Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia w stylu mid-century modern

Mat. prasowe/Redakcja

Kuchnia zawsze była sercem domu, miejscem, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także spędza cenny czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego też projektowanie kuchni jest równie ważne, co projektowanie innych pomieszczeń w domu. Jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz kuchennych jest styl mid-century modern, który odnosi się do estetyki i designu z lat 50. i 60. XX wieku. Charakteryzuje się on harmonią, prostotą form, oraz funkcjonalnością, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla wielu osób pragnących stworzyć elegancką, ale zarazem praktyczną przestrzeń kuchenną.

Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia w stylu mid-century modern
Sub-Zero/Wolf

To była złota era w historii Stanów Zjednoczonych – dlatego teraz, również w Europie, tak chętnie się do niej odwołujemy. Aby w swoim własnym domu stworzyć atmosferę pełną ciepła, harmonii i dyskretnego luksusu, który jest dostępny na co dzień, warto zainspirować się kilkoma pomysłami. Dodatkowo, można sięgnąć po kultowe produkty amerykańskiego designu z dziedziny AGD, które są już dostępne także w Polsce.

Styl mid-century modern w aranżacji kuchni

W połowie XX wieku tzw. American Dream zaczął nabierać realnych kształtów. Ogromny wzrost gospodarczy przyczynił się do nieznanego dotąd komfortu życia milionów ludzi. W otoczeniu wielkich metropolii powstawały przedmieścia z rozległymi posiadłościami i zadbanymi trawnikami. Centralną częścią domu była oczywiście przestronna, wygodna kuchnia. To tutaj rodzina zbierała się na posiłkach, sąsiedzi wpadali na kawę lub drinka, a gospodynie domowe doskonaliły swoje umiejętności kulinarne. Jak dzisiaj oceniamy tamten świat?

Współcześnie obserwujemy liczne zmiany w rzeczywistości. Tradycyjny podział ról w rodzinie należy już do historii. Kuchnie, które kiedyś były oddzielone, coraz częściej łączą się teraz z salonem, aby członkowie rodziny mogli spędzać czas razem. Z drugiej strony, upływający czas skłania nas do ponownego docenienia elegancji i praktyczności kuchni z lat 50. Pomimo różnorodności, nowoczesne kuchnie inspirowane modernizmem z połowy XX wieku wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami. Oto pięć najważniejszych.

Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia w stylu mid-century modern
Sub-Zero/Wolf

Cechy kuchni w stylu mid-century modern

  1. Zaoblone formy. Meble kuchenne o prostych formach i wysokiej użyteczności, jak również narożniki ścian lub obramowania drzwi, cechują się wyraźnymi zaokrągleniami. Mogą one być regularne, wynikające z geometrii, lub organiczne, bardziej swobodne. Kluczowe jest, aby równoważyły one i urozmaicały proste linie, które są niezbędne.
  2. Zastosowanie szlachetnych materiałów. Aranżacje kuchni z lat 50. obfitowały w surowce, które obecnie odkrywamy na nowo i postrzegamy w innym świetle. Chodzi o m.in. naturalne drewno używane w różnych kontekstach, kamień, ręcznie formowaną ceramikę, stal nierdzewną, miedź i mosiądz.
  3. Charakterystyczne kolory. Aby stworzyć wnętrze w stylu mid-century modern, można zdecydować się na jedno z dwóch podejść. Można wybrać świeże, radosne kolory charakterystyczne dla lat 50. takie jak żółć, pastelowa zieleń, róż, niebieski lub turkusowy. Alternatywnie, można postawić na bardziej naturalne odcienie ciepłej bieli, szarości lub beżu, które mogą być bliższe naszym preferencjom. Aby dodać niezbędnej dynamiki, warto wprowadzić ciemne odcienie drewna, akcenty czerni oraz elementy miedzi lub złota.
  4. Wzory. Nie ma tu miejsca dla surowego minimalizmu. Aby strefa kuchenna była przytulna i intrygująca, potrzebuje odświeżenia za pomocą starannie dobranych wzorów lub subtelnych ozdób. Może to być efektowna tapeta, kamień o interesującym wzorze lub nawet płytki na ścianie. Warto również, aby fronty mebli wzbogaciły delikatne wycięcia.
  5. Faktury. Mimo, że w latach 50. XX wieku panowała moda na idealną gładkość, w kolejnej dekadzie, czyli w latach 60., świadomie eksperymentowano z różnorodnymi fakturami we wnętrzach – podobnie jak obecnie. Teraz możemy obserwować zestawienia polerowanego marmuru z olejowanym drewnem, surowego tynku lub ręcznie formowanych kafelków. Dzięki takiemu podejściu kuchnia zyskuje dodatkowy aspekt, który można dostrzec zarówno wzrokiem, jak i dotykiem.

Ikony AGD - styl i funkcjonalność

Prawdziwym must have w amerykańskiej kuchni połowy stulecia były niezwykle funkcjonalne urządzenia AGD. Właśnie wtedy rozpoczęła się trwająca po dziś dzień kariera urządzeń Sub-Zero/Wolf, które zyskały status ikon współczesnego designu. Swój ponadczasowy charakter zawdzięczają wykończeniu w stali szlachetnej, która niczym lustro przyjmuje i odbija kolory otoczenia, co sprawia, że łatwo dopasować je do zabudowy meblowej. Pod klasyczną szatą urządzenia kryją nowoczesną technologię, dzięki której przechowywana żywność na długo zachowuje świeżość, a pieczenie i gotowanie jest prawdziwą przyjemnością.

komentuje Maciej Michalak z warszawskiego showroomu Sub-Zero/Wolf.

Wspomniane ikony stylu mid-century modern pozwolą zaprojektować aranżację kuchni o wyrazistym charakterze. Ta nietuzinkowa koncepcja zawiera sekretny składnik - wysoką funkcjonalność, ukrytą pod efektowną formą, która zapewnia przyjemność życia na co dzień – od porannej kawy, po lampkę wina do kolacji.

www.subzerowolf.pl

Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia w stylu mid-century modern
Sub-Zero/Wolf
Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia w stylu mid-century modern
Sub-Zero/Wolf
Kuchnia w stylu mid-century modern
Kuchnia w stylu mid-century modern
Sub-Zero/Wolf

Skomentuj:

Kuchnia w stylu mid-century modern