Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak prawidłowo wypalać świece zapachowe?

AZ

Wypalanie świecy może wydawać się banalnie łatwe, ale są pewne zasady, dzięki którym będzie ona paliła się bezpiecznie, długo i równomiernie. Sprawdź, o czym należy pamiętać przed zapaleniem świecy, a także w trakcie jej palenia i gasząc płomień.

Jak prawidłowo wypalać świece zapachowe?
Jak prawidłowo wypalać świece zapachowe?
HalfPrice

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Zawsze trzeba mieć na względzie to, że zapalone świece są źródłem potencjalnego zagrożenia, a więc musisz uważać, aby ich palenie nie przebiegało bez odpowiedniego nadzoru. Przede wszystkim nigdy nie wychodź z pomieszczenia, w którym pali się świeca. Ponadto, jeśli czujesz senność, zgaś świecę, zanim zaśniesz! Ważne jest też miejsce, w którym ją postawisz. Nie można palić jej tam, gdzie są przeciągi – nie umieszczaj świec blisko okna lub wywietrzników. Miejsce, w którym chcesz postawić świecę, nie może być nierówne, bo taka powierzchnia naraża ją na przewrócenie. 

Nie kupuj tanich świec z podejrzanych źródeł, bo takie produkty są na ogół mocno zanieczyszczone toksycznymi substancjami. Ich stosowanie może powodować ból głowy, duszności, a także alergie. Wybierz markowe świece wytwarzane z bezpiecznych surowców. Dzięki nim nie odczujesz pogorszenia swojego samopoczucia, wręcz przeciwnie – będziesz długo upajać się wyszukanym aromatem przesycającym powietrze w pomieszczeniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet markowa świeca może kopcić, jeśli jej knot jest za długi. Aby świeca paliła się równomiernie i bez dymienia, przytnij knot na długość 3-6 milimetrów. Idealnie nadają się do tego specjalne nożyczki do świecy, ale możesz też wykorzystać uniwersalne akcesorium. Niedozwolone jest obcinanie palącego się knota, ponieważ grozi ono pożarem. Poczekaj aż wosk wystygnie, bo wtedy obcięty knot nie zanieczyści go. Zanieczyszczenie wosku powstaje też od kawałków zapałek.

Czas palenia i istotne szczegóły

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to, jak długo pali się świecę, ma wpływ na jej stan. Bardzo ważne jest pierwsze palenie świecy. Dlaczego? Jeśli zgasisz ją za szybko, czyli zanim cała powierzchnia górnej warstwy wosku się roztopi (aż po brzegi szkła), to dojdzie do tunelowania świecy. Na czym polega to zjawisko, które zaobserwował chyba każdy, kto pali świece? Jest to nierównomierne wypalanie, charakteryzujące się tym, że na ściankach pojemnika pozostaje spora warstwa nieroztopionego wosku. Jeśli chcesz uniknąć powstawania takich tuneli, pal świecę przez około 3-4 godziny. Ten czas uwzględniaj podczas pierwszego wypalania, a także przy kolejnych okazjach. Co ciekawe, zbyt długie wypalanie również nie służy świecy, bo może doprowadzić do przesunięcia się knota, czego konsekwencją również jest nierównomierne rozpuszczanie się wosku. 

Ważne jest, aby zabezpieczać meble przed odbarwieniem spowodowanym bezpośrednim kontaktem z nagrzaną podstawą świecy. Warto stosować podstawki, które ochronią stół lub komodę. Sprawdzi się na przykład porcelanowy talerz, idealne będą specjalne podstawki pod świece. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak gasimy świecę. Niezbyt dobrym zwyczajem jest gaszenie płomienia poprzez jego zdmuchnięcie. Taka czynność powoduje, że knot przez chwilę się tli, a w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach. W dodatku kolejne zapalenie tej świecy może być kłopotliwe! Najlepiej będzie zainwestować w wygaszacz, który odcina dopływ tlenu.

Dzięki znajomości powyższych zasad wypalania świec, dłużej będziesz cieszyć się przyjemnym aromatem w swoim domu i łatwiej Ci będzie zachować bezpieczeństwo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak prawidłowo wypalać świece zapachowe?