Jak oświetlić miejsce pracy?
Dla każdego zadania, czy to gotowanie obiadu, odrabianie lekcji czy wykonywanie obowiązków zawodowych, istotne jest dostosowanie właściwego oświetlenia. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas zakupu lamp i systemów oświetleniowych?
Przestrzeń robocza w domu obejmuje zarówno obszar do wykonywania codziennych obowiązków, jak i miejsce nauki lub pracy zdalnej. W obu przypadkach istotne jest nie tylko dostosowanie optymalnej intensywności oświetlenia, lecz także odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła i łatwą możliwość ich dostosowania do zmieniających się wymagań.
Oświetlenie miejsca pracy - systemy szynowe
Największą elastyczność w użytkowaniu gwarantują systemy szynowe, które eliminują konieczność uzależniania projektu oświetleniowego od liczby i rozmieszczenia poszczególnych punktów świetlnych. Pozwalają one na stworzenie nawet zaawansowanych konfiguracji w przestrzeniach, gdzie dotychczasowy układ opierał się na pojedynczej lampie umieszczonej centralnie. Dodatkowym atutem szynoprzewodów jest ich znaczna wszechstronność - mogą być instalowane zarówno w wersji podtynkowej, jak i natynkowej, czy też zawieszone na linkach, umożliwiając tym samym wprowadzanie ewentualnych zmian z pominięciem uciążliwych prac remontowych.
Jak oświetlić kuchnię połączoną z salonem?
Coraz częściej mamy do czynienia w blokach z połączeniem kuchni z salonem, a to otwiera nowe perspektywy zarówno pod względem aranżacyjnym, jak i funkcjonalnym, zwłaszcza w kontekście oświetlenia.
W przestrzeniach otwartych zaleca się korzystanie z rozwiązań umożliwiających stworzenie odrębnych stref oświetleniowych. Jednym z przykładów jest COMMERCIAL TRACK LIGHT SYSTEM (CTLS), który umożliwia wybór świetlówek, które będą świecić na pierwszym, drugim i trzecim obwodzie w danym momencie. Oprawy, pełniące funkcję oświetlenia podstawowego w obszarach roboczych, mogą zostać uzupełnione o dekoracyjne oprawy z systemu CAMELEON, a adapter CTLS umożliwia ich łatwe podłączenie do szyny.
Wybierając systemy oświetleniowe, należy uwzględnić dopasowanie liczby świetlnych punktów zarówno do rozmiarów i formy pomieszczenia, jak i dominujących w nim kolorów.
Meble o jasnym wybarwieniu lub blaty skutecznie odbijają światło, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na ilość światła w porównaniu do pomieszczeń urządzonych w ciemnych kolorach, które absorbują światło.
Oświetlenie biurka i miejsca do czytania
W przypadku oświetlenia obszaru pracy w domu oraz miejsca do czytania, lampy stojące i biurkowe są idealnym rozwiązaniem, ponieważ ich rozmieszczenie można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb. Dodatkowo, odpowiednio dobrana iluminacja podkreśli charakter wnętrza, wprowadzi przytulność i wyznaczy wizualnie odrębną strefę sprzyjającą skupieniu.
W obszarze pracy zdalnej w domu oraz w miejscu do czytania warto wykorzystać rozwiązania, które harmonijnie wpasują się w aranżację, jednocześnie dostarczając dużą ilość światła, na przykład lampę podłogową z dwoma regulowanymi punktami świetlnymi.
Przygotowując przestrzeń do nauki lub pracy biurowej, ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia. Źródło światła powinno znajdować się na wysokości około 35 cm nad powierzchnią biurka, po przeciwnej stronie względem dominującej ręki, zapewniając średnie oświetlenie na poziomie 500 luksów. Lampa powinna też posiadać regulację położenia ramienia, kierunku światła na odpowiednie obszary oraz dostosowanie jego intensywności, aby skoordynować je na przykład z oświetleniem monitora.
Oświetlenie miejsca pracy na poddaszu
Coraz chętnie aranżujemy przestrzeń na poddaszu na potrzeby gabinetu do pracy. Idealne oświetlenie można osiągnąć poprzez zastosowanie punktowego oświetlenia, na przykład pojedynczych reflektorów lub opraw podtynkowych. Dzięki schowaniu lamp w warstwach wykończeniowych, zapewniają one oświetlenie wnętrza, jednocześnie umożliwiając swobodne korzystanie z całej wysokości pomieszczenia.
W pomieszczeniach z nachyleniem, doskonałym rozwiązaniem są również systemy szynowe. W tego rodzaju sytuacjach specjalne łączniki FLEX umożliwiają łatwe łączenie szyn pod różnymi kątami.
Równomiernie rozproszone światło w obszarze pracy można uzyskać także poprzez zastosowanie lamp liniowych. Niezależnie od rodzaju przestrzeni, planując oświetlenie robocze warto zwrócić uwagę także na właściwy dobór źródeł światła. Skupieniu będą sprzyjać te o temperaturze zbliżonej do 4000 K.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki