Kąpiel w wannie
Kąpiel w wannie to jeden z najprzyjemniejszych rytuałów pielęgnacyjno-relaksujących. Potrzebuje on zatem odpowiedniej oprawy – podstawą jest komfortowa, dobrana do naszych potrzeb, ale też wnętrza, wanna.

Jaką wannę wybrać?
Na wannę decydujemy się głównie ze względu na relaks, jaki zapewnia jej użytkowanie. Ale można na niego liczyć tylko wtedy, gdy kupimy model dopasowany do naszych potrzeb. Musimy również uwzględnić przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji, by aranżacja łazienki była przemyślana. Popularne są aranżacje łazienek z wannami wolno stojącymi. Wymagają jednak większej przestrzeni, bo takie modele najciekawiej prezentują się ustawione centralnie w przestronnej strefie kąpielowej. Producenci oferują różne ich kształty – prostokątne, owalne, okrągłe, w formie wyprofilowanej misy. W mniejszym wnętrzu możemy zdecydować się na bardziej kompaktowy model i ustawić go delikatnie odsunięty od ściany. Wciąż nie traci swoich zwolenników również tradycyjna wanna prostokątna do zabudowy – jest uniwersalna, sprawdzi się w każdym wnętrzu, można ją ustawić na dłuższej lub krótszej ścianie i obudować dowolnym materiałem. Wanna narożna z kolei to świetne rozwiązanie do nietypowych pomieszczeń.

Geometryczna elegancja
Jeśli lubimy minimalistyczny design, postawmy na wannę prostokątną. Niezależnie od projektu przestrzeni łazienkowej jej prosty kształt perfekcyjnie wpisze się w każdy wystrój, stanowiąc doskonałą ozdobę zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych wnętrz retro. Taką wannę można też zabudować – obłożyć kafelkami, luksferami, drewnem. Obudowa może współgrać z pozostałymi elementami wystroju łazienki, jeśli zdecydujemy się na glazurę występującą na przykład na ścianach, lub stanowić element kontrastujący. Oczywiście możliwe jest też łatwiejsze i szybsze zabudowanie wanny gotowymi panelami. Przyścienna konstrukcja pozwala stworzyć w wannie strefę prysznicową, np. poprzez postawienie szklanej ścianki w roli parawanu oraz wykorzystać ścianę i wnęki do przechowywania akcesoriów pielęgnacyjnych.

Synonim luksusu
Wanny wolno stojące to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale od zawsze symbol luksusu. Wprowadzenie ich do łazienki to krok w stronę stworzenia przestrzeni, która przywodzi na myśl wellnessowy klimat. Bez względu na to, czy wybierzemy nowoczesny model o prostych liniach czy klasyczny, wprowadzi on do łazienki poczucie przestronności i komfortu. W mniejszym wnętrzu sprawdzi się wanna wolno stojąca przyścienna – jest komfortowa, a przy tym nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu. Aby w pełni móc korzystać z dobrodziejstw kąpieli w wannie, warto zadbać o odpowiedni dobór wszystkich elementów organizujących przestrzeń wokół niej i wpływających na wygodę użytkowania. Dla jednych będą to akcesoria, jak miękki zagłówek czy półka nawannowa, dla innych – odpowiednio dobrana bateria.



Gorący trend - wanny wolno stojące
Wanna wolno stojąca to ważny element nowoczesnych aranżacji łazienkowych. W 2025 roku zauważalnym trendem są przestronne salony kąpielowe, w których wanna ustawiona np. na podeście staje się centralnym punktem wnętrza, podkreślając jego ekskluzywny charakter. W mniejszych łazienkach świetnym rozwiązaniem są modele przyścienne, które łączą estetykę z funkcjonalnością, pozwalając zaoszczędzić miejsce bez kompromisów w kwestii designu. Kluczową rolę odgrywa tu harmonia – minimalistyczne formy, ograniczenie liczby mebli oraz strategiczne rozmieszczenie luster optycznie powiększają przestrzeń, tworząc przytulną i komfortową strefę relaksu. Wybierając model do swojej łazienki, warto postawić na wysokiej jakości materiały, które gwarantują trwałość i wyjątkowe doznania estetyczne.
- Klaudia Jędraszyk Manager Produktu ds. Wyposażenia Łazienek PGC Polska Grupa Ceramiczna/

