Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaką umywalkę wybrać do nowoczesnej łazienki?

AS

Strefa umywalkowa to miejsce najczęściej wykorzystywane w każdej łazience. Zwykle jest też centralną częścią każdej aranżacji. Powinna być ergonomiczna, funkcjonalna i dopasowana do potrzeb wszystkich domowników. Szeroki wybór modeli sprawia, że z łatwością można spełnić te warunki, a do tego stworzyć projekt nowoczesny i atrakcyjny wizualnie. O czym pamiętać podczas wyboru umywalki? Podpowiadamy.

Umywalka do nowoczesnej łazienki
Umywalka do nowoczesnej łazienki
KOŁO

Umywalka to najważniejszy element wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej niemal przy każdej wizycie. Z tego względu już na etapie projektu należy dokładnie przemyśleć układ strefy umywalkowej, kształt i wielkość misy, sposób montażu i rodzaj baterii najlepiej do niej pasującej. Już na wstępie warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Ile mamy miejsca na umywalkę?

Jeśli mało, wówczas lepiej rozważ umywalkę ścienną lub naszafkową, która daje dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych w zintegrowanej z nią szafce. Gdy mamy więcej miejsca, może warto rozważyć większą umywalkę nablatową lub podblatową. Do dużych salonów kąpielowych poleca się umywalki wolnostojące dające bardzo ciekawy efekt wizualny.

 Jakie są potrzeby domowników? 

Umywalka jedno- czy dwustanowiskowa? Jeśli tylko pozwala na to miejsce w łazience, a codziennie korzysta z niej przynajmniej kilka osób, to warto rozważyć opcję montażu podwójnego stanowiska umywalkowego. Na jednej szafce lub blacie możemy postawić dwie niezależne umywalki lub zamontować jedną dwustanowiskową umywalkę (np. o szerokości 120 cm). Praktyka pokazuje, że takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie gdy mamy potrzebę rozładowania porannych „korków” do łazienki przy kilkuosobowej rodzinie.

Ile miejsca potrzebujemy na kosmetyki i przybory toaletowe?

W zależności od modelu umywalki i wybranego sposobu montażu (na ścianie, na blacie, pod blatem, z szafką, wolnostojąca) będziemy dysponować różną powierzchnią na podręczne rzeczy. Zastanówmy się, co potrzebujemy mieć w zasięgu ręki (na kołnierzu umywalki, na blacie), a jakie przedmioty można schować do szafki lub szuflady. 

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Standardowo wiesza się umywalki ścienne na wysokości około 75 – 85 cm. Umywalki nablatowe montuje się nieco inaczej, za punkt odniesienia przyjmując poziom, na jakim znajduje się blat. Nie jest to jednak regułą i wysokość, na jakieś zamontujemy umywalkę zależy od potrzeb domowników. Dla wysokich dorosłych osób zaleca się montaż na wygodnym poziomie zwykle około 90-95 cm (czasami nawet 100 cm). Dla dzieci przedszkolnych zwykle dostawia się podnóżki, by swobodnie mogły samodzielnie korzystać z umywalki. Ale praktyka pokazuje, że lepiej radzą sobie z umywalkami ściennymi lub półblatowymi niż z tymi stawianymi na blacie.

Nowoczesne umywalki – najnowsze trendy
Nowoczesne umywalki – najnowsze trendy
KOŁO

Nowoczesne umywalki – najnowsze trendy

Dla osób lubiących klasyczne wyposażenie, świetnie sprawdzają się białe ceramiczne umywalki. Wzory znane od lat nadal są dostępne na rynku, ale producenci wyposażenia proponują je obecnie także w nowoczesnym i modnym wydaniu. Ciekawe koncepty, nietypowe linie i kształty, serie produktowe projektowe przez osobistości świata mody i designu pozwalają wyposażyć łazienkę w uniwersalne i ponadczasowe modele, ale oparte na nowoczesnym wzornictwie.

