Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne prace w ogrodzie

ES

Wiosna to dobry czas na porządkowanie ogrodu po zimie. Prace obejmują różne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie drzew, krzewów, trawnika, a także przygotowanie ziemi poprzez przekopanie, spulchnienie oraz wyrównanie całego terenu.

Praca w ogrodzie
Przełom zimy i wiosny to okres wytężonej pracy w ogrodzie
Shutterstock.com

Pozimowe sprzątanie w ogrodzie

Po zimie należy zadbać przede wszystkim o porządek. Musimy pozbyć się suchych liści oraz resztek roślin zalegających na trawniku czy pomiędzy roślinami. Jeśli tego nie zrobimy, korzenie trawy nie będą mogły pobierać odpowiedniej ilości wody. Przydadzą się dmuchawy do liści i duże grabie. Pamiętajmy, by trawnik grabić w taki sposób, aby nie spowodować oderwania darni od gleby. Kiedy nie ma już mrozu, należy zdjąć okrycia, w których zimowały rośliny. Najbezpieczniej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, kiedy nie ma słonecznej pogody. Wystawienie roślin od razu na działanie promieni słonecznych może być dla nich szokiem. Wszelkiego rodzaju nakrycia typu maty, worki czy agrowłókninę należy odpowiednio zabezpieczyć, by móc użyć ich w kolejnym sezonie.

Grabie wachlarzowe
Regulowane grabie wachlarzowe przyspieszają i ułatwiają prace w ogrodzie
Gardena
Szufla do liści
Szufla do liści pomoże nam w uprzątnięciu terenu
Gardena

Przygotowanie gleby

Koniec zimy to dobry czas, aby przygotować glebę do siewu. Tam, gdzie planowany jest zasiew, trzeba dokładnie przekopać ziemię. Należy wykonać to do głębokości 10 cm, a następnie odczekać około 7 dni, ponieważ przekopana ziemia powinna dokładnie się osadzić. Niektóre gatunki roślin nie mogą prawidłowo się rozwijać przy niskich temperaturach. Po ich posadzeniu, np. w marcu, należy je zabezpieczyć agrowłókniną czy specjalnymi workami. To spowoduje, że prawidłowo się przyjmą. Równocześnie ich proces wegetacji zostanie przyspieszony. Przed nadejściem wiosny powinno się również wykorzystać obornik czy kompost. Wspomoże to rozwój roślin, będzie zapobiegało atakowi szkodników.

Glebogryzarka
Model o maksymalnej szer. roboczej 90 cm z możliwością zmniejszenia do 63 cm
Honda
Glebogryzarka
Glebogryzarka o szer. roboczej 20 cm do spulchniania gleby na wąskich powierzchniach
Honda

Przycinanie drzew i krzewów

Przed nadejściem lata warto też zadbać o drzewa i krzewy, zarówno owocowe, jak i ozdobne. Podstawową czynnością wykonywaną na przełomie lutego i marca jest przycinanie. W przypadku drzew należy usunąć wyrastające z pnia jednoroczne pędy, które nie będą owocować oraz przerzedzić nieco korony. Dzięki większej ilości światła przedostającej się do wnętrza, owoce będą dorodniejsze i dużo smaczniejsze. Podobne czynności należy wykonać na krzewach owocowych. Natomiast w przypadku krzewów ozdobnych, trzeba przyciąć wszystkie pędy oraz usunąć te stare i chore. Warto pamiętać, że krzewy ozdobne są dużo wrażliwsze na zmiany temperatury, dlatego z ich podcinaniem lepiej poczekać do drugiej połowy marca.

Sekator
Dzięki wykorzystaniu sekatora nożycowego poradzimy sobie z usuwaniem suchych gałęzi z drzew bądź krzewów
Fiskars
Przecinarka
Akumulatorowa przecinarka do drewna służy do przycinania drzew i krzewów, rozdrabniania odpadów zielonych
Stihl

