Jak zbudowane jest nowoczesne okno? Zdaniem ekspertów z firm
Konstrukcje okien, niezależnie od materiału, z którego zostaną wykonane, składają się w większości z tych samych elementów. Są to głównie profile lub ramy, szyby zespolone, uszczelki i okucia. Bez nich nie ma nawet najprostszego okna.
Każdy z elementów okna powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów i pasować do pozostałych, bo tylko wtedy zyskamy pewność, że dany model zapewni nam odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
Wybierając okna, trzeba zwrócić uwagę na rodzaje szyb zastosowanych w danym pakiecie (ich liczbę i właściwości, które wpływają na parametry okna, takie jak poziom izolacji termicznej czy akustycznej oraz odporność na włamanie), na liczbę i rodzaj uszczelek, które wykonywane są z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub termoplastycznego elastomeru (TPE), a także na dodatkowe elementy wyposażenia, zwiększające komfort i bezpieczeństwo.
Nowoczesne okna powinny być wyposażone przynajmniej w funkcję rozszczelnienia, nazywaną też mikronawiewem. Dzięki niej możliwe jest zablokowanie okna w pozycji minimalnie uchylonej (na kilka-kilkanaście milimetrów). Funkcja ta jest bardzo istotna z uwagi na dużą szczelność okien, która utrudnia wentylację pomieszczeń. Można również zamówić okna z nawiewnikami umożliwiającymi przepływ powietrza przez górny ramiak ościeżnicy, które mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Jeśli zdecydujemy się na okna bardzo szczelne (o współczynniku infiltracji poniżej 0,3), niezbędna będzie wentylacja nawiewno-wywiewna.
Zdaniem firmy Adams: nowoczesne okna wizytówką domu
Nowoczesne okno jest nie tylko funkcjonalne, ale również może być prawdziwą ozdobą naszego domu i zbliżać nas do natury dzięki rozmiarom XXL bądź narożnym rozwiązaniom, jak chociażby drzwi tarasowe HST Corner View.
Współczesna stolarka jest przede wszystkim ciepła, jak na przykład certyfikowane okna pasywne Passiv Line Ultra o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych, a także bezpieczna jak okna certyfikowane w najwyższej klasie bezpieczeństwa, czyli RC3 VEKA SL82 z okuciami SIEGENIA.
Ci, którzy cenią sobie ciszę lub po prostu mieszkają przy bardzo ruchliwej ulicy bądź przy lotnisku, mogą zdecydować się na okna Passiv-Line S, które mają wyjątkowe parametry akustyczne, a przy tym są oknami bezpiecznymi i ciepłymi.
W obecnych czasach to nie drzwi są wizytówką domu, lecz właśnie okna. Na czasie są teraz okna czarne bądź w okleinie drewnopodobnej woodec.
(Agata Michałowicz-Pędzich, kierownik ds. marketingu)
Zdaniem firmy ALUSKY: ciepłe okna z inteligentnymi szybami
Aluminiowe okno dachowe ma wielokomorowe profile wypełnione wewnątrz i osłonięte od zewnątrz termoizolacją. Energooszczędne okno to przykład synergicznego wykorzystania właściwości takich profili i szyb zespolonych w produktach charakteryzujących się bardzo niską przenikalnością cieplną, bo o współczynniku Uw = 0,8 W/(m2K).
Nowoczesna architektura wymaga nowych standardów estetycznych, wprowadzamy więc na rynek okna z ramami imitującymi strukturę drewna. Są one przygotowywane w technologii Wood Colour Effect. Do wyboru są powłoki lakiernicze takie jak sosna, złoty dąb, orzech, Winchester, dąb bielony, dąb szary, klasyczny złoty dąb, buk bielony, machoń, ciemny machoń, wenge, buk, dąb bagienny, Siena, Sienna rosso, złota wiśnia.
