Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czyszczenie i mycie elewacji: sposoby na różne zabrudzenia

Jan Wrześniak

Elewacja nie wymaga corocznego gruntownego mycia. Wystarczy ją dobrze wyczyścić raz na kilka sezonów. Sposób czyszczenia czy mycia elewacji trzeba dopasować do rodzaju zabrudzeń.

czyszczenie elewacji, mycie elewacji, tynk mineralny
Najprostszą metodą usuwania zwykłych zabrudzeń z elewacji jest zmycie jej czystą wodą pod ciśnieniem
Fot. Atlas
To, jak często będzie potrzebne mycie elewacji, w dużej mierze zależy od położenia domu. Jeżeli niedaleko jest las (w którym zazwyczaj jest większa wilgotność) lub ruchliwa droga, może stać się to konieczne dość szybko. Na pewno przyspieszy to również struktura materiału użytego do wykończenia ścian zewnętrznych. Od niej zależy, w jakim stopniu zanieczyszczenia będą się osadzać i wnikać (wraz z wodą) w pory materiału. Im gładsze, tym mniej będą podatne na brud.

Zanim zdecydujemy się na wybór sposobu czyszczenia elewacji, musimy też określić rodzaj zabrudzeń. Innych zabiegów bowiem wymaga zwykły kurz, innych usuwanie zielonego nalotu z glonów, a zupełnie innych białe plamy na klinkierze. W razie wątpliwości diagnozę lepiej zostawić fachowcom.

Jak skutecznie umyć elewację z szarymi zabrudzeniami?

Najczęściej elewacje pokryte są tynkiem cienkowarstwowym. W zależności od jego struktury (na przykład baranek lub kornik), w inny sposób osadza się na nich kurz lub sadza.

Do przywrócenia tynkom pierwotnego wyglądu wystarczy zwykle mycie wodą. Intensywne szorowanie ściany szczotką może spowodować uszkodzenie jej powierzchni. Woda rozpuszcza i usuwa brud oraz luźno związane naloty soli.

Działanie wody gorącej jest bardziej intensywne i efektywne oraz znacznie skraca czas czyszczenia elewacji. Pozwala też łatwiej usunąć tłuste zabrudzenia. Zbyt gorąca woda może jednak doprowadzić do gwałtownych odkształceń warstwy elewacyjnej, a w konsekwencji do powstania pęknięć. Zanim rozpoczniemy prace, powinniśmy w mało widocznym miejscu sprawdzić, jak tynk reaguje na mycie.

Najlepszy efekt można osiągnąć przy użyciu myjki ciśnieniowej. Mniejsze zabrudzenia da się sprawnie usunąć myjką przeznaczoną do użytku domowego o ciśnieniu do 120 bar. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości oraz regularności (co 2-3 lata) przeprowadzania takich zabiegów. Przy silniejszych, wieloletnich zabrudzeniach mycie elewacji lepiej zlecić firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Używają one profesjonalnych myjek, których ciśnienie i wydajność są znacznie lepsze, a wybór dysz i końcówek - większy. Mycie fasad takim sprzętem wymaga wiedzy, przede wszystkim dostosowania ciśnienia i odległości dyszy od elewacji, tak aby jej nie uszkodzić.

Zielony nalot na elewacji: jak się go pozbyć?

Zielony, a czasem też czarny nalot na ścianach zewnętrznych tworzą glony, porosty i mchy, czyli organizmy, które wyspecjalizowały się w zasiedlaniu trudnych środowisk (zobacz zielony nalot na elewacji). Ich rozwojowi na elewacjach sprzyja zawilgocenie ścian zewnętrznych. Mycie elewacji przy takich zanieczyszczeniach wymaga więcej niż wody.

W walce z zielonym nalotem na elewacji istotna jest konsekwencja, regularność i stosowanie preparatów biobójczych. Pozbycie się kolonii glonów lub grzybni ze ścian obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest umycie elewacji wodą pod ciśnieniem oraz usunięcie zanieczyszczeń szczotką. Dopiero później aplikuje się środki glono- lub grzybobójcze. Odkażoną powierzchnię po wyschnięciu warto zabezpieczyć przed ponownym osiedlaniem się "zieleni". Do tego celu używa się farby z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu. Tworzą one na elewacji powłokę ochronną, zmniejszającą porowatość powierzchni i jej nasiąkliwość.

Jeśli mamy stary dom z elewacją drewnianą, może być na niej pleśń. Usuwa się ją mechanicznie - szczotką. Konieczne jest przy tym używanie rękawic i maseczki ochronnej, ponieważ zarodniki pleśni nie są obojętne dla zdrowia. Oczyszczone miejsca na elewacji przemywa się preparatem pleśniobójczym, a po wyschnięciu maluje drewno na nowo.

