Jaki impregnat do drewna?
W domu drewno jest wszędzie. Drewniane są okna i drzwi, posadzki, parapety, okładziny ścienne, schody, meble oraz konstrukcja dachowa czy nawet konstrukcja całego budynku. Z drewna są też oblicówki, tarasy, altany, pergole i płoty.
Niezabezpieczone niczym drewno jest podatne na działanie wilgoci, grzybów i pasożytów, szybko się szarzeje i niszczeje. Wybierając środek do zabezpieczenia drewna trzeba wiedzieć, czy będą nim malowane elementy na zewnątrz czy wewnątrz domu, przed czym konkretnie mają być chronione oraz jakiego mają być koloru. Zależnie od potrzeb dobiera się odpowiedni preparat.
Impregnat do drewna na zewnątrz
Najskuteczniejsza jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa przeprowadzana, na skalę przemysłową, w autoklawach. Impregnat wnika wtedy w drewno głęboko i zabezpiecza je na 15-20 lat. Impregnacja zanurzeniowa, przeprowadzana w tartaku, również jest skuteczna ale czas ochrony skraca się o połowę. Najmniej skuteczne, ale najprostsze jest pomalowanie drewna impregnatem – zabezpieczenie można ocenić na mnie więcej trzy lata.
Większość impregnatów do drewna chroni je przed wilgocią i promieniowaniem UV oraz zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, ale przed ogniem tylko nieliczne.
Impregnaty mogą być bezbarwne lub koloryzujące. Nie tworzą one wykończeniowej powłoki, impregnacja jedynie konserwuje drewno. Na zaimpregnowane trzeba jeszcze nanieść warstwę lakieru, lakierobejcy, lazury, farby, wosku czy oleju, stosując się do zaleceń producenta między innymi w kwestii czy dane preparaty można łączyć na jednej powierzchni.
Preparaty dekoracyjne nakładane na drewno na zewnątrz nie mogą tworzyć szczelnych powłok nieprzepuszczających pary wodnej. Wilgoć, która z czasem wnika w takie drewno, musi mieć możliwość odparowywania. W przeciwnym razie powłoka dekoracyjna będzie się odspajać i łuszczyć.
Impregnat do drewna wewnątrz budynku
Wewnątrz domu zazwyczaj nie ma potrzeby impregnowania drewna, pod warunkiem że nie znajduje się ono w łazience.
Do zabezpieczania drewnianych podłóg i schodów najczęściej stosuje się lakiery bezbarwne. Do wyboru mamy matowe, półmatowe lub z połyskiem. Do malowania stosuje się lakiery rozpuszczalnikowe na bazie poliuretanu oraz lakiery wodorozcieńczalne. We wnętrzach lepiej jednak stosować produkty wodne, które – choć nie tak trwałe jak rozpuszczalnikowe – w trakcie wysychania nie emitują drażniących substancji.
Do malowania mebli odpowiednie są lakiery wodne, jednak mocno błyszczącą powierzchnię zapewniają preparaty rozpuszczalnikowe.
Uzyskanie zupełnie nowego, jednolitego koloru umożliwiają farby i emalie, które zakrywają rysunek słojów.
W domu można też stosować olej, który dobrze chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i łatwo taką podłogę odnowić. Olejowanie jednak trzeba regularnie – raz do roku – powtarzać.
Co lepsze do drewna olej czy impregnat?
Impregnat do drewna. Wnikając głęboko w strukturę surowego drewna, zapewnia mu ochronę przed wilgocią, ogniem, promieniami słonecznymi, grzybami i owadami. Zaimpregnowane drewno nie jest oporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy wypłukiwanie przez deszcz, dlatego nakłada się na nie na przykład lakier, wosk lub olej.
Olej do drewna. Wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając mu dobrą ochronę przed wilgocią, rozsychaniem czy pękaniem. Drewno zabezpieczone olejem nie łuszczy się i nie pęka, wymaga jednak regularnej konserwacji.
Konserwując drewno na zewnątrz, najlepiej zastosować najpierw bezbarwny impregnat i dopiero po tym pokryć je olejem.
Czym nakładać środki do zabezpieczenia drewna?
Środki do ochrony drewna zwykle nanosi się wałkiem o krótkim runie lub pędzlem, olej zaś najczęściej szmatką, bejcę – gąbką. Do produktów rozpuszczalnikowych nadają się pędzle o włosiu naturalnym, do wodnych – ze sztucznym. Warto też pamiętać o tym, że pędzel nadaje się do małych powierzchni, wałek zaś będzie wygodniejszy przy większych.
Ile schnie impregnat do drewna?
Zależnie od deklaracji producenta czas schnięcia impregnatu wynosi kilka godzin, jednak całkowite schnięcie drewna i utrwalanie preparatu w jego strukturze po zabiegu trwa od kilku dni do kilku tygodni.
- Więcej o:
Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Cement ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle
PAVA design i oszczędność - jak wybierać produkty przyjazne środowisku bez kompromisów
Z3Z ARCHITEKCI
Zrównoważone budownictwo na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?