Jaką umywalkę wybrać do nowoczesnej łazienki?
Najważniejszym punktem łazienki dla wielu jest strefa umywalki. Spędzamy tu sporo czasu, który przeznaczamy także na zabiegi pielęgnacyjne. Tę przestrzeń warto wyposażyć w odpowiedniej wielkości umywalkę, a także w dopasowaną do niej, funkcjonalną baterię.

Dopasowując umywalkę do łazienki, trzeba pamiętać, że kluczem do udanej aranżacji jest spójność wystroju. Dziś łatwo jest go zachować, ponieważ modeli jest mnóstwo - umywalki mogą być białe, ceramiczne, kolorowe, szklane, przezroczyste. Mają najróżniejsze kształty – od typowych prostokątnych czy owalnych, przez okrągłe lub nieregularne. Mogą być nablatowe, podblatowe, stawiane na konsoli czy postumencie.
Nietrudno jest także dobrać do nich pasującą baterię – te oferowane są jako podtynkowe, natynkowe (ścienne) czy stojące. Dostępne są modele w różnych kolorach – od klasycznego chromu poprzez odcienie złota aż po wyraziste czerwienie.

Sposób montażu umywalki
W przypadku umywalek montowanych pod blatem, uwagę przyciąga nie sama misa, a jej otoczenie. Takie umywalki zazwyczaj są białe, prostokątne, owalne lub okrągłe. Ale można wykonać je też materiału, który wykorzystano na blat – wówczas stanowią z nim jedną całość. Umywalki montowane na blacie wystają ponad jego linię. Takie umywalki często przypominają misy, wszystko zależy od wielkości łazienki i samego blatu oraz stylu, w jakim urządzono pomieszczenie. Do współczesnych łazienek przebojem wchodzą obecnie konsole umywalkowe. Popularność tego rozwiązania wynika głównie z faktu, iż pozwala ono optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Konsola optycznie powiększy małą łazienkę, nadając jej jednocześnie nowoczesny wygląd. Umywalki z postumentem to z kolei ciekawa alternatywa dla podwieszanych umywalek lub blatów, których w przypadku małych pomieszczeń nie da się zamontować.



Umywalka w niewielkiej łazience
Umywalka do małej łazienki powinna mieć odpowiednie wymiary. Przede wszystkim nie może obniżać komfortu korzystania z pomieszczenia. Postaw na modele o szerokości 50-60 cm. W osobnej łazience czy toalecie dla gości warto wybrać mniejszą umywalkę, na przykład o wymiarach 35-40 cm. Umywalka najlepiej prezentuje się i spełnia swoją funkcję, gdy jest umieszczona na wysokości od 70 do 90 cm. Przed umywalką warto zachować wolną przestrzeń, w granicach 100 cm. Praktycznym rozwiązaniem w mniejszej łazience będą umywalki podblatowe, wyróżniające się łatwością w utrzymaniu w czystości. Zajmują niewiele miejsca i prezentują się estetycznie. Wpisują się w aranżację klasyczną i nowoczesną. Umywalki nablatowe są wybierane do łazienek w stylu minimalistycznym, skandynawskim, glamour. Umywalka ma wyższe krawędzie, a więc woda nie wycieka poza jej obręb. Takie rozwiązanie to idealny wybór do łazienki, gdzie nie ma możliwości postawienia większej szafki, ponieważ powierzchnia blatu może być wykorzystana na podręczne akcesoria.



Gdy przestrzeń łazienki jest duża
W przestronnej łazience łazience możemy pozwolić sobie na duże umywalki oraz na te o fantazyjnych nieregularnych kształtach. Aby umywalka była praktyczna i wygodna, kieruj się zasadą, że im jest płytsza, tym powinna być szersza, natomiast im jest węższa, tym powinna być głębsza. Ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować w dużym pomieszczeniu, jest montaż dwóch umywalek. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z łazienki przez dwie osoby jednocześnie. Na uwagę zasługuje także pozytywny wpływ na estetykę pomieszczenia. Dwie umywalki nadają łazience nowoczesny wygląd oraz pozwalają na funkcjonalne rozplanowanie wszystkich elementów armatury łazienkowej. Dzięki dwóm umywalkom można wykorzystać podwójne szafki, większe lustro czy dwa pojedyncze lustra z dwoma wiszącymi kinkietami. Każdy domownik może mieć swoje kosmetyki schowane w osobnej szafce pod umywalką. Minimalny odstęp między dwoma umywalkami powinien wynosić 10 cm. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zachowanie 30 cm – wtedy dwie osoby mogą komfortowo korzystać z umywalek.