Z drugiej strony widzimy wiele modeli, które odbiegają od klasycznego modelu umywalki. Kamienne misy, szklane łezki lub artystyczne wgłębienia wydrążone w bryle betonu. Te nowatorskie rozwiązania łączy podstawowa idea umywalki jako zbiornika na wodę, jednak sama postać i kształt przyjmują nietypowe formy. 

Poza klasyczną ceramiką, projektanci proponują umywalki metalowe, szklane, marmurowe, akrylowe, kamienne, konglomeratowe, a nawet drewniane. Tak ogromny wybór sprawia, że z łatwością znajdziemy na rynku model umywalki idealnie pasujący do każdej, nawet najbardziej abstrakcyjnej i ekstrawaganckiej aranżacji łazienki.

Jakie są rodzaje umywalek?

Kolejnym krokiem jest wybór typu umywalki. To ważne, by już podczas projektowania łazienki określić model. Dlaczego? Bo determinuje on miejsce, gdzie powinny znaleźć się elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, wysokość i sposób montażu mebli łazienkowych oraz rodzaj baterii umywalkowej.

  • Ścienne – dotychczas najpopularniejszy model umywalek. Proste modele w różnych wymiarach i kształtach, montowane do ściany, z baterią wychodzącą z misy (wówczas należy wybrać model umywalki z otworem na baterię) lub z baterią ścienną (wtedy bez otworu). Syfon i elementy instalacji można schować w postumencie stawianym na ziemi lub w półpostumencie montowanym do ściany. Z osłon tego rodzaju rezygnuje się coraz częściej na rzecz zabudowanych szafek podumywalkowych.
  • Nablatowe – coraz częściej wybierane, dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Mogą być albo montowane bezpośrednio na blacie albo przynajmniej częściowo zagłębione w wyciętym otworze. Często mają kształt misy lub klasycznego prostokątnego bloku. Na rynku najwięcej jest modeli wykonanych z ceramiki, ale można też spotkać umywalki nablatowe szklane, kamienne lub metalowe.
  • Podblatowe – to modele w całości montowane pod blatem. Bardzo ciekawe wizualnie, wymagają jednak odpowiedniego doboru wysokości, na jakieś powiesimy blat.
  • Półblatowe i wpuszczane – oba typy umywalek są w pewnej części zagłębione w blat. Nad nim może być widoczny jedynie specjalnie zaprojektowany kołnierz lub niewielka krawędź misy.
  • Naszafkowe, meblowe – umywalki zintegrowane z szafką lub szufladą poniżej. Syfon i wszystkie elementy instalacji schowane są we wnętrzu mebla, który jest cennym i poręcznym miejscem do przechowywania w łazience. Rozwiązanie szczególnie polecane do toalet i łazienek o niewielkim metrażu.
  • Wolnostojące – rzadko spotykane modele, potrzebują sporo miejsca do montażu. To opcja głównie przeznaczona do obszernych salonów kąpielowych, nie tylko ze względu na miejsce, którego potrzebuje, ale także na sposób montażu (instalacja wychodząca z posadzki). To zwykle modele umywalek robione na zamówienie, z wyższej półki cenowej.

Jak wybrać umywalki nablatowe – na co zwrócić uwagę?

W nowo wyposażanych łazienkach częstym wyborem są popularne ostatnio umywalki nablatowe. Ich koncepcja w znacznej mierze odbiega od klasycznych modeli montowanych do ściany. Umywalki stawiane na blacie dają także duże pole aranżacyjne. Wystarczy wybrać szklaną umywalkę w niestandardowym kolorze, by całkowicie odmienić całą strefę umywalkową. A czasami wystarczy niewielki zabieg aranżacyjny w postaci nietypowej baterii do takiej umywalki, by nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru. By znaleźć pomysły do ciekawych rozwiązań, warto szukać inspiracji na stronach producentów wyposażenia, np. przeglądając umywalki nablatowe KOŁO możemy znaleźć wiele modeli do nowoczesnych łazienek w różnych stylach.

