Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaką umywalkę wybrać?

Ewa Stroik

Umywalka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. A dziś już nie tylko biała i nie tylko podwieszana. Kto chce odejść od schematów, nie będzie miał problemu ze znalezieniem modelu zarówno funkcjonalnego, jak i przyciągającego wzrok.

Kolorowa umywalka to dominujący akcent w łazience
Kolorowa umywalka pasująca do odważnych aranżacji łazienki
Ideal Standard

Dobierzmy wielkość

Zanim podejmiemy decyzję o wyglądzie umywalki, zastanówmy się, jaka jej wielkość zapewni domownikom wygodę. Najmniejsze modele mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), więc sprawdzą się w małych łazienkach albo toaletach. Szerokość typowych umywalek wynosi najczęściej 50-65 cm. To wystarczy, by wygodnie korzystać z nich w łazienkach o średniej powierzchni, w których trzeba dobrze wykorzystać każdy centymetr. W większych pomieszczeniach bez problemu zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i modele podwójne – o szerokości 120 cm. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie dwóch pojedynczych umywalek na wspólnym blacie. Poza szerokością istotna jest też głębokość misy – może wynosić od 3 do ponad 30 cm. Bardzo płytkie umywalki są efektowne, ale powinny być szerokie, inaczej woda będzie się rozchlapywać na boki.

Umywalka wykonana na wymiar
Umywalka na wymiar to gwarancja idealnego zagospodarowania wnętrza
Luxum

Z jakiego materiału może być umywalka?

Najpopularniejsze są umywalki  z ceramiki, ale również inne materiały zyskują coraz więcej zwolenników – ożywiają wnętrze, stają się częścią oryginalnej aranżacji lub jej dominującym elementem.

Ceramika

Najczęściej dostępna jest w kolorze białym, ale na zamówienie można też kupić modele barwione na jednolity kolor albo ozdobione wzorem. Ceramika jest trwała, odporna na działanie domowych środków chemicznych. Jej walorem jest też łatwość czyszczenia, co dodatkowo wzmacniają specjalne powłoki, dzięki którym brud i osady wapienne mniej przylegają do powierzchni. Ceramika może się wprawdzie stłuc, ale tylko przy silnym uderzeniu.

Kamień naturalny i kompozyty

To materiały trwałe i łatwe w konserwacji, nadają wnętrzom nietypowy wygląd. Wykonane z nich umywalki są jednak ciężkie.

Szkło

Jest dekoracyjne i łatwe do czyszczenia. Umywalki wykonywane są ze szkła bezpiecznego, o grubości 8-10 mm.

Stal

Wykonane z niej umywalki są lekkie, higieniczne i trwałe. Produkowane są ze stali polerowanej lub szczotkowanej, na której ślady wyschniętych kropli wody są mniej widoczne.

Drewno

Umywalki wykonywane są zarówno z drewna gatunków europejskich, jak i egzotycznych. To luksusowe i dość drogie modele, wymagające specjalnej pielęgnacji.

Umywalka ze szkła ustawiona na eleganckich podporach
Podpora ze stali czarnej lub nierdzewnej szczotkowanej lub nierdzewnej polerowanej, umywalka ze szkła
Krzemień

Umywalki nablatowe

Są wygodne w użytkowaniu, doskonale wpisują się w wystrój zarówno małych, jak i dużych łazienek. Od małych po sporych rozmiarów, okrągłe, owalne i prostokątne oraz takie ustawiane podwójnie – rozwiązań z wykorzystaniem tych modeli jest dużo. Umywalki nablatowe stawia się na blat, bez dodatkowego mocowania do ściany. Co więcej przy wyborze umywalki nablatowej mamy dwie opcje jej montażu – na blacie łazienkowym lub na szafce.

Umywalka stawiana na blacie
Umywalka o średnicy 45, 60 i 75 cm; owalny kształt, cienkie ranty, ceramiczna płytka maskująca odpływ.
Ideal Standard

Umywalki wpuszczane

Mocuje się je w blacie częściowo (blatowe) lub w całości (podblatowe). Zaletą takich modeli jest dużo miejsca wokół umywalki, można tam np. stawiać kosmetyki czy położyć ręczniki. Pod blatem zazwyczaj mieści się szafka, w której można ukryć armaturę lub schować akcesoria. Rozmiar umywalki zależy przede wszystkim od miejsca w łazience. Szerokość umywalki wpuszczanej w blat 60 cm to standard, chociaż możemy dobrać także większe, zwłaszcza jeśli korzysta z niej więcej osób. W takim wypadku zastanówmy się nad umywalką wpuszczaną w blat 70 cm lub nawet 80 cm. A jeśli chcemy oryginalnie zaaranżować łazienkę, warto skusić się na umywalkę wpuszczaną w blat bez otworu na baterię, którą potem zamontujemy osobno.

Umywalka z szafką
Umywalki z zestawie meblowym dają wiele możliwości aranżacji wnętrza
Koło

Umywalki podwieszane

Umywalki podwieszane często montowane są w niewielkich łazienkach. Ich montaż jest bardzo szybki i nieskomplikowany – polega na całościowym wbudowaniu w ścianę. Tego rodzaju umywalki mają wiele zalet. Przede wszystkim nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo można je montować na dowolnej wysokości, co zapewnia komfort użytkowania

Umywalka montowana do ściany
Podwieszana umywalka to klasyczny styl aranżacji łazienki
Duravit

Umywalki na postumentach

Niektóre modele umywalek wiszących montowane są na postumentach lub półpostumentach. Odgrywają one rolę dekoracyjną (ukrywają instalację), lecz także zabezpieczają umywalkę przed spadnięciem na podłogę, np. wtedy, gdy jest ona dosyć ciężka lub gdy się na niej podeprzemy. Podobną funkcję do półpostumentu i postumentu pełni stelaż, czyli konstrukcja wykonana z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody oraz odpływem.

Umywalka w stylu retro
Umywalka w stylu retro do rustykalnych wnętrz
Ideal Standard

 Jak dobrać baterię do umywalki?

Rozmiar baterii powinien być  dopasowany do wielkości umywalki oraz do jej rodzaju: innej armatury będą wymagały umywalki nablatowe i meblowe, a innej stawiane na blat. Wybór mamy również w kwestii rodzaju armatury (jednootworowa, trójotworowa lub podtynkowa) oraz jej estetyki: nowoczesna, klasyczna, stylizowana. 
Do umywalek o budowie nablatowej i meblowej (z miejscem na baterię), które mają rozmiar do 45 cm, potrzebne będą niewielkie baterie o krótkiej wylewce. Umywalki o wielkości od 60 cm w górę wymagają większej gabarytowo armatury o dłuższych wylewkach. Z użytkowego punktu widzenia idealnie, aby strumień wody trafiał na środek umywalki, w miejsce odpływu. Wtedy woda nie będzie się rozchlapywała. Jeśli wybieramy umywalkę o wielkości powyżej 100 cm, z dużą komorą, rozważmy, czy nie lepiej wybrać model podwójny, z dwiema bateriami. Do umywalek stawianych na blacie potrzebne będą baterie z wydłużonym korpusem – wyższe o przedłużonej wylewce lub baterie podtynkowe. Niektóre modele umywalek o stylistyce retro wymagają armatury stylizowanej, trójotworowej.

Bateria umywalkowa w nowoczesnym stylu
Bateria umywalkowa stojąca z obrotową wylewką
Ferro
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaką umywalkę wybrać?