Oprócz ram bardzo ważne są przeszklenia – aluminiowe okno dachowe ALUSKY Eko wyposażone jest w inteligentną szybę DGF (Digi Glass Factory), czyli o zmiennych właściwościach przepuszczalności promieniowania słonecznego. Szyba taka może być zupełnie przezroczysta jak w tradycyjnym oknie lub całkowicie matowa. Odznacza się ona sekwencyjnością zaciemnienia, dzięki czemu okno może stracić przezroczystość w całości lub tylko w niektórych fragmentach. Przeźroczystością takiej szyby można sterować za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki zastosowaniu kilku niezależnych części (segmentów) szyby – podobnie jak w żaluzjach – sami decydujemy, kiedy i ile światła wpuszczamy do pomieszczenia, w którym przebywamy. Nie są więc już konieczne dodatkowe żaluzje, rolety czy markizy. Produkt charakteryzuje się minimalnym zużyciem energii. Pobór mocy 1 m2 szyby to mniej niż 1 W. Z uwagi na to, że szyba charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zatrzymywania promieniowania cieplnego IR (do 98%), pozwala na znaczne ograniczenie użycia klimatyzatorów w upalne dni. Zimą z kolei zapobiega nadmiernej utracie ciepła, dzięki czemu pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania.
(Tomasz Sobich, Dyrektor Handlowy)
Zdaniem firmy AWILUX: współczesne okno to wiele elementów i możliwości
Nowoczesne okna powinny być dopasowywane do wymagań i potrzeb użytkowników. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonane będą okna – w firmie AWILUX jest to PVC lub Alu. Następnym krokiem jest wybór szyby – tu do dyspozycji mamy klika rozwiązań: od szyb standardowych po dostępne na rynku szkło selektywne o zadanych przez zamawiającego parametrach, np. właściwościach przeciwsłonecznych. Kolejny krok to wybór okucia oraz dodatkowych opcji, takich jak np. pełne lub częściowe zautomatyzowanie sterowania oknem czy systemy osłon.
Głównymi wyróżnikami nowoczesnego okna są jego parametry, szczelność i funkcjonalność. Okno powinno być wygodne i intuicyjne w obsłudze. Powinno także dostarczać jak najwięcej światła i gwarantować wysoką izolacyjność. Najnowocześniejsza technologia, która towarzyszy nam podczas procesu produkcji okien klasy premium, umożliwia tworzenie stolarki spełniającej wyśrubowane normy jakościowe. Nowoczesne okna charakteryzuje wysoka trwałość i komfort użytkowania, nawet w przypadku dużego ciężaru skrzydeł.
W zależności od możliwości, jakie gwarantuje producent poszczególnych elementów, możemy stworzyć okna sięgające kilkunastu metrów długości w systemie narożnym, bez wystającego progu, z kolorowym szkleniem, z dodatkowymi pakietami zabezpieczającymi przed włamaniem lub przed niepożądanym użyciem przez dzieci. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło także na dostarczanie okien w różnych kolorach zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony.
(Rafał Buczek, menedżer sprzedaży)
Zdaniem firmy DAKO: nowoczesne okna dla wymagających
Na pewno cechą charakterystyczną nowoczesnego okna jest doskonała termoizolacja. Widocznym trendem wśród producentów jest ciągłe obniżanie izolacyjności cieplnej do poziomu odpowiedniego dla domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Jednocześnie takie ciepłe rozwiązanie połączone z jedną z szyb specjalnych, może zapewnić na przykład zwiększoną przepuszczalność dziennego światła czy podwyższoną akustykę.
Ważnym aspektem jest również podniesiony poziom bezpieczeństwa, potwierdzony certyfikacją określającą klasę antywłamaniową produktu.
Mówiąc o oknach, nie można także pominąć kwestii estetyki i designu – dominującym obecnie trendem są coraz większe przeszklenia, wpuszczające do wnętrz dużą ilość naturalnego światła oraz ponadczasowe, minimalistyczne rozwiązania w zakresie formy i koloru.
Nowoczesne okno to także rozwiązanie dające możliwość zastosowania technologicznych usprawnień, podnoszących komfort użytkowania, takich jak np. kontaktrony. Czujniki takie można zintegrować z systemem inteligentnego zarządzania domem współpracującym z systemami alarmowymi czy klimatyzacyjnymi i za pośrednictwem internetu mieć dostęp do informacji o aktualnym stanie okna.
Synonimem nowoczesności spełniającym wymienione cechy jest stolarka drewniano-aluminiowa serii DDA-78. Trwałe połączenie piękna drewna z wytrzymałością aluminium zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestorów.
(Paweł Buchman, Kierownik Działu Rozwoju Produktu)
Zdaniem firmy EKO-OKNA: okna mogą dziś dużo więcej
W dzisiejszym budownictwie okno nie pełni jedynie funkcji doprowadzania światła do pomieszczenia, kosztem strat energii cieplnej w budynku. Produkty, które aktualnie dostępne są na rynku, zapewniają znacznie więcej. Wspomniana przepuszczalność światła powinna być dopasowana do warunków w danym miejscu. Dzięki odpowiednim powłokom na szybach, inwestor ma szansę dobrać szklenie w sposób gwarantujący mu zróżnicowane warunki z każdej strony budynku. Wybrana powłoka, znajdująca się na szkle, wpływa nie tylko na przepuszczalność światła, ale także na ilość energii promieniowania słonecznego, jaka przedostanie się do pomieszczenia czy też na wyciszenie pomieszczenia, w zależności od jego przeznaczenia.
Jednak nie tylko szklenie odgrywa ważną rolę w poczuciu komfortu w domu. Profile okienne z PVC jeszcze do niedawna tworzone były w niewielkich rozmiarach i zawsze musiały zawierać wzmocnienia stalowe, pogarszające właściwości termiczne. W nowoczesnych oknach PVC wzmocnienia mogą zostać wykonane przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych, czego przykładem jest system Energeto 8000, dostępny w naszej firmie. Przy użyciu takich produktów, konstrukcje o zróżnicowanej powierzchni mogą być z powodzeniem stosowane w domach pasywnych.
Czy coś jeszcze zmieniło się ostatnio w produkcie, jakim jest okno znajdujące się niemal w każdym pomieszczeniu? Tak. Oczywiście jest to elektronika. Nowoczesne okno może zawierać pętle alarmowe zapewniające komfort psychiczny, drzwi przesuwne mogą otwierać się automatycznie przy dotknięciu klamki, a szkło może zmieniać się w nieprzezierne za pomocą jednego przycisku, zasłaniając i zacieniając wnętrza bez potrzeby użycia rolet. Takie działania producentów pozwalają inwestorom na wybór produktów, które są dopasowane do nowoczesnego, rozwijającego się świata.
(Roman Bober, Product Manager US Market)
Zdaniem firmy FAKRO: ciepłe, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu okna dachowe
Technologia produkcji stolarki bardzo się zmieniła na przestrzeni czasu. Sam produkt, jakim jest okno dachowe i zastosowane w nim rozwiązania, znacznie różni się od okien wytwarzanych kilkadziesiąt lat temu, a parametry i rozwiązania techniczne obecnie stosowane są na dużo wyższym poziomie.
Nowoczesne okno dachowe – oprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych, pozwalających zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą – ma szereg dodatkowych zalet. Jedną z nich jest zdrowy mikroklimat i dostęp do świeżego powietrza każdego dnia, ponieważ współczesne okna dachowe mają nawiewniki.
Kolejną zaletą współczesnych okien połaciowych jest zwiększone bezpieczeństwo zarówno użytkowe, jak i antywłamaniowe. Opatentowany system wzmocnienia konstrukcji okna topSafe chroni przed łatwym wejściem do pomieszczenia z zewnątrz.
Ponadto parametry szyby i odpowiednie ukształtowanie profili ram okna powodują, że do wnętrz napływa więcej naturalnego światła, które – według badań – ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet poprawę koncentracji i zdolności nauki.
Nowoczesne okna dachowe to także idealne połączenie estetyki, jakości i ergonomii. Wygodną obsługę zapewnia klamka umieszczona w dolnej części ościeżnicy, a dodatkowy komfort mieszkania na poddaszu daje możliwość zamontowania dodatków wewnętrznych (pełniących funkcję dekoracji wnętrza i regulujących dopływ ilości światła) oraz zewnętrznych (chroniących przed nagrzewaniem).
Zakup nowoczesnych okien dachowych wiąże się z wyborem pomiędzy różnymi typami okien, materiałem, z którego są zrobione, a także kolorem oraz możliwością stworzenia inteligentnego domu.
(Sławomir Kwarciak, Manager Okien Dachowych)
Zdaniem firmy G-U POLSKA: nowoczesne okno – bezpieczne i zautomatyzowane
Nowoczesnymi oknami rozwierno-uchylnymi możemy sterować zdalnie, np. uchylać je za pomocą urządzenia z dostępem do internetu (telefon, laptop). Wystarczy zainstalować siłowniki okienne i podpiąć je do modułu sterującego GU Controller IO i centrali zarządzającej. Dzięki temu, np. trudno dostępne, wysoko osadzone okna stają się łatwe w użytkowaniu, również dla osób niepełnosprawnych. Funkcja zdalnego sterowania pozwala wietrzyć pomieszczenia na odległość, ale także automatycznie zamykać okna podczas wichury lub ulewy (graniczną siłę wiatru i poziom opadów możemy określić samodzielnie). W takim przypadku do systemu zarządzania (siłowniki okienne, moduł sterujący i centrala zarządzająca) dołącza się czujnik pogodowy.
Nowoczesne okno powinno chronić przed włamaniem. Warto więc wybrać okna rozwierno-uchylne z okuciami w klasie antywłamaniowej, np. RC2 lub RC3, i podpiąć je do systemu alarmowego. Aby można było to zrobić, okna należy wyposażyć w kontaktrony (możliwe do zastosowania w każdym oknie), które są podłączone do sytemu zarządzania oknami i do alarmu. Aplikacja na telefonie pokaże stan okien (zamknięte/otwarte).
Duże, podnoszono-przesuwne okna tarasowe także mogą być zautomatyzowane i zdalnie sterowane – wystarczy, że zostaną wyposażone w napęd (HS Master/HS ePOWER) i sprzężone ze wspomnianym systemem zarządzania. Również w tym przypadku można podpiąć je do alarmu i monitorować za pomocą aplikacji (funkcja otwarte/zamknięte).
(Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju)
Zdaniem firmy KRISPOL: innowacje w oknach
Projektując unowocześnienia w zakresie okien, zawsze mamy na uwadze kilka znaczących aspektów, takich jak energooszczędność, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Wybierając okno, warto zastanowić się, jakim potrzebom ma ono sprostać. Jeśli zależy nam na designie, świetnym rozwiązaniem będą ukryte zawiasy czy możliwość dwustronnego okleinowania profili PVC. Poszukując energooszczędności, rozważmy zaawansowaną termicznie ciepłą ramkę międzyszybową, która ograniczy lub całkowicie wyeliminuje pojawianie się pary wodnej na wewnętrznej szybie.
Nowoczesne okno to również innowacyjne szyby, na przykład ogrzewające lub zapobiegające przegrzewaniu pomieszczeń, zapewniające prywatność lub większy dopływ światła dziennego, a także najbardziej zaawansowane technologicznie – zasilane elektrycznie z możliwością sterowania przeziernością na żądanie (Priva-Lite) lub szyby grzewcze (EGLAS).
Obecnie inwestorzy chętnie decydują się na wielkogabarytowe przeszklenia, wybierając drzwi tarasowe HST. W takim rozwiązaniu warto postawić na konstrukcje przesuwne z całkowicie zabudowanym progiem, stanowiące bezpieczne przejście ze strefy salonu do ogrodu.
Jeśli zaś o bezpieczeństwie mowa: nowoczesne okna mogą mieć wbudowane kontaktrony, które umożliwią podpięcie produktu do dowolnego systemu alarmowego.
(Tomasz Czupryniak , Product Manager)
Zdaniem firmy MACO: automatyczne bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Okno już dawno przestało być produktem, który służy wyłącznie do „zamknięcia dziury” w ścianie. Dzisiaj to jeden z najistotniejszych elementów domu, który nie tylko podnosi estetykę całej bryły budynku, ale ma również istotny wpływ na jego parametry (energooszczędność, odporność na wiatr itp.) oraz na komfort użytkowników.
Współczesna stolarka okienna pełni również funkcję elementu wyposażenia wnętrz, dopasowując swoje funkcje do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Nowoczesny design, dopełniający styl wnętrza? – Proszę bardzo! Wyeliminowanie progów, aby osoby starsze i dzieci mogły łatwo wyjść na balkon? – Nie ma sprawy! Okna z klamką na dolnym boku, uchylające się bez użycia siły, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemu z ich obsługą? – Nic prostszego!
Okno jednak przede wszystkim musi zapewniać bezpieczeństwo. Pod tym pojęciem można rozumieć dwa kierunki. Pierwszy to bezpieczeństwo pojmowane dosłownie, czyli odporność na włamanie. Dzisiejsze okna nie tylko mogą mieć okucia zapewniające różne poziomy bezpieczeństwa, ale również takie, które wręcz informują właściciela domu o tym, że ktoś akurat próbuje dostać się do środka. Inne znaczenie pojęcia bezpieczeństwo to zapewnienie wysokich parametrów użytkowych. Do nich możemy zaliczyć zwłaszcza izolacyjność termiczną, wodoszczelność, odporność na działanie ciśnienia wiatru czy też wpływ na jakość doświetlenia pomieszczeń. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w naszym kraju, gdzie przez wiele miesięcy cierpimy na deficyt naturalnego światła słonecznego.
Dzisiejsze okna, drzwi i systemy przesuwne to jednocześnie elementy, które mogą stanowić część tzw. inteligentnego domu. Zdalne sterowanie stolarką, wentylacja na odległość czy ochrona domu – to wszystko naprawdę działa i jest powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dlatego zawsze przed zakupem okien warto poprosić o poradę eksperta, który dobierze najlepsze rozwiązania. Pamiętajmy, że okno to element budynku, który musi nam służyć przez wiele lat.
(Grzegorz Bułat, manager ds. rozwoju produktów)
Zdaniem firmy MS WIĘCEJ NIŻ OKNA: okna stworzone zgodnie z potrzebami
Oferta stolarki okiennej jest dziś niezwykle bogata. Inwestorzy sami mogą konfigurować jej elementy tak, by spełniała ich potrzeby, a okna były zgodne ze specyfiką budynku.
Jakie dokładnie elementy okien może wybrać inwestor? Zacznijmy od tych decydujących o estetyce. Chodzi tu o profile i kształt całych okien. Oprócz standardowych do wyboru są okna łukowe oraz o kształtach figur geometrycznych, takich jak trójkąty, trapezy i koła, a także okna narożne, tzw. cornerglass. Wybierać można nie tylko z ponad 30 kolorów wzorów folii, którymi pokrywa się profile, ale też kolor uszczelki i ramki międzyszybowej.
W narożnikach ościeżnic i skrzydeł profile PVC łączone są pod kątem 45° lub 90°. Szyb również jest wiele, w tym: przeciwsłoneczne, bezpieczne laminowane, ornamentowe.
Okucia mogą być standardowe lub ukryte. Różny może być zarówno sposób otwierania okna (uchylno-rozwierne, odchylano-przesuwne PSK, podnoszono-przesuwne HST), jak i poziom izolacyjności termicznej i akustycznej, na które wpływa na przykład obecność dodatkowych uszczelek czy rodzaj ramek. Wśród okuć są także rozwiązania podnoszące komfort użytkowania, np. uchył wymuszany ruchem klamki, co jest wygodne dla osób poruszających się na wózku, a także hamulce rozwarcia, soft-
close oraz siłowniki do automatycznego otwierania naświetli (ręczne i elektryczne).
Jeśli chodzi o sposób wietrzenia, do wyboru jest mikrowentylacja, uchył wielostopniowy lub rozwórka zima-lato oraz nawiewniki.
Opcji jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie przedstawić. Ważne, że ostateczna decyzja należy do inwestora, dzięki czemu otrzymuje on produkt idealnie skrojony do swoich potrzeb.
(Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji)
Zdaniem firmy OKNOPLAST: bezpieczeństwo i stały dopływ świeżego powietrza
Myśląc o nowoczesnym oknie, na myśl od razu przychodzą dwie rzeczy: wyjątkowy design i funkcjonalność. Dziś na rynku znajdziemy okna zarówno o klasycznym kształcie, jak i z nowoczesnymi kanciastymi profilami, które idealnie sprawdzą się np. w loftowych wnętrzach. Dodając do tego wyjątkową okleinę, na przykład czarny mat czy drewnopodobną, okno staje się prawdziwą perełką.
Jeśli zaś jest mowa o funkcjonalności, okno powinno gwarantować nam bezpieczeństwo oraz stały dopływ świeżego powietrza. Pierwszym, które łączy te dwa aspekty, jest nowe rozwiązanie effiAIR. Za jego sprawą, dzięki odstawieniu skrzydła od ramy, tworzymy 6-milimetrową szczelinę po całym obwodzie okna. Pozwala to na naturalne wietrzenie i budowanie zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Co więcej, w tej pozycji okucie gwarantuje odporność na włamanie taką, jaka jest w oknie zaryglowanym. Klasa odporności RC2 sprawia, że okno stanowi solidne zabezpieczenie przed włamywaczami.
Warto podkreślić, że rozwiązanie to można zastosować w każdym systemie okiennym firmy OKNOPLAST. Funkcja effiAIR zapewnia stały dostęp świeżego powietrza za sprawą jego naturalnej cyrkulacji. Chroni w ten sposób pomieszczenie przed wilgocią i zagrzybieniem, z czym często musimy się zmagać zwłaszcza w łazience. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podczas wietrzenia nie powstają przeciągi, a do wnętrza nie przedostaną się owady czy deszcz ze śniegiem, dzięki czemu jest ono w pełni bezpieczne.
(Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju)
Zdaniem firmy OKNOPLUS: okno, które może wiele
Nowoczesne okno jest dziś ważnym elementem wnętrza, bo realnie wpływa na jego charakter i komfort użytkowania. To z jednej strony kwestia designu i aranżacji, z drugiej walory praktyczne: ciepło, światło, cisza, prywatność, bezpieczeństwo i wygodna eksploatacja.
W ostatnich latach zmieniło się wszystko. Technologia pozwala na przechodzenie od plastiku do ekologicznego aluminium, w coraz większych konstrukcjach jest więcej szyby, profile są smuklejsze, okna cieplejsze. Potrafimy estetycznie ukryć mechanikę okna. Przeszklenia to coś więcej, niż zwykła szyba w oknie, a okucia są udoskonalone pod względem funkcji i obsługi.
Aluminiowe profile okienne nie tylko perfekcyjnie wyglądają, ale też wiele mogą i są praktyczne. Przyjmują dowolny kolor, a nawet dwa różne z obu stron, mają doskonałe (porównywalne z PVC lub lepsze) parametry termoizolacyjne, bez problemu utrzymują nawet duże i ciężkie przeszklenia o dowolnych kształtach, a do tego nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
Pakiety szybowe nie tylko niwelują straty energii dzięki niskoemisyjnym powłokom, ale wręcz potrafią ją pozyskiwać, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Szyba grzewcza w oknie zastępuje grzejniki. Szkło z regulowaną przeziernością zastępuje żaluzje, selektywne chroni wnętrze przed przegrzaniem.
Szyby zmniejszają poziom hałasu o połowę, nie okradają nas z naturalnego światła, nie przekłamują jego barwy i trudno je rozbić.
Obecnie stosuje się przede wszystkim okucia ukryte. Nie psują one designu okna i ułatwiają mycie. Mechanizm zamykania i otwierania, uchylania czy przesuwania skrzydła działa lekko i płynnie, niezależnie od gabarytów konstrukcji. Mamy też coraz skuteczniejsze zabezpieczenia przez intruzami.
Przykładem nowoczesnego okna, które tak wiele może, jest Reveal Hide.
(Mariusz Kudas, doradca klienta)
Zdaniem firmy VELUX: inteligentne okna w dachu
Najnowsze rozwiązania mogą nam pomóc zmniejszyć rachunki za prąd i zwiększyć komfort użytkowania poddasza. Warto zdecydować się na energooszczędne i wysokiej jakości okna trzyszybowe, które mają niski współczynnik przenikania ciepła i chronią przed jego stratami, zaś konstrukcja ich szyby pozwala dodatkowo na wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. Takie okna mogą być także wyposażone w specjalną powłokę zapewniającą ich łatwe mycie, a także cechować się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi.
To, co wyróżnia nowoczesne okna dachowe, to sposób ich otwierania. Obecnie na rynku mamy okna dachowe otwierane od góry, z klamką na dole, klapowo-obrotowe o podwójnym systemie otwierania, a także okna sterowane elektrycznie lub solarnie, które współpracują z inteligentnym systemem VELUX Active. Ostatnie rozwiązanie polecamy zwłaszcza inwestorom, którym zależy na zdrowych warunkach w domu i wyjątkowej wygodzie. System ten umożliwia zdalne sterowanie oknami i roletami w aplikacji w telefonie, także za pomocą poleceń głosowych, niezależnie od miejsca, w którym przebywamy. Potrafi on także, bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz aktualnej pogodzie, automatycznie zamykać je i otwierać, zapewniając optymalne warunki dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców poddasza. Dodatkowo system VELUX Active wentyluje pomieszczenie co najmniej trzy razy dziennie.
