Jak wiercić w różnych materiałach? Porady majsterkowicza
Wiercenie otworów w drewnie, metalu czy też betonie może wydawać się względnie prostym zadaniem. Wystarczy zamocować wiertło w uchwycie wiertarki lub wiertarko-wkrętarki i przystąpić do wiercenia. Najprawdopodobniej z większym lub mniejszym oporem uda nam się wykonać ten otwór, lecz nie zawsze sytuacja będzie wyglądać tak prosto. Sprawdźmy, jak skutecznie wykonywać otwory w popularnych materiałach budowlanych.
Wiercenie w drewnie
Wbrew pozorom nieumiejętne wiercenie w drewnianych materiałach może zakończyć się dosyć niefortunnie. Chociażby można w łatwy sposób nadpalić ścianki wywierconego otworu, który przybierze formę daleko odbiegającą od spodziewanego ideału. Jak zatem zrobić to bezpiecznie i prawidłowo?
Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj wiertła. Najczęściej są to wiertła kręte, spiralne, otwornice a także wiertła piórkowe. W sytuacji awaryjnej dopuszcza się wiercenie w drewnie za pomocą wiertła do metalu, aczkolwiek operowanie nim nie będzie tak precyzyjne i skuteczne, jak w przypadku dedykowanych rozwiązań.
Co do techniki to pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem wiercenia, delikatnie docisnąć wiertło w miejsce wykonywania otworu. Zminimalizuje to ryzyko ślizgania się wiertła po powierzchni, co może poważnie uszkodzić nasz obrabiany materiał. Dodatkowo pomoże nam w tym specjalny kolec, w który wyposażone są niemal wszystkie wiertła do drewna. Jaka prędkość obrotowa będzie najlepsza podczas wiercenia w drewnie? Zaczynajmy od wolniejszych obrotów, a z czasem możemy je zwiększyć do niemal maksymalnych. Pamiętajmy również, aby nie stosować funkcji udaru!
Wiercenie w metalu
Metal to również bardzo popularny materiał, który względnie dobrze poddaje się wszelkiej obróbce. Do wykonania otworu w metalu potrzebujemy specjalnych wierteł. Z pewnością nie sprawdzą się tu wiertła dostosowane do obrabiania materiałów drewnianych. Do wykonania otworu w powierzchni metalowej wybierzmy wiertła widiowe, kobaltowe, tytanowe lub wykonane ze stali szybkotnącej HSS. Na rynku dostępne są również wiertła uniwersalne, które nadają się do obróbki zarówno metalu, jak i drewna i tworzyw sztucznych, jednak ciężko w ich przypadku mówić o wysokiej skuteczności w działaniu.
Technika wiercenia w metalu jest zbliżona do sposobu wykonywania otworów w drewnie. Nie używamy funkcji udaru i przed przystąpieniem do wiercenia, zapewnijmy wiertłu stabilne podparcie. W przypadku powierzchni metalowych, znacząco wzrasta zdolność wiertła do ślizgania się po powierzchni. Zaleca się delikatne nabicie miejsca przewiertu np. za pomocą punktaka. Dzięki temu wiertło będzie lepiej trzymać się wyznaczonego miejsca.
Wiercenie w betonie
Beton jest dosyć ciekawym materiałem, ponieważ w całej swojej objętości jest wysoce odporny na ściskanie, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Z drugiej strony pozostaje materiałem kruchym, co powoduje szybkie zużywanie się wierteł przeznaczonych do obróbki powierzchni betonowych. Na rynku znajdziemy m.in. wiertła widiowe do betonu, diamentowe, z płaską głowicą a także specjalistyczne wiertła koronowe.
Jak wiercić w betonie? Tutaj charakterystyka działania będzie nieco inna, niż w przypadku obiektów metalowych czy drewnianych. Przede wszystkim im twardszy beton, tym mniejszą prędkość obrotową należy stosować. Kolejna sprawa to funkcja udaru, która w tym przypadku jest wręcz niezbędna. W przypadku większych średnic otworów, warto wykonywać je stopniowo, a więc zaczynać małymi wiertłami i kończyć tym o docelowej średnicy.
Więcej porad na temat obsługi elektronarzędzi oraz maszyn budowlanych, znajdziesz na stronie isprzet.pl.
Jaki sprzęt do wiercenia wybrać?
Skoro wiemy już jak skutecznie wiercić w metalu, drewnie i betonie to sprawdźmy jeszcze, jakimi narzędziami się posługiwać. Na rynku znaleźć można rozwiązania o różnym zastosowaniu. Najmniejsze i najlżejsze z nich to wiertarko-wkrętarki. Przeznaczone są do robót o mniejszym stopniu skomplikowania i najczęściej zasilane za pomocą akumulatora.
Do większych elektronarzędzi zaliczyć można wiertarki. Te najczęściej występują w odmianach przewodowych. Dysponują względnie wysoką mocą i najczęściej posiadają funkcję udaru mechanicznego. Sprawdzą się podczas wiercenia w niemal każdym materiale. Są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy lekkimi wiertarko-wkrętarkami a ciężkimi młotowiertarkami.
Najcięższym sprzętem, który nada się do wiercenia jest młotowiertarka, a w zasadzie to młot udarowo-obrotowy. Sprzęt tego typu potrafi ważyć kilka dobrych kilogramów, ale jednocześnie dysponuje silnym udarem, co przydaje się podczas obróbki twardych i kruchych materiałów, takich jak beton, kamień czy cegła. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać młotowiertarkę w zadaniach wymagających większej precyzji, jednak pamiętajmy, że spora waga tego typu urządzeń nie pomaga podczas wykonywania otworów o bardzo małej średnicy.
- Więcej o:
Płatki śniegu na prezenty - pomysły na zimowe dekoracje i rękodzieło
Alternatywne choinki świąteczne – nowoczesne podejście do tradycji
Ozdoby choinkowe DIY: inspiracje i pomysły na wyjątkowe dekoracje
Mydełka na prezent – idealny wybór dla każdego
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu
Bombki z nici