Wybierając umywalkę nablatową warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość i głębokość misy. To te parametry decydują o komforcie i wygodzie korzystania z umywalki na co dzień. Spróbujmy dobrać baterię do konkretnego modelu, spójną z ogólną koncepcją stylu wnętrza. Odpływ umywalki nablatowej determinuje rozmiary otworów w blacie, a rodzaj i wielkość instalacji poniżej pozwalają zaplanować szafki lub szuflady poniżej blatu. 

Montaż umywalki nablatowej także nieco odbiega od sposobu instalacji modeli przyściennych. Punktem odniesienia jest wysokość blatu – w tym wypadku powinna być nieco niżej niż w przypadku umywalek ściennych. Najpierw należy zamontować blat, by na nim dopiero postawić umywalkę i baterię. Dokładnie rozplanujmy ułożenie wszystkich tych elementów – to da pewność, że korzystanie ze strefy umywalkowej będzie wygodne i komfortowe.

Umywalka nablatowa owalna – z czym komponować?

Modele owalne umywalek nablatowych są obecnie najczęściej wybierane do projektów nowoczesnych łazienek. Nawiązują do klasycznych mis wykorzystywanych od wieków do codziennej toalety. To zwykle proste modele, z białej ceramiki, świetnie komponujące się ze stalowymi lub czarnymi bateriami stawianymi obok na blacie lub wychodzącymi ze ściany. 

W nowoczesnych łazienkach białe lub kamienne umywalki nablatowe dobrze komponują się z drewnianymi blatami – ich naturalna faktura i ciepła barwa nadają wnętrzu przytulności. W bardziej surowych i minimalistycznych wnętrzach królują konglomeratowe lub marmurowe czarne lub szare blaty. Projekty w obu zestawieniach dają aranżacje pełne prostoty i elegancji.

Do owalnych umywalek stawianych na blacie warto dobrać inne elementy wyposażenia łazienkowego o zbliżonej stylistyce – najlepiej te o ponadczasowym designie, proste w formie, ale o nowoczesnym wzornictwie. Obowiązkowo kabiny prysznicowe typu walk-in lub przeszklone proste strefy prysznicowe z loftowymi profilami. Jeśli tylko metraż łazienki na to pozwala, warto wstawić wannę wolnostojącą nawiązującą kształtem i stylem do umywalki. W nowoczesnych projektach łazienek zwykle stosuje się misy wc w sąsiedztwie bidetów. W takim układzie wiele osób obecnie rezygnuje z kompaktów wc na rzecz zabudowanych spłuczek. Stelaże podtynkowe KOŁO pozwalają na stworzenie spójnych i eleganckich stref wc w nowoczesnych łazienkach.

Umywalka do nowoczesnej łazienki
Umywalka do nowoczesnej łazienki
KOŁO

Umywalka do małej łazienki – jak wybrać?

Na rynku dostępne są specjalne modele umywalek dedykowane do bardzo małych wnętrz. To zwykle umywalki przyścienne, z baterią montowaną ze ściany na krawędzi po jednej ze stron misy. Jednak nawet w niewielkich łazienkach (np. bloku), z łatwością da się wkomponować umywalkę nablatową. Zwykle jej montaż determinuje także zawieszenie pod blatem szafki lub szuflady, by ukryć elementy instalacji. Dla wnętrz o małym metrażu, gdzie każdy fragment przestrzeni jest cenny, to zaleta. Poza instalacją, cała część umywalki jest ponad blatem, co pozostawia więcej przestrzeni na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych w szafce poniżej. 

Pamiętajmy, że strefa umywalkowa jest tą przestrzenią w każdej łazience, która wykorzystywana jest najczęściej. Dlatego w projekcie powinna mieć kluczowe znaczenie. Przemyślmy szczegółowo, jaki rodzaj i model umywalki najlepiej wkomponuje się w aranżację wnętrza. Czy będzie wygodny dla wszystkich domowników do korzystania na co dzień? Jaką powinien mieć wielkość, na jakiej wysokości zawiesić umywalkę? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, by stworzyć funkcjonalną i komfortową strefę umywalkową.

Advertisement

Jaką umywalkę wybrać
Jaką umywalkę wybrać
KOŁO
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaką umywalkę wybrać do nowoczesnej łazienki?