Okna dachowe sterowane solarnie lub elektrycznie wyposażone są w czujnik deszczu, dzięki któremu zamkną się, jak tylko spadnie pierwsza kropla.
(Tomasz Zakrzewski, kierownik produktów)
Zdaniem firmy VETREX: ciepłe okna, lepiej doświetlające wnętrza
Nowoczesne okna dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych pełnią różnorodne funkcje. Pomagają utrzymać optymalną temperaturę w domu i zmniejszyć zużycie energii, a także wpływają na poprawę komfortu życia poprzez maksymalne doświetlenie wnętrz. Jednocześnie okna są istotnym elementem designu. Stanowią efektowną ozdobę wnętrz i elewacji budynku.
Odpowiednio wyposażone okna nie tylko skutecznie ograniczają straty ciepła, ale dodatkowo umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzania domu.
Doskonałą energooszczędność gwarantują pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką dystansową, wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym i szkłem niskoemisyjnym, a także profile o dobrych parametrach termoizolacyjnych oraz potrójny system uszczelek.
Specjalna konstrukcja okien sprawia, że pomieszczenia są lepiej doświetlone. Dla przykładu okno LUM’UP, dzięki zastosowaniu węższych profili i szyb o zwiększonej przezierności, wpuszcza do wnętrz do 27% więcej naturalnego światła niż standardowe modele.
Wytrzymałe ramy i okucia pozwalają na tworzenie przeszkleń nawet w bardzo dużych rozmiarach oraz o nietypowych kształtach.
Dostępne są też rozmaite warianty wykończenia okien. Profile PVC występują w pełnej palecie kolorów i oklein drewnopodobnych, a także w wersji dwukolorowej i z aluminiowymi nakładkami. Ponadto mogą one zostać pokryte specjalną powłoką, dzięki czemu są idealnie matowe i aksamitne w dotyku. Atrakcyjny wygląd zapewniają też niemal niewidoczne zgrzewy i ukryte zawiasy. Zależnie od stylu budynku można wybrać profile z wyraźnie zarysowanymi krawędziami lub o delikatnie zaokrąglonych liniach.
(Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu)
Zdaniem firmy BOSTIK: piany do montażu ciepłych okien
W nowoczesnych projektach architektonicznych coraz częściej pojawiają się duże przeszklenia. Niestety montaż wielkopowierzchniowych okien może stanowić wyzwanie i wiązać się z ryzykiem ich uszkodzenia czy pojawienia się, po obwodzie okna, drogi ucieczki ciepła z budynku. W segmencie pian montażowych wymogiem stają się zatem produkty takie jak Bostik Perfect Seal Okna&Drzwi, które nie tylko odznaczają się podwyższoną termoizolacyjnością i zwiększoną ochroną przed hałasem, ale także chronią coraz większe i droższe konstrukcje przeszkleń przed wypaczeniem w trakcie montażu i eksploatacji. Nowoczesne piany zapewniają izolację cieplną na poziomie 0,030-0,035 W/(mK), eliminując tym samym powstawanie mostków termicznych. Cechuje je niska wodochłonność oraz izolacyjność akustyczna na poziomie aż 62 dB. Co więcej, mają one także właściwości niskoprężne, zatem wywierają mniejszy nacisk na konstrukcję okien, zmniejszając ryzyko ich deformacji. Można mieć zatem pewność, że podczas osadzania ramy nie ulegną wypaczeniu, a okna będą stanowiły skuteczną barierę przed ucieczką ciepła oraz przed dźwiękami z zewnątrz. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest również, że nowoczesne piany cechuje łatwa, precyzyjna aplikacja pistoletowa oraz bardzo wysoka wydajność. Przykładowo z jednego opakowania o pojemności 870 ml można uzyskać aż 65 l gotowej piany poliuretanowej.
(Wiktor Loręcki, specjalista ds. produktu, segment uszczelniaczy, pian i klejów montażowych)
- Więcej o:
Klasa sama w sobie - komplet stolarki
Nowoczesność w systemie okna i drzwi w domu
Jak Polacy wybierają okna? Cena, opinie i energooszczędność – kluczowe aspekty dla kupujących
Nowoczesne pakiety szybowe
Rola stolarki otworowej w stylizowanych domach
Jakie okna PCV wybrać do sypialni?
Przeszklenia z rozmachem
Zatrzymaj gorące słońce na zewnątrz