Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kącik jadalniany w niewielkiej kuchni

Redakcja Pressland

Nawet niewielka kuchnia powinna zostać wyposażona w kącik jadalny, który pozwoli wygodnie zjeść śniadanie bądź wypić poranną kawę. Kącik jadalny wymaga oczywiście stołu i krzeseł. Co jednak w sytuacji, gdy tradycyjny stół nie mieści się w niewielkiej kuchni? Warto przemyśleć jej układ bądź stworzyć stół z innego elementu, który będzie pełnił podwójną funkcję.

Wyliczenia

Aby móc wygodnie korzystać z kącika jadalnego konieczne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni, która obejmuje nie tylko miejsce pozwalające na swobodne odsuwanie krzesła, ale też wolną przestrzeń na nogi. Blat stołu najczęściej znajduje się na wysokości około 75 cm, co sprawia, że siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości około 45 cm. Aby móc wygodnie korzystać z pozostałych elementów kuchennych, odległość stołu od pozostałych sprzętów powinna wynosić minimum 65 cm.

Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Fot. shutterstock

Kolejnym ważnym elementem w jadalni jest oświetlenie. Umieszczenie lampy nad stołem pozwoli dodać pomieszczeniu przyjemnego charakteru, ale też oświetli stół. Lampa powinna znaleźć się na wysokości około 70-80 cm nad blatem.

Blat przy ścianie

Przymocowanie blatu do ściany jest rozwiązaniem idealnym nawet do najmniejszych pomieszczeń. Na rynku dostępne są stoliki, które można opuścić na zawiasach i w momencie niekorzystania ze stolika oszczędzić miejsce. Pamiętajmy jednak, że montując blat należy uwzględnić odległość od szafek czy też wyposażenia kuchennego, tak by jego otwarcie było możliwe, ale też by można było w całości wysunąć szufladę czy otworzyć szafkę w momencie, gdy blat jest rozłożony.

Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Fot. shutterstock

Do rozkładanego blatu można również dopasować rozkładane krzesła, które stworzą spójną całość. Warto również pamiętać, że stolik przy ścianie może być wykorzystany na wiele sposobów – chociażby, jako miejsce pracy czy też czytania. Nad stolikiem warto zamontować oświetlenie w postaci kinkietu, najlepiej z ruchomym ramieniem, co pozwoli dobrowolnie ustawiać miejsce padania światła.

Barek i hoker

Umieszczając barek możesz oddzielić strefę dzienną od kuchni. Jest to rozwiązanie dobre w momencie, gdy łączyć salon z aneksem kuchennym. Barki są najczęściej dużo wyższe niż tradycyjne stołu – ich wysokość wynosi około 115 cm. Aby móc wygodnie korzystać z niego, konieczne jest dopasowanie do nich hokerów tj. wysokich krzeseł.

Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Fot. shutterstock

Barek nie tylko pozwoli zjeść śniadanie czy wypić kawę, ale też osłoni część kuchenną przed spojrzeniami gości. Jeśli nie chcą Państwo w kuchni umieszczać tradycyjnego barku, możecie postawić na długi blat, który z jednej strony będzie oparty na szafce, a z drugiej na metalowej nodze. Pod blatem można umieścić wygodne szuflady bądź też zostawić pustą przestrzeń.

Blat wysuwany

Jeśli Wasza kuchnia jest niezwykle mała i umieszczenie w niej nawet najmniejszych rozmiarów stolika jest niemożliwe, proponujemy skorzystać z blatów wysuwanych. Blat wysuwany to stolik chowany w szafce. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich prowadnic, blat może wytrzymać nawet duże obciążenie. Jest to również rozwiązanie niezwykle stabilne i bezpieczne.

Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Fot. shutterstock

Wysuwany blat najczęściej montuje się w dolnych szafkach. Jego wysuwanie również jest niezwykle proste – wysuwa się go jak szufladę, przy użyciu odpowiedniego uchwytu. Najczęściej z wysuwanego blatu w tym samym czasie mogą korzystać dwie osoby.

Wykorzystaj blat roboczy bądź parapet

Blaty robocze umieszczone są najczęściej na wysokości około 85 cm – wyżej niż tradycyjny blat kuchenny. Można je jednak wykorzystać spokojnie do stworzenia mini jadalni. Konieczne jednak będzie posiadanie krzeseł z możliwością regulacji wysokości. Miejsce jadalne przy blacie roboczym należy stworzyć w ciągu mebli, przy jednoczesnej rezygnacji z jednej szafki. Jest to niezwykle prosty, ale efektywny sposób na stworzenie dodatkowego miejsca.

Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Kącik jadalny w niewielkiej kuchni
Fot. shutterstock

Stolikiem kuchennym może być również parapet. Konieczne jednak jest jego poszerzenie. Poszerzając odpowiednio parapet można również stworzyć dodatkowe miejsce na szufladę bądź schowek.

Skomentuj:

Kącik jadalniany w niewielkiej kuchni