Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łączenie płyt meblowych na kołki i śruby

mat. prasowe

Sposobów łączenia płyt meblowych jest wiele. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, ważne jest, aby łączenie było solidne i trwałe. Doradca techniczny firmy Pfleiderer pokaże, jak łączyć płyty meblowe za pomocą tradycyjnych kołków oraz śrub typu konfirmat. Zobacz, na co zwracać uwagę.

Łączenie płyt meblowych
Łączenie płyt meblowych
Fot. Pfleiderer wykonane w firmie Korner we Wrocławiu, należącej do sieci sprzedaży Pfleiderer Partner

Ważną cechą płyt laminowanych firmy Pfleiderer jest łatwa i przyjemna obróbka. Struktura warstwy wewnętrznej płyty sprawia, że bez problemu osadzimy w niej trwale akcesoria montażowe. Jakość powierzchni dekoracyjnej płyty laminowanej nie powoduje z kolei powstawiania odprysków czy wyszczerbień podczas cięcia i nawiercania zarówno przy wykorzystaniu specjalistycznego centrum obróbczego, jak i za pomocą wiertarki ręcznej. Dlatego, gdy stajemy przed koniecznością wykonania w płycie laminowanej firmy Pfleiderer otworów pod kołki czy śruby, nie musimy obawiać się trudności. Rady doradcy technicznego z zakresu obróbki materiałów Pfleiderer, Janusza Laskowskiego, z pewnością będą pomocne.

Łączenie płyt meblowych
Łączenie płyt meblowych
Fot. Pfleiderer wykonane w firmie Korner we Wrocławiu, należącej do sieci sprzedaży Pfleiderer Partner

Aby wywiercić otwory pod kołki o średnicy 8mm będziemy potrzebowali wiertarki z wiertłem fi 8. Aby wywiercić otwór na właściwą głębokość, warto wyposażyć się w dodatkowy pierścień zakładany na wiertło. Ogranicza on wwiercenie się na zbyt dużą głębokość.

radzi Janusz Laskowski.

Przy budowaniu mebli warto dokładnie zmierzyć odległość miejsc na otwory montażowe, aby uniknąć błędów konstrukcyjnych lub co gorsza, zniszczenia materiału. Dobrym sposobem jest także korzystanie ze specjalnych szablonów. Zamontowane kołki możemy wzmocnić przy użyciu kleju polioctawinylowego, tzw. wikol. Nakładamy jego niewielką ilość do otworów, a następnie wkładamy kołki. Do wbijania kołków doskonale przydaje się gumowy młotek. Warto jednak pamiętać, że klej wikol ma długi czas wiązania, bo chociaż utwardza się po około trzydziestu minutach, to całkowita odporność spoiny jest dopiero po 24 godzinach. Z tego powodu złączoną na kołki płytę należy ścisnąć i zostawić do całkowitego wyschnięcia kleju.

Przydatnym urządzeniem jest ścisk kątowy, do którego możemy włożyć złączone elementy płyty i ścisnąć je maksymalnie, aby uzyskać perfekcyjne połączenie. Ścisk sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i długich elementów.

dodaje Janusz Laskowski.

Mocowanie na śruby

Konfirmaty, czyli specjalne śruby stolarskie dają znacznie mocniejsze łączenie niż tradycyjne, drewniane kołki. Ich montaż nie jest skomplikowany i możemy go wykonać na dwa sposoby. Pierwszy, to użycie szablonu, który pomoże nam wyznaczyć miejsce wiercenia.

Potrzebujemy również wiertarki z dwustopniowym wiertłem, którym nawiercimy otwór pod gwint konfirmatu oraz zrobimy tzw. gzymkę pod łeb konfirmatu. Warto zwrócić uwagę na to, żeby wywiercając otwory w szerokiej płaszczyźnie, zrobić to dwustopniowo. W pierwszej kolejności wywiercić otwór wyłącznie zaznaczając go, a następnie zdjąć szablon z płyty i dowiercić otwór, tworząc również zagłębienie, w którym schowa się łeb konfirmatu.

radzi Janusz Laskowski.

Do skręcenia ze sobą dwóch elementów możemy użyć wkrętaka z odpowiednią końcówką, klucza imbusowego lub wkrętarki. Drugą metodą jest złączenie ze sobą dwóch elementów za pomocą ścisków i dokładne zlicowanie ze sobą płyt, a następnie wywiercenie otworów, w które wkręcimy później konfirmaty. 

Jednak ta metoda sprawdzi się przy elementach o niewielkich wymiarach. Wiertło przejdzie wówczas przez oba elementy i nie będziemy musieli nawiercać każdego z nich osobno. Po zakończonej pracy możemy zamaskować łebki konfirmantów odpowiednimi zaślepkami, dzięki czemu powierzchnia mebla będzie bardziej estetyczna, bez mocno widocznych elementów montażowych.

Łączenie płyt meblowych
Łączenie płyt meblowych
Fot. Pfleiderer wykonane w firmie Korner we Wrocławiu, należącej do sieci sprzedaży Pfleiderer Partner

Do różnych projektów

Płyty laminowane firmy Pfleiderer to produkty wielofunkcyjne, będące podstawowym materiałem przeznaczonym do wykonywania różnego typu mebli. Są łatwe w pielęgnacji i charakteryzują się spójnością wzorniczą, która pozwala tworzyć unikalne aranżacje, a dostępne w kolekcji Mood Stories dekory są zgodne z obowiązującymi trendami. W ofercie firmy Pfleiderer obok płyt laminowanych, znajdziemy także blaty robocze (kuchenne), ścianki przyblatowe i laminaty kompaktowe, dzięki czemu z łatwością dopasujemy produkty do swoich potrzeb i stworzymy efektowne oraz trwałe meble i zabudowy do wnętrz mieszkalnych i publicznych. 

Więcej informacji znajdziesz na www.pfleiderer.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Łączenie płyt meblowych na kołki i śruby