Jaką umywalkę wybrać?
Umywalka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. A dziś już nie tylko biała i nie tylko podwieszana. Kto chce odejść od schematów, nie będzie miał problemu ze znalezieniem modelu zarówno funkcjonalnego, jak i przyciągającego wzrok.
Dobierzmy wielkość
Zanim podejmiemy decyzję o wyglądzie umywalki, zastanówmy się, jaka jej wielkość zapewni domownikom wygodę. Najmniejsze modele mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), więc sprawdzą się w małych łazienkach albo toaletach. Szerokość typowych umywalek wynosi najczęściej 50-65 cm. To wystarczy, by wygodnie korzystać z nich w łazienkach o średniej powierzchni, w których trzeba dobrze wykorzystać każdy centymetr. W większych pomieszczeniach bez problemu zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i modele podwójne – o szerokości 120 cm. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie dwóch pojedynczych umywalek na wspólnym blacie. Poza szerokością istotna jest też głębokość misy – może wynosić od 3 do ponad 30 cm. Bardzo płytkie umywalki są efektowne, ale powinny być szerokie, inaczej woda będzie się rozchlapywać na boki.
Z jakiego materiału może być umywalka?
Najpopularniejsze są umywalki z ceramiki, ale również inne materiały zyskują coraz więcej zwolenników – ożywiają wnętrze, stają się częścią oryginalnej aranżacji lub jej dominującym elementem.
Ceramika
Najczęściej dostępna jest w kolorze białym, ale na zamówienie można też kupić modele barwione na jednolity kolor albo ozdobione wzorem. Ceramika jest trwała, odporna na działanie domowych środków chemicznych. Jej walorem jest też łatwość czyszczenia, co dodatkowo wzmacniają specjalne powłoki, dzięki którym brud i osady wapienne mniej przylegają do powierzchni. Ceramika może się wprawdzie stłuc, ale tylko przy silnym uderzeniu.
Kamień naturalny i kompozyty
To materiały trwałe i łatwe w konserwacji, nadają wnętrzom nietypowy wygląd. Wykonane z nich umywalki są jednak ciężkie.
Szkło
Jest dekoracyjne i łatwe do czyszczenia. Umywalki wykonywane są ze szkła bezpiecznego, o grubości 8-10 mm.
Stal
Wykonane z niej umywalki są lekkie, higieniczne i trwałe. Produkowane są ze stali polerowanej lub szczotkowanej, na której ślady wyschniętych kropli wody są mniej widoczne.
Drewno
Umywalki wykonywane są zarówno z drewna gatunków europejskich, jak i egzotycznych. To luksusowe i dość drogie modele, wymagające specjalnej pielęgnacji.
Umywalki nablatowe
Są wygodne w użytkowaniu, doskonale wpisują się w wystrój zarówno małych, jak i dużych łazienek. Od małych po sporych rozmiarów, okrągłe, owalne i prostokątne oraz takie ustawiane podwójnie – rozwiązań z wykorzystaniem tych modeli jest dużo. Umywalki nablatowe stawia się na blat, bez dodatkowego mocowania do ściany. Co więcej przy wyborze umywalki nablatowej mamy dwie opcje jej montażu – na blacie łazienkowym lub na szafce.
Umywalki wpuszczane
Mocuje się je w blacie częściowo (blatowe) lub w całości (podblatowe). Zaletą takich modeli jest dużo miejsca wokół umywalki, można tam np. stawiać kosmetyki czy położyć ręczniki. Pod blatem zazwyczaj mieści się szafka, w której można ukryć armaturę lub schować akcesoria. Rozmiar umywalki zależy przede wszystkim od miejsca w łazience. Szerokość umywalki wpuszczanej w blat 60 cm to standard, chociaż możemy dobrać także większe, zwłaszcza jeśli korzysta z niej więcej osób. W takim wypadku zastanówmy się nad umywalką wpuszczaną w blat 70 cm lub nawet 80 cm. A jeśli chcemy oryginalnie zaaranżować łazienkę, warto skusić się na umywalkę wpuszczaną w blat bez otworu na baterię, którą potem zamontujemy osobno.
Umywalki podwieszane
Umywalki podwieszane często montowane są w niewielkich łazienkach. Ich montaż jest bardzo szybki i nieskomplikowany – polega na całościowym wbudowaniu w ścianę. Tego rodzaju umywalki mają wiele zalet. Przede wszystkim nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo można je montować na dowolnej wysokości, co zapewnia komfort użytkowania
Umywalki na postumentach
Niektóre modele umywalek wiszących montowane są na postumentach lub półpostumentach. Odgrywają one rolę dekoracyjną (ukrywają instalację), lecz także zabezpieczają umywalkę przed spadnięciem na podłogę, np. wtedy, gdy jest ona dosyć ciężka lub gdy się na niej podeprzemy. Podobną funkcję do półpostumentu i postumentu pełni stelaż, czyli konstrukcja wykonana z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody oraz odpływem.
Jak dobrać baterię do umywalki?
Rozmiar baterii powinien być dopasowany do wielkości umywalki oraz do jej rodzaju: innej armatury będą wymagały umywalki nablatowe i meblowe, a innej stawiane na blat. Wybór mamy również w kwestii rodzaju armatury (jednootworowa, trójotworowa lub podtynkowa) oraz jej estetyki: nowoczesna, klasyczna, stylizowana.
Do umywalek o budowie nablatowej i meblowej (z miejscem na baterię), które mają rozmiar do 45 cm, potrzebne będą niewielkie baterie o krótkiej wylewce. Umywalki o wielkości od 60 cm w górę wymagają większej gabarytowo armatury o dłuższych wylewkach. Z użytkowego punktu widzenia idealnie, aby strumień wody trafiał na środek umywalki, w miejsce odpływu. Wtedy woda nie będzie się rozchlapywała. Jeśli wybieramy umywalkę o wielkości powyżej 100 cm, z dużą komorą, rozważmy, czy nie lepiej wybrać model podwójny, z dwiema bateriami. Do umywalek stawianych na blacie potrzebne będą baterie z wydłużonym korpusem – wyższe o przedłużonej wylewce lub baterie podtynkowe. Niektóre modele umywalek o stylistyce retro wymagają armatury stylizowanej, trójotworowej.
- Więcej o: