Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krzesła ogrodowe

Marek Masalski

Trudno wyobrazić sobie lepsze schronienie przed upałem, prażącym słońcem, miejskim zgiełkiem i codzienną gonitwą niż własny ogród. Tajemnica jego zbawiennego działania na naszą psychikę i ciało tkwi przede wszystkim w odpowiedniej obsadzie roślin. Umiejętny dobór gatunków pozwala uzyskać oczekiwany efekt i zagwarantować, że wszystkie egzemplarze będą miały właściwe warunki do wzrostu, a my nie będziemy musieli martwić się ich chorobami lub powolnym rośnięciem. Warto jednak pamiętać, że dobra aranżacja ogrodu to nie tylko dobór roślin.

krzesła ogrodowe ogród meble ogrodowe urządzanie ogrodu
Jak wybrać krzesła ogrodowe? Przydatne wskazówki
Fot. Marek Masalski

Krzesła ogrodowe. Wygląd krzeseł, na który warto postawić

Jeśli chodzi o dopełnienie stylistyki ogrodu, najważniejszą cechą krzeseł ogrodowych na pewno okazuje się ich wygląd. Tu na szczęście pole do popisu jest naprawdę ogromne i dla każdego z nas, bez względu na swoje preferencje oraz to, w jakim stylu zamierza urządzić swój ogród. Wielu zwolenników ma wciąż styl rustykalny, który nieodmiennie kojarzy nam się ze spokojem, sielskością i beztroską, przywołując wspomnienia szczęśliwych wakacji spędzanych na wsi. Jeśli chodzi o klasyczne rozwiązania, warto zainteresować się również modelami nawiązującymi do dworskich ogrodów.

Nowoczesne ogrodowe krzesła przybierają najróżniejsze postaci. Mogą to być na przykład krzesła utrzymane w stylu eko, wykonane z materiałów przyjaznych środowisku lub pochodzących z recyklingu. Poza tym do wyboru mamy również designerskie propozycje – proste, geometryczne formy z całą pewnością dobrze skomponują się z minimalistycznym wystrojem ogrodu bądź tarasu. Nowoczesne krzesła do ogrodu mogą mieć wiele kolorów – w tym żywe, jaskrawe barwy.

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych. Który okaże się najlepszy?

Na wygląd krzesła wpływa nie tylko projekt, ale też materiał, z którego je wykonano. Na tę cechę warto zwrócić na niego uwagę również z innego powodu. To właśnie on w największym stopniu rzutuje na właściwości krzesła – komfort jego użytkowania, bezpieczeństwo, lekkość i - co najważniejsze - wytrzymałość. Jeśli chodzi o materiały na krzesła ogrodowe, największą popularnością cieszą się obecnie:

  • drewno – nadaje się do produkcji zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych krzeseł. Po odpowiednim zabezpieczeniu świetnie znosi kontakt z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, cechuje się też dużą wytrzymałością. Odrębny typ stanowią krzesła do ogrodu z drewna egzotycznego, które nie tylko nie wymaga impregnacji, ale też świetnie się prezentuje. Niestety jest droższe od gatunków krajowych, takich jak sosna czy buk;
  • rattan i technorattan – ich przywodzący na myśl wiklinę wygląd dobrze nadaje się do krzeseł utrzymanych w rustykalnym stylu, choć na rynku znajdziemy również mnóstwo modeli nowoczesnych;
  • metal – daje ogromne możliwości producentom i projektantom, pasując zarówno do klasycznego wzornictwa, jak i nowoczesnych wizji. Najczęściej jest to zabezpieczona stal, ale spotyka się również modele z aluminium i żeliwa;
  • tworzywa sztuczne – obecnie najczęściej jest to polipropylen, który doskonale radzi sobie z wilgocią, jednak po dłuższym kontakcie z promieniami słonecznymi może blaknąć. Dlatego, jeśli zależy nam na zachowaniu koloru, należy używać ich tylko w zadaszonym, zacienionym miejscu;
  • materiały z recyklingu – szczególnie modne są fotele, leżaki i krzesła do ogrodu wykonane z europalet.

Krzesła ogrodowe składane czy do sztaplowania? Plusy i minusy

W piwnicy, domku narzędziowym lub garażu – gdzie zazwyczaj przechowujemy ogrodowe krzesła, gdy nie są one używane – często jest niewiele miejsca. By je zaoszczędzić, warto wybierać modele stworzone z myślą o łatwym przechowywaniu. To najczęściej krzesła ogrodowe składane. Poza oszczędnością miejsca i łatwością transportu – na przykład na działkę – mają jednak pewne wady. Chodzi przede wszystkim o zmniejszoną wytrzymałość, zwłaszcza przy dużym obciążeniu.

Alternatywą dla nich mogą okazać się krzesła z możliwością sztaplowania. Bez względu na to, ile krzeseł będziemy przechowywać, zajmą one tylko tyle miejsca, ile zajmuje jedna sztuka. Na pojedynczym stosie można ustawić nawet kilkanaście krzeseł.

Jak dbać o krzesła ogrodowe? Gdzie szukać informacji?

By z krzeseł ogrodowych bez problemów korzystać przez wiele lat, należy zatroszczyć się o ich prawidłową pielęgnację. Ta powinna obejmować przede wszystkim regularne czyszczenie oraz ochronę przed promieniami słonecznymi. Szczegółowe wskazówki dotyczące dbania o krzesła ogrodowe mogą różnić się w zależności od danego modelu. Należy więc zapoznać się z zaleceniami producenta.

    Więcej o:

Skomentuj:

Krzesła ogrodowe