Jak pozbyć się pcheł z domu?
Pchły w domu to problem nie tylko właścicieli zwierzaków. Te dokuczliwe insekty można przynieść na ubraniach. Mnożą się w zastraszającym tempie, dlatego trzeba działać od razu. Gdy się na dobre zadomowią, trudno będzie je usunąć. Pchły nie tylko dotkliwie gryzą wszystkich domowników, ale mogą być nosicielami groźnych chorób. Co odstrasza pchły? Jak pozbyć się pcheł z domu, co je zabija? Podpowiadamy.
Te mikroskopijne insekty (dorosłe osobniki mają wielkość zaledwie 2,5 mm) mogą przywędrować do domu nie tylko z naszym czworonogiem. Można je przynieść na ubraniach, ale ich nosicielami mogą być też myszy i szczury, które nawet incydentalnie przedostaną się do naszego domu. Pchły, zwłaszcza w sprzyjających warunkach, bardzo szybko się mnożą. Już pojedynczy pasożyt może zapoczątkować całą kolonię. A gdy zagnieżdżą się w jednym miejscu, trudno je stamtąd wyplenić.
Skąd się biorą pchły w domu? Jak się ich pozbyć?
Pchły w domu trudno zauważyć. Pierwszymi sygnałami obecności insektów w domu są ugryzienia na skórze domowników. Warto też obserwować swojego pupila – jeśli często się drapie, może to oznaczać, że złapał niechcianego lokatora.
Co ważne, jest kilka rodzajów pcheł. Ludzkie pchły różnią się zwierzęcych (np. psich) – nie mają charakterystycznych chitynowych grzebyków. Te atakujące zwierzęta zazwyczaj nie są typowymi pasożytami ludzi, jednak mogą kąsać człowieka i żywić się jego krwią.
Pierwsze ślady po ugryzieniu zazwyczaj widoczne są w okolicach kostek u nóg. Niewielki ślad jest zaczerwieniony, z widocznym w centralnej części miejscem ukłucia. Zazwyczaj pojawia się kilka zmian obok siebie – spuchniętych i bardzo swędzących miejsc ukąszeń, które mogą sprawiać dokuczliwy ból. Ugryzienia lokalizują się najczęściej na kostkach, na łydkach, biodrach i na karku. U zwierząt mogą być widoczne na całym ciele i powodują częstą potrzebę drapania się. Leczenie zmian trwa kilka tygodni, ale już po zauważeniu pierwszych ugryzień należy przystąpić do neutralizacji insektów.
Trzeba pamiętać, że pchły bytują nie tylko na swoim żywicielu, ale lubią zagnieżdżać się w jego legowisku, w kocach, w dywanach, w pościeli, pod meblami, a nawet pod listwami w podłodze. Warto to uwzględnić, gdy przystąpimy do kompleksowej walki z pchłami w domu.
Co zabija pchły?
Czekanie, aż inwazja pcheł sama ustąpi, nie ma sensu. Trzeba działać. Pchły przechodzą kolejne stadia – od jaja do dorosłego osobnika, co trwa nawet kilka miesięcy. W stanie poczwarki pchły otoczone kokonem mogą przetrwać w uśpieniu długie miesiące w oczekiwaniu na żywiciela. Ważne jest zatem nie tylko dokładne pozbycie się pcheł z domu, ale też obserwacja, czy pasożyty nie powracają.
Jak zatem pozbyć się pcheł z domu? Jeśli źródłem pasożytów jest zwierzak, warto zastosować specjalistyczny preparat zwalczający pasożyty skórne. Są dostępne w sklepach weterynaryjnych w postaci sprayu, szamponu, pudru, zasypki lub kropli. Należy zaaplikować je na skórę zwierzęcia, by do niedługim czasie zabiły wszystkie dorosłe osobniki oraz niedojrzałe formy, które bytują w otoczeniu zwierzęcia. Co ważne, trzeba w wysokiej temperaturze wyprać legowisko i zabawki pupila. Należy też dokładnie wyczyścić wszystkie miejsca, w których lubi przebywać zwierzak.
