Domy z dużym przeszkleniami. Remedium na zimowy spleen?
Krótkie zimowe dni przypominają nam o tym, jak ważną rolę odgrywa słońce w naszym życiu. Brak odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń w domu może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na naszą produktywność i komfort codziennego funkcjonowania. Jaki projekt wybrać i czym się kierować, by już w przyszłym domu cieszyć się promieniami słońca każdego dnia, niezależnie od pory roku?

Jak stworzyć jasne wnętrze, które będzie zarazem przytulne i funkcjonalne, a jednocześnie będzie pozwalało cieszyć się słońcem i otaczającą nas naturą?
Słońce - źródło światła, ciepła i dobrego samopoczucia
Inwestorzy często szukają projektów, których wnętrza są dobrze doświetlone.
Duże przeszklenia zdecydowanie:
- uwydatniają i poprawiają estetykę wnętrza
- poprawiają warunki do pracy i komfort życia
- polepszają samopoczucie i wspomagają regulację rytmu dobowego
- zmniejszają ilość wilgoci i szkodliwych mikroorganizmów w domu
- stwarzają wrażenie wyższej wartości nieruchomości.
Oczywiście można wymieniać jeszcze długo, ale tych kilka przykładów z pewnością pozwoli uświadomić sobie, że światło słoneczne jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale także dodaje wnętrzom uroku i – co równie ważne – sprzyja oszczędnościom.
Idea szklanych domów ma ponad 100 lat
Już 100 lat temu architekci wiedzieli, jak ważne jest naturalne światło. Było ważne zarówno dla samopoczucia jak i odbioru architektury. Doskonałym przykładem są dwie prace Miesa van der Rohe - Pawilon barceloński i Willa Thugendatów w Brnie, która trafiła na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Nowoczesne technologie sprzyjają wielkim przeszkleniom
Przez wiele lat ogromne przeszklenia były symbolem luksusu. Wpływ na to miała cena - samego szkła, niestandardowej stolarki okiennej jak i późniejsze koszty eksploatacji bogato oszklonych domów. Rozwiązaniem, zwłaszcza tego drugiego problemu, stały się okna trzyszybowe, które wraz z rosnącą świadomością klimatyczną od lat zyskują na popularności. Dzisiaj takie okna stanowią już standard w budownictwie, a w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów pojawiają się wciąż większe i większe okna czy szklane drzwi.
Więcej słońca to lepszy dzień
Trudno się dziwić, że architekci z entuzjazmem korzystają z nowych możliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu największym szklanym elementem elewacji były drzwi balkonowe, a dzisiaj powszechnym rozwiązaniem stają się całe ściany wykonane ze szkła. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, musimy wybrać właściwy projekt i starannie zaplanować jego położenie względem stron świata.
To właśnie odpowiednie umiejscowienie budynku na działce ma kluczowe znaczenie dla najlepszego wykorzystania światła słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Przeszklone konstrukcje, mimo nowoczesnych rozwiązań, są narażone na działanie silnego wiatru. Dobrą praktyką jest więc unikanie dużych otworów okiennych na elewacjach północnych, które nie tylko są pozbawione słońca, ale również często stanowią stronę nawietrzną.
Salon od południa albo od południowego zachodu
Jeśli chcemy zmaksymalizować korzyści płynące z dostępu do dziennego światła, najlepiej będzie usytuować pomieszczenia z większymi przeszkleniami od południa lub południowego zachodu, by jak najdłużej cieszyć się widokiem słońca. Sypialnię warto ulokować od wschodu, by budziło nas światło poranka. Właściwie zaplanowanie pomieszczeń w zależności od ich funkcji nie tylko ogranicza straty ciepła, ale także maksymalizuje wykorzystanie naturalnego światła, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większy komfort oraz - co ważne - na oszczędność energii.
Duże przeszklenia powiększają nasz dom
Duże przeszklenia to nie tylko więcej światła, ale też większa przestrzeń w domu. Rozległe okna i drzwi balkonowe sprawiają, że zaciera się granica między pokojem a tarasem czy ogrodem. W naturalny sposób otwierają nasze domy na otoczenie i sprawiają, że odbieramy je jako bardziej komfortowe.
Bardzo dobry przykładem są domy w typie nowoczesnej stodoły, w których często każde pomieszczenie zamiast okna ma drzwi balkonowe. Dzięki temu nawet z łazienki można wejść wprost do ogrodu, a w letni dzień okna można szeroko otworzyć i zaprosić naturę do wnętrza.
Najpełniejszą realizacją idei płynnego połączenia wnętrza domu z otoczeniem są przeszklone ściany szczytowe w nowoczesnych stodołach. Kiedy otwieramy duże, często wieloskrzydłowe drzwi tarasowe, w naturalny sposób zacieramy granicę między salonem, tarasem i przyrodą. Dzięki takim rozwiązaniom nawet niewielkie domy letniskowe mogą sprawiać wrażenie przestronnych i niemal luksusowych.
Oczywiście duże przeszklenia znajdują zastosowanie nie tylko w małych i średnich domach, ale również w tych większych, o bardziej reprezentacyjnym charakterze. Niedawno trafiłem na projekt domu, który na wizualizacjach nawiązywał do Pawilonu barcelońskiego Miesa van der Rohe. Miał podobną formę, bogate przeszklenia ścian i był położony nad brzegiem niewielkiego basenu. To tylko potwierdza, że dobre rozwiązania będą zawsze w modzie.
Szklane domy – teraz to o możliwe
Zapewnienie wszystkim dostępu do słońca było jednym z głównych haseł modernizmu w architekturze. Stanowiło reakcję na ciemne, ponure, podobne do studni podwórka czynszowych kamienic.
Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale słońce jest nam potrzebne do codziennego funkcjonowania prawie tak samo jak powietrze czy sen. To dlatego tak chętnie wyjeżdżamy na wakacje tam, gdzie ono świeci jasno od rana do wieczora i dlatego tak bardzo cieszymy się z każdej słonecznej chwili zimą.
Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy projekt domu lub gdy razem z architektem planujemy jego posadowienie na działce. Każda dodatkowa godzina ze słońcem jest cenna, a tylko odpowiednio bogate i dobrze zaplanowane przeszklenia mogą nam je zapewnić.
- Więcej o:
Domy z dużym przeszkleniami. Remedium na zimowy spleen?
Na styku okna z murem
Idealne okna - 7 najważniejszych trendów
ICÔNE Office ze świetlikami VELUX Commercial wyróżniony za najlepsze wykorzystanie światła dziennego
Szczelny montaż okien w zimowych warunkach
Dlaczego warto wybrać okna hybrydowe?
Okno renowacyjne – innowacyjne rozwiązanie w remontach budowlanych
Piękno klasycznych rezydencji