Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak udządzić małe mieszkanie? Recenzja książki "Kompaktowo" Lu Wei

Redakcja

Lu Wei to chińska projektantka wnętrz, której specjalnością jest budownictwo mieszkaniowe. Przez dziesięć lat odwiedziła wiele chińskich miastach, prowadząc badania rynku nieruchomości - rozmawiała też z właścicielami setek mieszkań na temat warunków życia. Rozmówcy opowiedzieli Lu Wei o tym, co przeszkadza im w ich domach - w jaki sposób architektka wykorzystała zdobytą wiedzę?

Recenzja książki "Kompaktowo" Lu Wei
Recenzja książki "Kompaktowo" Lu Wei
Fot. Marta Święcka

Lu Wei miała 11 lat, kiedy wraz z rodzicami przeprowadziła się do nowego mieszkania. Miało powierzchnię 90 metrów kwadratowych - 3 sypialnie i pokój dzienny. Wtedy nie było możliwości skorzystania z usług projektanta wnętrz, więc wszyscy urządzali przestrzeń mieszkalną według własnego upodobania. Tak było i w tym przypadku - wykończeniem pomieszczeń zajął się osobiście tata małej Lu. Pierwszy kontakt z nowym domem napełnił ją nie tylko podziwem dla pracy ojca, ale i zachwytem nad miejscem samym w sobie - i nad perspektywą nowego życia. To uczucie zapamiętała na zawsze - a chęć dzielenia się nim z innymi ludźmi stała się dla niej jednym z motywatorów do obrania ścieżki zawodowej. W swojej pracy dekoratora wnętrz stara się pokazać klientom, że aranżacja domu może przynieść nie tylko wiele zadowolenia ze względów estetycznych, ale i znacząco poprawić jakość życia na co dzień.

Lu Wei przez dziesięć lat prowadziła badania rynku nieruchomości oraz warunków mieszkaniowych obywateli Chin. Na tej podstawie stworzyła kompendium, zawierające propozycje rozwiązań, które pomogą w uporządkowaniu przestrzeni mieszkalnej i zaaranżowaniu nie tylko funkcjonalnego, ale i pięknego domu, w którym każdy domownik będzie się czuł komfortowo. Skromny metraż nie stanowi dla Lu Wei przeszkody - wychodzi z założenia, że przemyślany system przechowywania uczyni nawet niewielką przestrzeń wygodną i przyjemną w użytkowaniu. Projektantka łączy umiłowanie porządku z azjatyckim minimalizmem - podobnie, jak robi to znana na całym świecie Marie Kondo.

- W każdym domu pod jednym dachem współistnieją ludzie i rzeczy. Jeśli rzeczy nie będą miały swojego miejsca, stłamszą ludzi. - Lu Wei

Jakie tematy Lou Wei porusza w swojej książce?

ROZDZIAŁ 1. Niewielki metraż ≠ Ciasnota. Domowe nierówności.

ROZDZIAŁ 2. Za dużo rzeczy i wciąż za mało szafek. Dom na diecie.

ROZDZIAŁ 3. Rzeczy, które znikają. Przechowywanie. Sekrety i objawienia.

ROZDZIAŁ 4. Pudełka do przechowywania zwiększają chaos. Mały pojemnik kryje wielką mądrość.

ROZDZIAŁ 5. Bunt obuwia już od progu. Poskromić przedpokój.

ROZDZIAŁ 6. Dzieci, zabawki, bałagan. Salon, który sam się sprząta.

ROZDZIAŁ 7. Wysokowydajna kuchenna trylogia.

  • Wydajne rozmieszczenie. Powiększyć kuchnię o jedną trzecią.
  • Wydajne umeblowanie. Czego ci nie powiedzą producenci mebli kuchennych?
  • Wydajne przechowywanie. Pożegnaj zagraconą kuchnię.

ROZDZIAŁ 8. Garderoba na metrze kwadratowym. Za dużo ubrań, za mało miejsca.

ROZDZIAŁ 9. Toaletka leniwej damy. Makijaż kosztem snu?

ROZDZIAŁ 10. Sprzątanie - dziesięć grzechów głównych. Niekończące się pranie, żmudne mopowanie. 

Książka została napisana w przystępny i ciekawy sposób. Zawiera dużą liczbę rysunków ilustrujących opisywane rozwiązania, dzięki czemu lektura dostarcza pełnych odpowiedzi na postawione pytania, bez generowania kolejnych wątpliwości. Autorka walczy ze stereotypami dotyczącymi urządzania wnętrz, rzuca też nowe spojrzenie na kwestie, które mogłyby się wydawać oczywiste, jednak często są spychane na dalszy plan. Lu Wei proponuje proste sposoby na zorganizowanie przestrzeni bez konieczności inwestowania dużych nakładów finansowych oraz podpowiada, co możemy zrobić samodzielnie, aby dom stał się bardziej komfortowy.

Co znajdziemy w książce Lu Wei "Kompaktowo"?
Co znajdziemy w książce Lu Wei "Kompaktowo"?
Fot. Marta Święcka

"Kompaktowo" Lou Wei

Wydawnictwo Quello, Wydanie I, 2021
www.quello.com.pl 

  • Redakcja: Malwina Kozłowska
  • Korekta: Karolina Korbut, Justyna Jakubczyk
  • Skład oraz adaptacja projektu i grafik: Karolina Korbut
  • Tytuł oryginału: "Room to Breathe"
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak udządzić małe mieszkanie? Recenzja książki "Kompaktowo" Lu Wei