Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ochrona drewna - oleje, farby i emalie

MK

Drewniane pergole, ogrodzenia, altany i meble ogrodowe oraz tarasy i elewacje wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ drewno narażone jest na zmienne działanie warunków atmosferycznych i poddawane próbie przez cały rok.

Popularnym sposobem zabezpieczania drewna jest olejowanie, które pozwala zachować naturalny wygląd drewna
Popularnym sposobem zabezpieczania drewna jest olejowanie, które pozwala zachować naturalny wygląd drewna
VIDARON

Wahania temperatury, okresy wzmożonego nasłonecznienia i duża wilgotność powietrza naraża drewno na zmiany objętościowe, powstawanie mikroszczelin i biokorozję. Aby mieć pewność, że drewno jest skutecznie zabezpieczone przed deszczem, wiatrem i mrozem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. Odpowiednia ochrona i pielęgnacja drewna pozwoli na utrzymanie go w dobrej kondycji przez długi czas. Nowoczesne środki do pielęgnacji drewna pozwalają nie tylko zabezpieczyć powierzchnię na przyszłość, lecz także odświeżyć i zregenerować zniszczony, poszarzały lub zaplamiony materiał. Jeśli jeszcze nie zadbaliśmy o drewno na zewnątrz, nie odkładajmy tego na później.
Na rynku jest spora oferta preparatów przeznaczonych do ochrony drewna na zewnątrz. Preparaty te są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – nie chłoną wody ani nie niszczeją pod wpływem promieni UV. Mogą być przeznaczone albo tylko do drewna, albo – poza drewnem – do powierzchni innego rodzaju. Oprócz drewna można nimi pomalować między innymi metal, plastik, beton czy płytki, co zwiększa możliwości aranżacyjne przestrzeni w ogrodzie.

Oleje

Olej podkreśla naturalny charakter drewna, ponieważ nie tworzy żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, skutecznie zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion oraz gatunków egzotycznych. Olejowanie jest także wskazane w przypadku gatunków termodrewna. Co prawda są one stabilne (nie chłoną wody i nie odkształcają się pod wpływem wilgoci), jednak z czasem ,wystawione na promienie słońca, się szarzeją.
Do wyboru mamy oleje rozpuszczalnikowe lub wodne. Te pierwsze z reguły zabezpieczają drewno przez dłuższy czas, ale wolniej schną i wtedy mają drażniący zapach. Oleje wodne z kolei są łagodniejsze i szybciej wysychają, jednak tworzą mniej trwałą powłokę, więc olejowanie nawierzchni trzeba częściej powtarzać. Kupując olej, warto sprawdzić, czy ma w składzie biocydy. Chronią one drewno przed sinicami, pleśniami i glonami.

Przykładowe produkty

Bondex Olej do drewna pogodoodporny
Olej przeznaczony do zabezpieczania tarasów drewnianych oraz mebli ogrodowych. Jest bogaty w środki hydrofobowe, co pozwala na trwałe zabezpieczenie drewna przed wodą. Nowoczesna formuła pozwala mu głęboko wnikać w drewno, zapewniając skuteczną ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Powłoka chroniona jest przed grzybami pleśniowymi i glonami. Olej podkreśla naturalne piękno drewna i zapewnia matowe wykończenie.
Ce­na: 22,50 zł/0,75 l, BONDEX,
www.leroymerlin.pl

Starwax Olej ochronny meble ogrodowe
Produkt 2 w 1: impregnuje i nadaje kolor. Chroni przed plamami z wody, napojów i tłuszczu. Zapobiega szarzeniu i znikaniu brudu. Podkreśla urodę drewna. Nadaje satynowe wykończenie. Zawiera filtr UV.
Ce­na: 51,99 zł/0,5 l (merbau), STARWAX, www.leroymerlin.pl

Luxens Olej do tarasów
Olej do tarasów przeznaczony do długotrwałej i skutecznej ochrony powierzchni tarasowych z drewna egzotycznego lub gatunków europejskich, narażonych na silne działanie promieni UV, niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz chlorowaną wodę.
Ce­na: 33,10 zł/1 l (bezbarwny), LUXENS, www.leroymerlin.pl

Vidaron Olej do Drewna
Olej do drewna, zawierający szlachetny wosk Carnauba. Głęboko wnika, tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie. Olej zawiera absorbery UV; łatwo się aplikuje. Polecany do tarasów i mebli ogrodowych. Dostępny w wersji bezbarwnej oraz 5 kolorach.
Ce­na: 49,99 zł/0,75 l, VIDARON, www.vidaron.pl

Tikkurila Valtti Wood Oil Akva
Olej do drewna na bazie olejów roślinnych. Może być stosowany do nowych, jak i uprzednio olejowanych powierzchni. Produkt dostępny w wersji transparentnej z możliwością barwienia.
Ce­na: 22,50 zł/0,75 l (bezbarwny), LUXENS, www.leroymerlin.pl

Luxens Olej do mebli ogrodowych
Przeznaczony do drewna surowego. Może być stosowany do wielu gatunków, za wyjątkiem tych, które są nie są podatne na impregnację, np. iroko, wenge, .
Ce­na: 22,50 zł/0,75 l (bezbarwny), LUXENS, www.leroymerlin.pl

Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil
Olej przeznaczony do ochrony drewna, zawierający filtry UV oraz pigmenty zwiększające trwałość wykończenia i podkreślające rysunek. Zabezpiecza drewno przed brudem, wilgocią oraz ogranicza jego pękanie. Dostępny w trzech kolorach: czarnym, szarym i brązowym.
Ce­na: . 55,99 zł/0,9 l,
TIKKURILA, www.tikkurila.pl

V33 Olej do impregnacji mebli
To naturalny preparat na bazie oleju tungowego z dodatkiem specjalnie wyselekcjonowanych żywic alkidowych. Dzięki zawartości dwóch aktywnych absorbentów UV (jeden chroni drewno na powierzchni, a drugi zapewnia penetrację oleju w głąb drewna) preparat niezawodnie chroni drewno przed słońcem. Takie połączenie zapewnia nawet rok ochrony bez dodatkowej impregnacji. Olej jest mikroporowaty – pozwala drewnu oddychać, a dzięki wodnej formule bardzo szybko schnie i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu. Produkt dostępny w dwóch wariantach wykończenia: bezbarwnym oraz tek.
Ce­na: 49 zł/0,5 l, V33, www.v33.pl

Oleje do drewna
Oleje do drewna
PRODUCENCI

Farby i emalie

Tworzą połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na uszkodzenia, a do wyboru mamy całą paletę kolorów – od intensywnych żółci po heban. Jeśli meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia z powodzeniem sprawdzi się także i tu, jeśli ma odpowiednią przyczepność do różnych powierzchni. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku.

Jak malować?

Preparat do dekoracji i wykończenia drewna nakłada się pędzlem, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Jedynie oleje nakłada się za pomocą ściereczki lub szczotki, wcierając w drewno i usuwając nadmiar środka przed kolejną aplikacją. Jeżeli potrzebnych jest kilka warstw wykończeniowych, po każdym malowaniu należy delikatnie przeszlifować powierzchnię i dokładnie usunąć pyłki, kurz i nierówności. Przy wyborze koloru warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, na jakim prezentowany jest preparat – jeśli różni się on od drewna, które chcemy malować, warto przeprowadzić próbę, ponieważ na każdym rodzaju drewna ostateczny efekt wygląda inaczej.

Przykładowe produkty

Tikkurila Everal Aqua (Matt 10, Semi Matt 40, Gloss 80)
Wodorozcieńczalna emalia akrylowa przeznaczona do malowania powierzchni drewnianych i metalowych. Dostępna w szerokiej palecie kolorystycznej ponad 13 tys. kolorów i 3 stopniach połysku.
Ce­na: 56,99 zł/0,9 l,
TIKKURILA, www.tikkurila.pl

V33 Direct Protect
Farba na różne powierzchnie – z drewna, stali, aluminium, ocynku, powłok galwanicznych czy PVC. Nie wymaga podkładu, dobrze kryje, zabezpiecza powierzchnię na 7 lat. Dostępna w 18 kolorach i 3 rodzajach wykończenia: satynowym, metalicznym i piaskowym.
Ce­na: 48 zł/0,75 l, V33, www.v33.pl

Farba i emalia do drewna
Farba i emalia do drewna
PRODUCENCI
    Więcej o:

Skomentuj:

Ochrona drewna - oleje, farby i emalie