Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Impregnacja elewacji po zimie - co warto wiedzieć?

MP

Z końcem zimy zabieramy się do porządkowania domu i jego okolicy. Niskie temperatury, wysoka wilgotność, a także opady śniegu i deszczu mogą być przyczynami uszkodzeń elewacji. Wiosną warto popracować nad przywróceniem jej dawnego wyglądu i stanu. W tym celu wykonajmy impregnację elewacji za pomocą specjalistycznych środków.

Impregnacja elewacji
Impregnacja elewacji
Fot. Shutterstock/Natalia Kokhanova

Impregnacja elewacji - co to jest?

Impregnacja to zabezpieczenie podłoża przed działaniem szkodliwych czynników takich jak wilgoć, ogień, czynniki biologiczne, itd. Preparaty impregnujące to najczęściej roztwory żywic i innych substancji chemicznych. Czasami spotyka się naturalne środki na bazie oleju lnianego. Impregnaty dzielić można ze względu na wielkość cząsteczek, rodzaj zastosowanego czynnika aktywnego oraz użyty rozcieńczalnik, którym może być woda lub rozpuszczalnik.
Impregnat może nie tylko chronić, ale również poprawiać właściwości wizualne. Może nadawać powierzchni właściwości hydrofobowe, zmniejszyć nasiąkliwość, poprawiać wytrzymałość i spowalniać erozję – wszystko zależy od jego rodzaju, ale również celu, który planujemy osiągnąć. Impregnacja jest szczególnie istotna w wypadku powierzchni cały czas narażonych na działanie szkodliwych czynników – mowa m.in. o elewacji domu.

Impregnacja elewacji drewnianej? Wybór właściwego preparatu zależy przede wszystkim od rodzaju powierzchni – zupełnie inne środki zastosujemy do zabezpieczenia drewna, a inne do ochrony podłoży takich jak tynki, kamienie czy klinkier. Należy o tym pamiętać przed zakupem, gdyż niewłaściwie dobrany może doprowadzić do pogorszenia właściwości, a nawet zniszczenia powierzchni. Proces impregnowania elewacji powinniśmy jednak zacząć od jej wyczyszczenia.

Mycie i impregnacja elewacji - jak wyczyścić elewację?

Zabrudzenia i wykwity nie tylko pogarszają wygląd, ale mogą też obniżać właściwości użytkowe i prowadzić do powstania mikropęknięć. Może do nich dostawać się woda, która jest dla elewacji największym zagrożeniem – może nawet skutkować jej zniszczeniem. Ponieważ zewnętrzne części domu są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych i wysokiej wilgotności, niejednokrotnie pokrywają się glonami lub mchem.
Mycie elewacji? Czyszczenie elewacji jest czasochłonne, ale stosunkowo proste – najczęściej wystarczą do tego szczotka lub gąbka oraz woda, najlepiej w formie strumienia pod wysokim ciśnieniem. Takie środki pozwolą dokładnie wyeliminować wszystkie zanieczyszczenia, ale należy pamiętać, że w wypadku silnych zabrudzeń warto sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące.
Żeby skutecznie i szybko pozbyć się zabrudzeń biologicznych, warto zastosować specjalistyczny preparat do ich usuwania taki jak MOSSPROOF firmy Jurga. Po wstępnym przemyciu zabrudzonych miejsc wodą wystarczy nanieść na nie środek pędzlem lub gąbką, po czym odczekać od 6 do 12 godzin. Po tym czasie należy mechanicznie wyczyścić dane miejsce szczotką lub wodą pod wysokim ciśnieniem. Żeby zapewnić pełną ochronę przed nawrotem grzybów, czynność warto powtórzyć.

Fasada może też pokryć się innymi zabrudzeniami. Do ich skutecznego usunięcia sprawdzi się profesjonalny środek czyszczący taki jak WASH PV firmy Jurga. Wystarczy nanieść jego niewielką ilość na zwilżoną wodą powierzchnię, odczekać do 10 minut, dokładnie wyszorować szczotką i spłukać dużą ilością wody. Po wyschnięciu można cieszyć się brakiem rdzawego nalotu i plam z sadzy.
Fasada może też pokryć się innymi zabrudzeniami. Do ich skutecznego usunięcia sprawdzi się profesjonalny środek czyszczący taki jak WASH PV firmy Jurga. Wystarczy nanieść jego niewielką ilość na zwilżoną wodą powierzchnię, odczekać do 10 minut, dokładnie wyszorować szczotką i spłukać dużą ilością wody. Po wyschnięciu można cieszyć się brakiem rdzawego nalotu i plam z sadzy.
Fot. Jurga

Impregnacja elewacji - jaki wybrać impregnat do elewacji?

Impregnowanie, podobnie jak czyszczenie elewacji, jest dość proste, ale czasochłonne, więc warto je wcześniej zaplanować. Zwróćmy również uwagę na pogodę – słoneczna i w miarę ciepła (około 20°C) aura przyspieszy proces wiązania powłoki. Podczas nanoszenia preparatu należy pamiętać, żeby robić to od góry do dołu.
 

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy dokładnie obliczyć powierzchnię elewacji. Pozwoli to zaplanować zakup odpowiedniej ilości środków impregnujących. Dokładne zużycie zależy od rodzaju, struktury i chłonności materiału, ale również od metody nanoszenia impregnatu. Litr środka impregnującego wystarcza średnio, żeby pokryć od 5 do 10 m2 powierzchni.

 

Agata Kowalska, ekspert marki Jurga.

Jednym z dostępnych na rynku produktów jest IMPREGNAT DO ELEWACJI firmy Jurga. Jest to wodny roztwór silanów i siloksanów przeznaczony do zabezpieczania elewacji wykonanej z tynku, kamienia, klinkieru, betonu lub innych nasiąkliwych materiałów mineralnych. Skutecznie chroni przed działaniem wody oraz ułatwia czyszczenie. Wystarczy zamieszać nim przed aplikacją, po czym nanieść na elewację wałkiem, pędzlem lub natryskiem. Dla lepszych efektów warto nanieść minimum dwie warstwy metodą mokre na mokre.

Podobnym w działaniu środkiem, który można stosować do piaskowców, wapieni, gipsu i gresu jest PROOF ST. Zachowuje on naturalną strukturę elewacji i chroni jej kolor, a także zapobiega rozwojowi pleśni i wykwitów. Nie zawiera w swoim składzie benzyn i rozpuszczalników, więc jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Po zamieszaniu trzeba nanieść minimum dwie warstwy środka na impregnowaną powierzchnię metodą mokre na mokre. Czas wiązania powłoki, czyli uzyskania pełnych właściwości, wynosi około doby.

Impregnaty do elwacji
Impregnaty do elwacji
Fot. Jurga
    Więcej o:

Skomentuj:

Impregnacja elewacji po zimie - co warto wiedzieć?