikowane. Na szczęście nie musimy robić tego samodzielnie! Na etapie planowania remontu lub robót wykończeniowych warto skontaktować się z ekspertem, który dokona dokładnej wyceny. Dzięki temu będziemy mogli porównać różne rozwiązania, mając przy tym pewność, że uwzględniony został każdy czynnik mający wpływ na ich koszt.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville