Jakie meble kuchenne wybrać?
Piękna, reprezentacyjna, a do tego funkcjonalna - właśnie tak powinna być przestrzeń kuchenna. Dlatego do jej planowania warto podejść drobiazgowo, co zaowocuje komfortową kuchnią na wiele lat.
Projektowanie aranżacji kuchni
Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na wygląd i funkcjonalność kuchennego wnętrza ma wybór zabudowy. To od niego zależy czy przestrzeń będzie estetyczna, szafki pomieszczą wszystkie sprzęty, a gotowanie nie będzie męczyć, ale wręcz przeciwnie - stanie się przyjemnością. Planowanie takiej przestrzeni warto zacząć od projektu, który powinien opierać się w głównej mierze na dwóch czynnikach – potrzebach domowników i przestrzeni, którą dysponujemy. Wieloosobowa rodzina codziennie stołująca się w domu z pewnością potrzebować będzie dużej ilości szafek na przechowywanie oraz wygodnego blatu roboczego. Jeśli przestrzeń na to pozwoli warto też zaplanować kącik jadalniany. Zupełnie inaczej wyglądać będzie kuchenna przestrzeń w kawalerce, w której mieszka jedna osoba lubiąca jeść na mieście.
Planując więc tę przestrzeń, weźmy pod uwagę nasze przyzwyczajenia i ilość sprzętów, naczyń, akcesoriów oraz zapasów, które będziemy przechowywać. Mając tę wiedzę możemy zastanowić się nad tym jaką zabudowę wybierzemy. Najbardziej pojemne są tzw. słupki czyli wysokie aż do sufitu szafki. Jeśli nie potrzebujemy aż tyle miejsca na przechowywanie, możemy zdecydować się na zabudowę podzieloną na dolne i górne szafki. To rozwiązanie jest wygodne w niedużym wnętrzu, ponieważ stwarza możliwość zamontowania długiego blatu. Jeszcze innym pomysłem jest zabudowa z wykorzystaniem tylko dolnych szafek – tak urządzone wnętrze z pewnością wyda się większe. Gdy wiemy mniej więcej, jaki rodzaj zabudowy chcemy, można przejść do wyboru stylu i kolorystyki mebli.
Choć wygląd to nie wszystko…
… kuchnia powinna być estetyczna. To dotyczy nie tylko wnętrz otwartych, ale i zamkniętych, ponieważ dużo przyjemniej się pracuje w przestrzeni, która się nam podoba. Przy wyborze konkretnego stylu i kolorystyki nie warto kierować się modą (choć bywa pomocna), a własnym poczuciem estetyki. Pamiętajmy, że kuchnię remontuje się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, a trendy przemijają dużo szybciej. Na szczęście wybór modeli jest ogromny i to zarówno mebli dostępnych „od ręki”, jak i zabudowy zamawianej na wymiar. Przy podejmowaniu decyzji zwróćmy też uwagę na dekoracyjne elementy zabudowy – witryny, otwarte półki czy choćby uchwyty.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli kuchennych?
Przy zakupie mebli kuchennych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które zapewnią funkcjonalność, wytrzymałość i estetykę. Po pierwsze, należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń, aby meble idealnie wpasowały się w kuchnię. Pamiętajmy również o odpowiednim układzie pomieszczenia, zapewniając ergonomiczne rozmieszczenie szafek, blatów i sprzętu AGD.
Kolejnym ważnym aspektem jest jakość materiałów. Wybierając meble kuchenne, zwróćmy uwagę na trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości materiały, takie jak wysokiej jakości, płyty oraz blaty. Odpowiednie wykończenie powierzchni zapewni długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.
Higiena w kuchni to kolejny istotny aspekt. Powierzchnie produktów marki Egger posiadają właściwości antybakteryjne. Na higienicznie uszczelnionych i zamkniętych powierzchniach produktów z naszej oferty liczba bakterii i zarazków zostaje zredukowana o 99.9 proc. w ciągu 24 godzin. Ta właściwość zapobiega również ich namnażaniu. Antymikrobowe właściwości powierzchni, charakterystyczne dla naszych produktów Eurodekor obejmują działanie przeciwko zarazkom, bakteriom i wirusom. Produkty te sprawdzają się w szczególności w miejscach podlegających podwyższonym wymaganiom w zakresie higieny.
Estetyka również ma znaczenie. Meble kuchenne powinny harmonijnie komponować się z stylem wnętrza i naszymi osobistymi preferencjami. Wybierajmy kolory i wzory, które będą odzwierciedlać nasz gust, jednocześnie dbając o to, aby współgrały z obowiązującymi trendami, ale były też ponadczasowe.
Nie zapominajmy także o stabilności i solidności konstrukcji mebli. Dobrze spasowane elementy, solidne zawiasy, wytrzymałe prowadnice i uchwyty to gwarancja długotrwałego użytkowania mebli.
Ostatnim aspektem jest budżet. Przed zakupem ustalmy sobie limity finansowe i starajmy się znaleźć kompromis pomiędzy jakością a ceną. Warto również porównać oferty różnych producentów oraz sklepów, aby znaleźć najlepszą propozycję.
Podsumowując, zakup mebli kuchennych to decyzja wymagająca uwagi na wiele różnych czynników. Pamiętajmy o funkcjonalności, jakości, estetyce, stabilności konstrukcji oraz naszym budżecie. Dokładne rozważenie tych wszystkich aspektów pozwoli nam znaleźć idealne meble, które będą służyć nam przez wiele lat.
Marcin Majchrowski, Manager ds. Sprzedaży EGGER.
Meble do kuchni: postaw na jakość
Kolejną kwestią przy wyborze mebli jest materiał, z którego są wykonane. Szafki zazwyczaj są z materiałów drewnopochodnych lub samego drewna. Materiały drewnopodobne to najczęściej płyty wiórowe MDF lub HDF pokryte fornirem, laminatem, lakierem lub folią. Na jakość wpływa zarówno rodzaj płyty, jak i jej wykończenie. Warto sprawdzić, czy okleina dobrze przylega, a łączenia są szczelne. Zazwyczaj meble te są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Oczywiście wśród z nas są zwolennicy naturalnego drewna, które jest ponadczasowe i zawsze ładnie się prezentuje. Dobrze zabezpieczone (pomalowane lub lakierowane) jest trwałe i łatwo się czyści, choć zalecane są preparaty do niego przeznaczone. Ten materiał ma też tę właściwość, że gdy się zniszczy, można go ponownie pomalować. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj wykonane z niego są jedynie fronty.
Większy niż w szafkach wybór materiałów mamy jeśli chodzi o blaty. Stosunkową nowością są blaty tzw. kompaktowe, wykonane ze sprasowanego papieru połączonego z żywicą. Materiał ten sprawia, że mogą być cienkie, co daje im minimalistyczny wygląd. Oprócz płyt i naturalnego drewna możemy zdecydować się m.in. na kamień lub konglomerat. Oba te materiały są niezwykle efektowne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jedyną wadą może być cena, która zazwyczaj jest wyższa niż drewna czy płyt drewnopochodnych. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są zawiasy i prowadnice. Tutaj nie warto oszczędzać, bo opadające drzwiczki szafki czy szuflada, która nie chce się wsunąć, może popsuć nam przyjemność gotowania. Jeśli mamy wpływ na wybór, zdecydujmy się na uznanego producenta, warto też podpytać znajomych, którzy wcześniej urządzali mieszkanie - lub sprawdzić opinie o produkcie w internecie.
Meble kuchenne: zagospodaruj wnętrze
Pojemne szafy i duże szuflady pomieszczą wiele sprzętów, ale może w nich zapanować bałagan, a rzeczy ustawione głębiej będą niedostępne. Dlatego warto pomyśleć o systemach wysuwanych półek lub koszy, które pomogą w organizacji przestrzeni wewnątrz mebli. Do wyboru jest kilka rodzajów, m.in. takie, które wysuwają się wraz z drzwiczkami szafki oraz niezależne od nich. Część systemów montuję się na drzwiach, co umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni. Również przechowywanie w szufladach można usprawnić układając różne organizery. Dostępne są modele przeznaczone do konkretnych przedmiotów, np. noży, talerzy, pokrywek, itd.
PRZY WYBORZE SYSTEMÓW DO ZAGOSPODAROWANIA WNĘTRZA MEBLI KUCHENNYCH NALEŻY KIEROWAĆ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM LICZBĄ I RODZAJEM PRZECHOWYWANYCH AKCESORIÓW I ZAPASÓW. TO DO NICH NALEŻY DOSTOSOWAĆ M.IN. WYSOKOŚĆ PÓŁEK CZY KOSZY, ICH UDŹWIG ORAZ KSZTAŁT.
Inne wyposażenie kuchenne
Zabudowa to jeden element kuchni, jednak całość tworzy wspólnie ze sprzętem AGD oraz zlewozmywakiem, oświetleniem i dekoracjami, np. roletami okiennymi. Piekarnik, płytę okap czy lodówkę wybieramy zazwyczaj kierując się konkretnymi potrzebami rodziny, np. wielkość lodówki dopasowujemy do ilości przechowywanych w chłodziarce produktów, piekarnik pod względem programów pomagających przygotować ulubione potrawy, itd. Warto jednak zwrócić uwagę na ich design, i dopasować go do reszty wyposażenia.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni