Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?

Redakcja Pressland

Meble z PRL-u są ostatnimi czasy niezwykle modne. Chyba każdy z nas znajdzie coś z tamtych czasów - stary kredens, fotel a może krzesła. Ich obecność w nowoczesnych wnętrzach pozwala na stworzenie wyjątkowych aranżacji. Nie trzeba wiele - wystarczy poświęcić im odrobinę czasu i odnowić, dając im drugie życie.

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
shutterstock

Dlaczego warto wybrać stare meble?

Pamiętajmy, że moda przemija. Tylko styl pozostaje. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko odzieży, ale też mebli. Niektóre elementy szybko stają się ponadczasowymi, inne po jednym sezonie zostają zapomniane a jeszcze inne po wielu latach potrafią powrócić ze zdwojoną siłą. Tak właśnie jest z meblami z PRL. Stare meble mają w sobie coś, czego nie znajdziesz w nowoczesnych propozycjach. Dodatkowo, samodzielne wykonanie renowacji starych mebli da Ci ogromną satysfakcję i radość. Nie chciałbyś w swoim salonie mieć czegoś, co własnoręcznie odnowiłeś a kiedyś było własnością Twoich dziadków?

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
shutterstock

Jak zabrać się do renowacji starych mebli?

W pierwszej kolejności należy ocenić ich stan techniczny. Na tej podstawie będziesz mógł zaplanować dalszy plan działania i przygotować odpowiednie narzędzia. Musisz również przygotować się na ciężką pracę. Meble z PRL zostały pokryte warstwą bardzo odpornego, chemoutwardzalnego lakieru, który niezwykle trudno usunąć, nie naruszając jednocześnie delikatnego forniru. Fornir to płat szlachetnego drewna, pełniący funkcję dekoracyjną i sprawiający, że meble wyglądały niezwykle szlachetnie.

Jak odnowić meble z czasów PRL-u? Usuń stare powłoki

Przed usunięciem powłok należy odpowiednio przygotować mebel do czyszczenia. Najlepiej rozkręcić go na części, gdyż tylko tak można uzyskać łatwy dostęp do wszelkich zakamarków. Lakier można usunąć na różne sposoby – my przedstawiamy dziś trzy najpopularniejsze:

  • szlifowanie szlifierką bądź tradycyjnym papierem ściernym. Wykorzystanie szlifierki wymaga jednak odpowiednich umiejętności, które pozwolą utrzymać fornir w nienaruszonym stanie. Z kolei papier ścierny wymaga wielogodzinnej pracy.
  • nałożenie środków chemicznych, które sprawią, że powłoki pęcznieją i są niezwykle łatwe do usunięcia za pomocą szpachelki. Metoda ta może być stosowana jedynie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach bądź na zewnątrz a jej skuteczność nie zawsze jest wysoka.
  • użycie opalarki – najskuteczniejsza metoda ułatwiająca szybkie usunięcie lakieru. Opalarka podgrzewa lakier, który pod wpływem temperatury rozwarstwia się i możliwe jest jego usunięcie za pomocą szpachelki.
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
shutterstock

Jak odnowić meble z czasów PRL-u? Usuń ubytki

Usunięcie starych powłok nie jest wystarczające. Konieczne jest uzupełnienie wszelkich ubytków w postaci rys i pęknięć. Delikatne zmiany można zamaskować używając odpowiednią szpachlę, jednak duże dziury wymagają doklejenia fragmentów materiału.

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
shutterstock

Jak odnowić meble z czasów PRL-u? Wyszlifuj meble

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest szlifowanie wykończeniowe, które stanowi odpowiednie przygotowanie mebla do malowania. Podczas szlifowania wszelkie pozostałości po lakierze i szpachli zostaną usunięte a cała powierzchnia wyrównana.  Do szlifowania warto stosować papier ścierny wysokiej gradacji. Prace można wykonać ręcznie bądź używając szlifierki mimośrodowej.

Jak odnowić meble z czasów PRL-u? Malowanie

Ostatni etap to malowanie mebli. Sposób malowania uzależniony jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Chcąc uzyskać jednolitą powierzchnię, przez którą będzie widoczny fornir warto zastosować emalię do drewna a na nią wosk, który zabezpieczy warstwę dekoracyjną. Jeśli jednak rysunek drewna ma być widoczny, warto postawić na malowanie olejem, lakierem bądź woskiem. Olej nada meblom naturalny efekt, wosk doda gładkości i satynowego połysku natomiast lakier pozwoli uzyskać największy połysk.

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
Jak odnowić meble z czasów PRL-u?
shutterstock

Samodzielne odnowienie mebli z PRL-u nie jest trudne – wymaga jednak odrobiny pracy i cierpliwości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odnowić meble z czasów PRL-u?