Łagodne linie wanien
Ciekawą propozycją dla miłośników komfortowych kąpieli są także zaokrąglone wanny, które stanowią doskonałe miejsce do swobodnej kąpieli nawet w dwie osoby oraz pozwalają na umieszczenie wanny w dowolnym miejscu pomieszczenia. Okrągła wanna o nietypowych wymiarach wyróżnia się przy tym eleganckim i luksusowym wyglądem, który sprawia, że doskonale komponują się one z łazienkami urządzonymi w stylu glamour. Jednym z rozwiązań, które zachwyca wygodą i komfortem użytkowania są też wanny trapezowe i wanny sześciokątne. Taki kształt wanny to gwarancja optymalnej przestrzeni, głębokości oraz kąta pochylenia zapewniających komfort dwóm osobom.



Wanny w kolorze lub z fakturą
Do niedawna kolor wydawał się mało istotnym kryterium przy wyborze idealnej wanny. Częściej skupialiśmy się na jej kształcie i rozmiarach, które warunkowały wygodę, czy materiale, z którego została wykonana. Na szczęście ten etap jest już za nami, gdyż w ofercie wielu producentów coraz częściej pojawiają się wanny inne niż klasyczne białe. Wanny o zdecydowanej barwie to element, który doda łazience charakteru. Najczęściej oferowane są w wersji biały środek i dowolny kolor na zewnętrznej stronie. Możemy też zdecydować się na oryginalny model o ciekawej fakturze powierzchni, co wyróżni wannę we wnętrzu i często zdecyduje o stylu aranżacji.



Wanny do wymagającej przestrzeni
Czasem trzeba zdecydować się na wannę nietypową ze względu na mały metraż łazienki lub jej trudny do zagospodarowania kształt. Wymiary wanien rozpoczynają się już od 1 metra długości przy 65 cm szerokości. Prostokątne modele można również zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się, ustępując miejsca innym elementom wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wanna narożna, która wykorzysta trudny do urządzenia fragment – róg pomieszczenia. Asymetria pozwala też na idealne dopasowanie kształtu wanny do wymagań łazienki. Dobrym wyborem będą w tym przypadku także wanny wykonane na zamówienie. Ciekawe są też modele okrągłe o nietypowych wymiarach, które wyróżniają się eleganckim i luksusowym wyglądem.


Jaką baterię wybrać do wanny?
- Dyskretne baterie podtynkowe. Ten typ baterii pozwala zaprojektować przestrzeń wanny w elastyczny sposób. Cały mechanizm jest schowany we wnęce ściennej, a na zewnątrz widać tylko maskownicę, uchwyt, rączkę i wylewkę. Wanna powinna być ustawiona przy ścianie.
- Efektowne baterie wolno stojące. Dla tych, którzy marzą o wannie ustawionej na środku salonu kąpielowego, interesującą propozycją są baterie wolno stojące o smukłym korpusie i spłaszczonej wylewce. Zanim podejmie się decyzję o wyborze baterii „podłogowej”, należy odpowiednio zaplanować podłączenie wody na etapie tworzenia instalacji.
- Baterie wielootworowe. Wybiera się je do wanny, która ma szeroki rant albo obudowę. Mogą być także umieszczone na specjalnej półce czy postumencie. Wizualny efekt, jaki dają, wart jest zachodu. Cały mechanizm wewnętrzny mają ukryty, na zewnątrz widać tylko wylewkę, uchwyt, rączkę, przełącznik.
- Oryginalne baterie ścienne. To najbardziej tradycyjny typ baterii, co nie znaczy, że gorszy niż poprzednie. Producenci prześcigają się dziś w pomysłach, tworząc coraz to ciekawsze modele.



- Więcej o:
Kąpiel w wannie
Jak zaaranżować spa we własnym domu?
Jak zapewnić prywatność w łazience z prysznicem?
Wygodna strefa umywalki
Umywalki BLU IO Alex i IO Atena - nowoczesność w modnej formie
Łazienkowa rutyna bez wysiłku - umywalki hansgrohe Xanuia
ASKO Laundry Care System – profesjonalna pralnia domowa
Szklane ściany w łazience