Inaczej jest, gdy drewno jest porażone grzybem domowym, który tworzy struktury przypominające sznury, narośla lub pajęczyny. Przerasta on komórki drewna, powodując jego butwienie. Zarażone deski i całe drewno, które z nimi miało styczność, należy usunąć (najlepiej spalić). Pozostałe, zdrowe elementy wymagają zaimpregnowania i pomalowania.

Jakie są sposoby na białe wykwity na elewacji z klinkieru?

Białe plamy, wykwity, bo tak fachowo się je nazywa, pojawiają się na elewacjach klinkierowych (zobacz, jak wyglądają białe wykwity na elewacji). Jest to związane z odparowywaniem wody użytej podczas murowania warstwy osłonowej. Jeśli nie popełniono przy tym błędów, tego typu zjawisko zwykle ustaje w ciągu roku od zakończenia budowy. Gdy wykwity nam przeszkadzają, możemy spróbować się ich pozbyć czyszcząc elewację. W ciepły, słoneczny dzień usuwa się je miękką szczotką, by nie porysować elewacji. Nie warto tego robić od razu na mokro, gdyż wtedy część ich spłuczemy, ale część rozpuścimy i trafi ona znów do muru. W efekcie ponownie powstanie wykwit - dużo większy od pierwotnego. Na mokro usuwamy tylko pozostałości.

Jeśli wykwit okaże się odporny na te zabiegi, można użyć powszechnie dostępnych produktów do czyszczenia klinkieru. Środki te możemy stosować, rozcieńczając je wodą (od tego zawsze powinno się zacząć) lub w postaci skoncentrowanej.

Po umyciu elewacji, można ją zabezpieczyć impregnatem do klinkieru. Nie zmieni on koloru cegły i stopnia jej połysku, natomiast nie dopuści do powstania kolejnych wykwitów.

Jak wyczyścić elewację ceglaną?

Elewacje ze zwykłych cegieł ceramicznych czyści się na sucho. Najszybciej i najskuteczniej wykonać to w sposób mechaniczny - przez piaskowanie (koszt takiej usługi wynosi około 100 zł/m2). Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się strumień sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego (na przykład twardych cząsteczek piasku kwarcowego, pyłu szklanego lub marmurowego, suchego lodu, a czasem nawet łupin orzecha). Drobinki, wyrzucane z urządzenia z dużą prędkością, uderzają w czyszczoną powierzchnię elewacji, odrywają cienką zabrudzoną warstwę, a następnie zasysane są z powrotem do urządzenia. Intensywność czyszczenia zależy od stopnia sprężenia powietrza.

Zabrudzoną elewację ze zwykłej cegły ceramicznej można również próbować czyścić za pomocą szlifierki kątowej, wyposażonej w nakładkę ze szczotką z drutu. Jednak ta metoda czyszczenia elewacji jest bardzo pracochłonna i uciążliwa.

Preparaty do mycia elewacji

Nie zawsze do mycia elewacji wystarczy tylko woda, ponieważ usunie ona tylko zewnętrzny nalot. Na pierwszy rzut oka ściana będzie wyglądać na czystą, ale zabrudzenia mogą zostać w porach materiału. Dotyczy to szczególnie białych plam na klinkierze oraz zielonego nalotu z glonów i mchów. By skutecznie się ich pozbyć, trzeba zastosować jeden z dostępnych środków chemii budowlanej. Większość z nich ma postać koncentratu. Proporcje mieszania go z wodą trzeba dostosować od intensywności zabrudzeń i do tego, jak dawno one powstały. Wprawdzie producenci starają się ułatwić to zadanie, podając na opakowaniu stosowne proporcje, jednak bez doświadczenia trudno jest ocenić, jaki stopień rozcieńczenia preparatu będzie najodpowiedniejszy. Można jedynie kierować się przy tym zasadą: im starsze zabrudzenie, tym bardziej skoncentrowanego środka trzeba użyć. Gdy używamy bardzo skoncentrowanego (nierozcieńczonego) preparatu, powinniśmy starać się nakładać go jedynie na zabrudzenia, a pozostałości bardzo dokładnie zmyć.

Producenci i dystrybutorzy

Produkty i urządzenia do czyszczenia elewacji oferują m.in.:

Atlas, www.atlas.com.pl

HG Polska, www.hgpolska.pl

Kärcher, www.karcher.pl

Mapei, www.mapei.com

Selena, www.selena.pl

Sika, pol.sika.com

Sopro, www.sopro.pl

Uzin, uzin.pl

Zobacz też, jak zmniejszyć koszty budowy, dobierając odpowiednie materiały na elewacjęZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Czyszczenie i mycie elewacji: sposoby na różne zabrudzenia