Stylowa strefa umywalki
Nowoczesna elegancja. Większość łazienek zaaranżowanych według najnowszych trendów cechuje minimalizm, brak dekoracji i zbędnych dodatków. Jeśli chodzi o kolory, to przeważają barwy stonowane, ale nowoczesność przejawia się też w kolorach odważnych, kontrastowych. Nowoczesne umywalki i baterie mają ciekawe formy i wyposażone są w funkcjonalne rozwiązania.
Klasyka na miarę czasów. Określenie klasyczny to zapowiedź dobrego smaku i przywiązania do tradycji. Luksus zamknięty w klasycznej łazience to niełatwe zadanie aranżacyjne. Tutaj trzeba zachować umiar, a jednocześnie być konsekwentnym. Jeśli chodzi o armaturę, to wciąż króluje biel, którą przełamują baterie w kolorze chromu czy srebrne płytki.
Inaczej niż zwykle. Niestandardowe projekty zachwycają pomysłowym przechowywaniem czy pięknymi bateriami w nietypowych kształtach. Nietypowe aranżacje powstają z zastosowaniem umywalek o oryginalnych kształtach, wykonanych z ciekawych materiałów czy w zachwycających kolorach – dotyczy to również dobranych do nich baterii.
Dopełnieniem wygodnej strefy umywalki będzie duży blat. To idealne miejsce na odkładanie kosmetyków i akcesoriów podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Tu wszystko będziemy mieć pod ręką. Dodatkowo można na nim zorganizować strefę przechowywania bądź wykorzystać go na ustawienie klimatycznych bibelotów, np. świec czy roślin.




Jaką baterię możemy wybrać?
- Bateria podtynkowa. Wszystkie jej elementy montażowe ukryte są w ścianie, a z zewnątrz widzimy jedynie wylewkę oraz dźwignie do regulacji strumienia wody. Dodatkowo pod tynkiem ukryta jest głowica, która umożliwia prawidłowe działanie baterii.
- Bateria stojąca. Montowana jest bezpośrednio na umywalce, która wyposażona jest w specjalny otwór. Wszystkie elementy montażowe, w tym giętkie węże przyłączeniowe, ukryte są pod misą umywalkową. Może mieć krótszą lub dłuższą wylewkę w zależności od wielkości i kształtu umywalki.
- Bateria ścienna (natynkowa). Klasyczny sposób montażu, który polega na bezpośrednim przyłączeniu baterii do instalacji. Bateria przytwierdzona jest do ściany, dzięki czemu pozostawia wolną przestrzeń na umywalce oraz blacie. Jej montaż wiąże się z planem już na etapie budowy lub remontu.
- Bateria nablatowa. Rodzaj baterii stojącej, ale montowanej bezpośrednio na blacie. Zwykle jest to bateria wysoka, która wyróżnia się na tle szafki umywalkowej.




Bateria umywalkowa - chromowana, czarna czy złota?
Wybór koloru i wykończenia baterii umywalkowej to nie tylko kwestia estetyki, ale także sposobu na podkreślenie stylu i charakteru łazienki. Chromowane baterie umywalkowe to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Ich uniwersalny, błyszczący design pasuje do niemal każdego stylu łazienki, od tradycyjnych po nowoczesne. Czarne modele są doskonałym wyborem dla osób szukających czegoś oryginalnego. Ich surowy, matowy wygląd dodaje łazience industrialnego charakteru i jest doskonały do minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeni. Złote baterie to opcja dla tych, którzy chcą dodać swojej łazience nuty luksusu i ekstrawagancji. Złoto świetnie komponuje się z ciepłymi kolorami i materiałami takimi jak miedź, mosiądz czy różowy marmur.





- Więcej o:
Jak zapewnić prywatność w łazience z prysznicem?
Wygodna strefa umywalki
Umywalki BLU IO Alex i IO Atena - nowoczesność w modnej formie
Łazienkowa rutyna bez wysiłku - umywalki hansgrohe Xanuia
ASKO Laundry Care System – profesjonalna pralnia domowa
Szklane ściany w łazience
Podwójna umywalka w łazience
Łazienka w stylu wellness