Nawożenie i wysiewanie

Do pierwszego nawożenia dobrze jest zastosować nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, które pobudzą wzrost roślin. Można także użyć nawozów wolnodziałających. Do konkretnych grup roślin warto dobrać nawozy przeznaczone specjalnie dla nich, np. nawozy do iglaków, do róż. Pamiętajmy, aby nawozy stosować zgodnie z instrukcją producenta, aby składniki pokarmowe zostały jak najlepiej przyswojone przez rośliny. Możemy zacząć wysiewanie nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych do doniczek i rozsadników. Warzywa takie jak brokuły, kalafior, kalarepa, kapusta, por, seler, sałata uprawia się z rozsady. Rozsady można kupić w sklepie ogrodniczym albo wyhodować samemu. Można także przystąpić do wysiewania do doniczek i skrzynek balkonowych nasion niektórych roślin ozdobnych – astry chińskie, cynie, floksy. Z początkiem maja rozpoczynamy wysiewanie nasion roślin jednorocznych (nasturcja, maciejka, lewkonia, nagietek) do gruntu.

Siewnik
Siewnik do nawozów o szerokości rozsiewu 40 cm i pojemności 3 l jest doskonały do mniejszych powierzchni
Gardena

Zadbany trawnik

Odpowiednia pielęgnacja trawnika nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich roślin, lecz także poprawi wygląd całego terenu. Prace na trawniku należy zacząć od zagrabienia kompostu oraz starych liści. Warto również zastosować specjalne urządzenia, takie jak nacinaki lub aeratory mechaniczne, które zapewnią optymalne napowietrzanie trawy. Jest to szczególnie ważna czynność, bowiem ogród zimą całkowicie pokryty śniegiem ma ograniczony dostęp do tlenu. W drugiej połowie marca można rozpocząć nawożenie. Doskonale sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy, który zawiera azot, potas oraz fosfor. Tam, gdzie pojawia się goła ziemia, należy posiać nasiona trawy, które już wcześniej były stosowane na tym podłożu. Marzec w ogrodzie to również odpowiedni termin na pierwsze koszenie trawnika.

Wyrywacz do chwastów
Wyrywacz do chwastów pozwoli zachować piękny trawnik
Fiskars
Kosiarka
Podstawą pielęgnacji jest regularne koszenie, dlatego zakup kosiarki jest nieodzowny; o skuteczności koszenia w dużej mierze decyduje moc silnika
Honda

Jakie narzędzia są niezbędne?

Grabie

Pożółkłe i suche rośliny blokują rozwój młodych traw, poza tym zapobiegają wnikaniu wody
i powietrza do podłoża. Dlatego grabie to podstawowe narzędzie ogrodnika, jednak z pomocą przyjdzie również wertykulator/aerator. Urządzenie to wygląda jak kosiarka, jednak różni się funkcją. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę podczas pracy, przydatne będzie narzędzie, w których kilka głowic łączy się z jednym trzonkiem. 


Taczka

Dzięki niej wszystkie niepotrzebne odpady szybko przetransportujemy do śmietnika lub, jeśli odpady się do tego nadają, do kompostownika. Oprócz standardowych taczek na uwagę zasługują również specjalne torby - kosze ogrodowe. Tego typu akcesoria ogrodowe łatwo przechowamy po użyciu ze względu na kompaktowe rozmiary po złożeniu.


Łopatki, szpadle

Oprócz solidnego szpadla możemy zaopatrzyć się również w zestaw mniejszych łopatek, które posłużą do sadzenia, przekopywania czy spulchniania ziemi. Na rynku dostępnych jest wiele typów łopatek. Te o węższym kształcie to łopatki rozsadowe, który przydają się podczas kopania dołków przy wsadzaniu roślin. Szersze łopatki ułatwią okopywanie roślin, mieszanie nawozu z ziemią. Do spulchniania gleby służy też glebogryzarka.

Sekator

Wiosenną porą drzewa i krzewy wymagają cięcia i odświeżenia. Do tego typu zabiegów możemy użyć sekatora ręcznego lub sekatora dwuręcznego. Wybierając sekator, zwróćmy uwagę na jego ostrze - musi być bardzo ostre, aby nie poszarpało gałęzi. Jeśli ostrza sekatora pokryte są powłoką nieprzywierającą, będzie łatwiej czyścić urządzenie po skończonej pracy.

 

Grabie z pazurkami
Grabie z pazurkami to niezbędne narzędzie do prac ogrodowych
Gardena
Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotu pozwolą nadać mu idealny kształt
Stihl
    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne prace w ogrodzie