Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem, czyli elektroniczne sterowanie

MP

Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.

Elektroniczne sterowanie kominkiem
Elektroniczne sterowanie kominkiem
Fot. Unico

Ekonomiczne ogrzewanie domu jest możliwe nawet jeżeli wykorzystujemy kominek jako główne źródło ciepła. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym pozwalają na wydajne ogrzanie całego domu czy mieszkania z wykorzystaniem istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a elektroniczne sterowanie kominkiem zapewni optymalne wykorzystanie energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania. 

Elektroniczne sterowanie kominkiem

Inteligentne sterowanie kominkiem przekłada się na realne oszczędności oraz znacznie większy komfort użytkowania. Zapomnijmy o mozolnym ustawianiu pokręteł na grzejnikach czy o ciągłym dokładaniu drewna, aby uzyskać optymalną temperaturę. Ekonomiczne ogrzewanie domu może być opłacalne i łatwe w obsłudze.

  1. Elektroniczne sterowanie kominkiem pozwala na ustalenie konkretnej temperatury, jaką chcemy odczuwać w domu. W zależności od tego, z jak zaawansowanego systemu korzystamy, możemy ustalić jedną temperaturę dla całego domu, lub też ustalić temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli część domowników lepiej czuje się w wyższych temperaturach, a część ceni sobie przyjemny chłód.

  2. Przygotowanie drewna do spalania to klucz do ekonomicznego ogrzewania. Suche drewno, którego wilgotność nie przekracza 20% nie tylko wydajniej się spala, ale także emituje mniej dymu i szkodliwych substancji w wyniku spalania. Choć drewno nadal jest najtańszym paliwem dostępnym na rynku, nieodpowiednio przygotowane może okazać się niewystarczająco wydajne.

  3. Ekonomiczne ogrzewanie domu wymaga minimum wysiłku. Nawet najlepiej wysuszone drewno nie zapewni lepszych wyników, jeżeli rozrzucimy je w losowy sposób w kominku. Jedynie optymalne ułożenie polan i zastosowanie metody spalania od góry sprawi, że zużyjemy mniej paliwa, będzie się ono spalało czyściej oraz do końca. Te trzy elementy również mają ogromne znaczenie dla ekonomii i ekologii ogrzewania domu. Odpowiednie ułożenie polan w kominku zapewni długi czas spalania oraz stuprocentowe wykorzystanie paliwa podczas jednego cyklu.

Ekonomiczne ogrzewanie domu to wypadkowa wielu czynników – aby zoptymalizować koszty doprowadzenia ciepła do każdego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę je wszystkie. Z elektronicznym sterowaniem w kominku jesteśmy jednak o duży krok bliżej do oszczędnego i wydajnego ogrzewania domu.

Czy elektroniczne sterowanie kominkiem jest ekologiczne?

Obecnie oferowane kominki w niczym nie przypominają urządzeń, z których korzystano jeszcze kilkanaście lat temu. Właśnie ta zmiana spowodowała, że ekonomiczne ogrzewanie domu stało się faktem. Obecnie dostępne na rynku kominki elektrycznie sterowane oferują możliwość wykorzystania istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a przy tym spełniają wyśrubowane normy Ecodesign. Efektem jest wygoda użytkowania, lepsze parametry ekologiczne, a także pełne bezpieczeństwo.

Inteligentne rozwiązania w domu, czy to realna oszczędność?

Ludzie kojarzą inteligentne budynki z wysoką jakością i prestiżem. Poza tymi jakościami nowoczesne rozwiązania oferują wiele innych korzyści. Jednak ludzie są coraz bardziej świadomi tych korzyści. Inteligentne budynki to realne oszczędności energii i pozytywny wpływ na środowisko. Inteligentne budynki stają się popularnym wyborem ze względu na szybki zwrot z inwestycji.
Szeroko przeprowadzone badania przez naukowców udowadniają jak prognozy pogody mogą być wykorzystane do optymalizacji kontroli temperatury w budynku. Badania dowodzą, że można zaoszczędzić do 10% wydatków na energię poprzez obniżenie temperatury w pomieszczeniu o zaledwie jeden stopień Celsjusza. System elektrycznego sterowania kominkiem (ogrzewaniem) jest kluczowym ogniwem decydującym o tym, czy inwestycja będzie opłacalna. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia energii cieplnej i utrzymanie komfortu. np.

  • Automatyczne obniżenie temperatury w weekendy i w nocy.
  • Utrzymujemy niższą temperaturę w pomieszczeniach, które nie są używane lub w których ludzie przebywają przez krótki czas.
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem, czyli elektroniczne sterowanie