W jakiej temperaturze giną pchły? Walka z insektami obejmuje też dokładne wypranie i wyczyszczenie wszelkich potencjalnych miejsc bytowania pcheł. Insekty są wrażliwe na podwyższoną temperaturę i giną w temperaturze około 45°C. Zaleca się, aby koce, pledy, legowisko, pościel i inne materiały wyprać w temperaturze 60°C. W przypadku szczelin w podłodze lub innych trudno dostępnych miejsc, można zastosować polewanie gorącą wodą.
Zobacz też środki przeciw komarom>>
Jak wytępić pchły w domu?
Do skutecznej walki z insektami warto równolegle stosować domowe i profesjonalne sposoby na pozbycie się pcheł z domu. Przede wszystkim warto bardzo dokładnie odkurzyć dywany, wykładziny, szpary w podłodze, legowisko pupila, przestrzenie pod łóżkiem, zagłębienia kanapy i inne potencjalne miejsca bytowania pcheł. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się insektów, worek z odkurzacza trzeba od razu wyjąć, zamknąć szczelnie w plastikowej torbie i wyrzucić.
Aby pozbyć się pcheł z domu, na miejsca ich potencjalnego bytowania warto stosować regularnie:
- ocet rozpuszczony w wodzie do przemywania powierzchni, można go także dodać do prania oraz mokrego czyszczenia dywanów i tapicerki
- sól można użyć do rozsypania w szparach podłogi, pod listwami i w trudno dostępnych szczelinach – zabieg warto przeprowadzić wieczorem, a rano dokładnie odkurzyć
- olejek herbaciany rozpuszczony w wodzie jest dobrym roztworem do przemywania kuwety, zabawek i innych powierzchni, z którymi zwierzak ma styczność.
Pułapka na pchły – jak zrobić?
Praktyka pokazuje, że domowe, robione samodzielnie pułapki na pchły mają małą skuteczność. Postawienie na podłodze miski z mydlinami lub miodem słabo wyłapuje insekty. Natomiast w zamian warto stosować elektryczne pułapki na pchły, które odpowiednim natężeniem światła wabią je i neutralizują. Może to być sposób pomocny w uporaniu się z inwazją tych pasożytów.
Co odstrasza pchły w domu?
Sprawdzonym sposobem na odstraszanie pcheł jest stosowanie u zwierzaków obroży przeciw pchłom i regularne kąpanie ich w szamponach przeciwpchelnych. Są wysycone substancjami, które sprawiają, że pasożyty unikają kontaktu z sierścią zwierzaka. Warto też regularnie czyścić i prać rzeczy należące do pupila, aby uniknąć zagnieżdżenia się w nich jaj i larw pcheł.
W sklepach dostępne są specjalne preparaty odstraszające pchły, przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Warto spryskać nimi wszelkie zakamarki i dywany, które mogą stać się potencjalnym siedliskiem insektów.
Pchły nie lubią zapachu octu, eukaliptusa, soku z cytryny i olejku herbacianego – ich zapach odstrasza insekty i zniechęca je do kolonizowania. Wystarczy kilka kropel dodać do wody i takim preparatem spryskać powierzchnie. Te odstraszające pchły substancje warto na stałe włączyć do asortymentu domowych środków czyszczących, aby na stałe utrzymać ochronę przed pchłami.
Sprawdź, jak działają środki przeciw muchom>>
- Więcej o:
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Sztuczna inteligencja w kuchni – piekarnik Haier ID serii 4 H6 ID46G3YTB
Dlaczego warto mieć fotel w sypialni?
Spraw, by gotowanie było łatwiejsze – meble kuchenne
Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć?
Współczesna łazienka – design, ekologia, technologia
Jak ozdobić stół przy użyciu serwetek i bieżników?
Przeszklenia VEKA na tarasie. Tworzenie płynnej granicy między wnętrzem a zewnętrzem