Kawalerka z wydzieloną sypialnią
Jak w otwartej przestrzeni wydzielić miejsce na zamykaną sypialnię, a jednocześnie zapewnić dopływ światła dziennego w każdym miejscu mieszkania? Prezentowana aranżacja odpowiada na te pytania.
Wydłużony kształt wnętrza i okna ulokowane jedynie na końcowej, krótszej ścianie. Takie mieszkanie już na pierwszy rzut oka wydaje się trudne do zaaranżowania. Wystarczy jednak zastosować pewne "wnętrzarskie" triki, aby ujawnić jego pełen, choć ukryty, potencjał. Jak poradzić sobie z taką przestrzenią?
Strefa wejściowa i łazienka
Po wejściu do mieszkania mamy niczym niezakłócony widok na całą jego długość, łącznie z oknami na końcu. Ciąg komunikacyjny zaprojektowano w oparciu o prostą linię, dzięki czemu do przedpokoju wpada dużo światła, choć znajduje się on w głębi wnętrza. Po lewe stronie umieszczono zabudowę meblową - minimalistyczne, proste bryły nie zakłócają harmonii projektu, wydają się też wskazywać kierunek, w jakim należy się udać, aby dotrzeć do strefy wypoczynkowej - serca mieszkania.
Warto również zwrócić uwagę na kolorystykę zastosowaną we wnętrzu. Bazą jest biel, która optycznie powiększa przestrzeń, a także - zastosowana na wszystkich ścianach - scala ją w jedną, spójna całość. Ponadto w aranżacji pojawiają się szarości, jasne drewno oraz akcenty utrzymane w czarnym kolorze, który nadaje delikatnej koncepcji wyrazistości.
Biała łazienka z czarnym sufitem
Na prawo od wejścia znajduje się łazienka - jedyne w tym mieszkaniu pomieszczenie, które w razie potrzeby można całkowicie odciąć od pozostałej przestrzeni. Wszechobecna biel działa kojąco, sprawia też, że łazienka wygląda na czystą i wyjątkowo estetyczną - co dodatkowo podkreśla rozmieszczenie punktów świetlnych. Nietuzinkową ciekawostką jest w tym wnętrzu sufit, który pomalowano na czarno. Ciekawie współgra z bielą i czarnymi lampami, które tam zainstalowano.
Aneks kuchenny w przedpokoju
Czasem najlepszym rozwiązaniem pod względem funkcjonalnym jest przeniesienie kuchni z salonu do przedpokoju - oto przykład. Podział przestrzeni umożliwił wprowadzenie pojemnej zabudowy meblowej pomiędzy wejściem a strefą dzienną, w której ukryto wszystkie potrzebne w kuchni sprzęty i akcesoria. Dzięki temu łatwo jest tu utrzymać porządek i czystość. Meble kuchenne utrzymano w takim samym kolorze, jak ściana, przy której się znalazły, dzięki czemu wydają się tworzyć z nią jedną całość. Subtelnie dekoracyjną funkcję pełnią tu czarne urządzenia AGD - piekarnik w zabudowie oraz okap ścienny. Lodówka jest niewidoczna - zamknięto ją w szafce obok słupka z piekarnikiem.
Aranżacja salonu - światło w roli głównej
Prostota to najlepszy kierunek projektowy, kiedy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią. W salonie umieszczono wygodną tapicerowaną kanapę narożną i miękki, puszysty dywan, który zachęca, aby położyć się na nim zamiast na kanapie. Stoliki kawowe to dwa kosze z przykrywkami, w których w razie potrzeby można przechowywać koce lub zapasowe poduszki - ewentualnie lampki na baterie w postaci kul różnej wielkości. Szafka pod telewizorem skrywa niezbędne drobiazgi, a ściana, na której zawieszono TV, częściowo zakrywa sypialnię.
Miejsce na sypialnię - strefa nocna częściowo ukryta
To najciekawszy element tego projektu. Przeszklenia częściowo zastąpiły ściany między salonem a sypialnią, dzięki czemu kubik nie jest masywny i przytłaczający, ponadto do sypialni wpada dużo naturalnego światła. Przy jednej ze ścian - na całej szerokości - umieszczono szafy, w których przechowywane są ubrania oraz wszelkie potrzebne w domu przedmioty. Dzięki temu nie było potrzeby wprowadzania większej liczby mebli do salonu. Wykładzina dywanowa na podłodze sprawia, że wnętrze sypialniane stało się bardziej przytulne i komfortowe.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym