Metamorfoza starej komody
W twoje ręce wpadła dość stara i zaniedbana komoda? Nie wyrzucaj tego mebla – dzięki kilku zabiegom możesz przekształcić go w zupełnie wyjątkowy, dopasowany do twojego ulubionego stylu i praktyczny dodatek do wnętrza. Sprawdź, jak wygląda metamorfoza komody krok po kroku.
Metamorfoza komody – czy to jest opłacalne?
Odnawianie starych szaf i komód jest obecnie bardzo popularne, aczkolwiek różne osoby decydują się na taki krok z różnych powodów. Dla niektórych najważniejsze jest uzyskanie zupełnie nietuzinkowego i niepowtarzalnego mebla. Inni sięgają po farbę i wałek, ponieważ chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. I tutaj pojawia się pytanie – czy renowacja komody rzeczywiście jest opłacalna?
Otóż jak najbardziej – całkowity koszt materiałów (zakładając, że musisz kupić wszystko, bo nie posiadasz nawet jednego wałka), rzadko przekracza trzysta złotych. Oczywiście oszczędności nie dotyczą czasu – aby komoda prezentowała się naprawdę ładnie, musisz poświęcić na prace jeden lub kilka wolnych wieczorów.
Renowacja starej komody – jaki styl wybrać?
Zanim zadasz sobie pytanie, jak pomalować komodę, zastanów się nad odpowiadającym ci stylem:
- Retro
Jeżeli lubisz styl retro, z pewnością usatysfakcjonuje cię komoda pomalowana na biało, z delikatnymi przecierkami. Możesz też dodać jej subtelności poprzez zamontowanie nowych, porcelanowych gałek – np. z motywem kwiatowym.
Komoda w stylu skandynawskim będzie lekka i jasna. Koniecznie postaw na delikatne nóżki (możesz je dokupić, jeśli mebel ich nie ma). Nie popełnisz błędu, jeżeli połączysz biel z drewnem, ale również dobrze będzie prezentowało się połączenie bieli z szarością (np. z jasnoszarą tapetą w malutkie romby).
- Nowoczesny
Renowacja starej komody na styl nowoczesny także nie musi być trudna. Postaw przede wszystkim na ciemne kolory (jak choćby czerń) albo zagraj kontrastami. Bardzo modne są też obecnie złote taśmy, które dodają meblom (lub ścianom) odrobiny elegancji.
Uwaga! Mocnym obecnie trendem jest również stawianie na intensywne kolory. Jeśli więc chcesz, aby twoja komoda wyróżniała się we wnętrzu, pomaluj ją na butelkową zieleń, intensywny, ciemny fiolet albo kup farbę w odcieniu musztardowym.
Metamorfoza komody – czego potrzebujesz?
Zanim przystąpisz do renowacji starej komody, zrób zakupy. Niezbędne akcesoria to:
- farba (w przypadku mebli odnawianych na styl retro świetnie sprawdzi się farba kredowa, w innych przypadkach sięgnij po
- akrylową),
- pędzel,
- wałek (najlepiej kilka wałków w różnych rozmiarach),
- papier ścierny (różne gramatury),
- kostka do papieru ściernego,
- szlifierka,
- benzyna ekstrakcyjna,
- nowe gałki,
- taśma malarska (jeżeli meblem będzie malowany na dwa kolory albo będzie malowana tylko jedna jego część).
Uwaga! Jeżeli uważasz, że blat komody jest już zbyt stary i zniszczony, możesz kupić nowy, a renowacji poddać tylko pozostałe elementy mebla.
Malowanie komody – krok po kroku
Zakupy już zrobione? Świetnie, w takim razie czeka cię już tylko czysta przyjemność renowacji. Oto, jak pomalować starą komodę – krok po kroku.
Rozkręć mebel
Rozkręć mebel tak bardzo, jak jest to możliwe. To pracochłonny i niezbyt satysfakcjonujący, ale jednocześnie niezbędny krok. Jeśli go ominiesz, twoja komoda nie będzie odnowiona profesjonalnie.
Wywierć nowe dziury
Jeżeli planujesz nie tylko zmianę samych uchwytów, ale także zamontowanie ich w nowym miejscu, to dokładnie je wymierz, a następnie wywierć dziury.
Przeszlifuj poszczególne elementy
Jeśli komoda prezentuje się bez zarzutu, możesz ominąć ten etap i przejść do odtłuszczenia powierzchni. Większość starych mebli wymaga jednak dokładnego oszlifowania. Do zdjęcia starych powłok z dużych powierzchni możesz użyć szlifierki. Zakamarki potraktuj papierem ściernym na gąbce.
Uwaga! Jeśli twoja komoda pokryta jest fornirem, który ci się nie podoba, to wiedz, że możesz go usunąć (zastanów się jednak przed tym krokiem – ostatnimi fornir laty zdecydowanie wraca do łask). Jest to dość pracochłonny proces, który wymaga użycia szpachelki i młotka, niemniej dzięki niemu uzyskasz ładną, czystą powierzchnię.
Odtłuść powierzchnię
Użyj benzyny ekstrakcyjnej, aby odtłuścić mebel. Benzynę możesz nakładać szmatką.
Przyklejanie tapety
Jeśli na niektórych elementach chcesz położyć tapetę (np. na całych frontach), to jest to odpowiedni moment. Nałóż klej na samą tapetę albo mebel – w zależności od rodzaju tapety.
Uwaga! Jeżeli twoja komoda ma mieć łączone na jednym elemencie dekoracje (farbę i tapetę), to najpierw ją pomaluj, a dopiero potem połóż tapetę.
Oklejanie taśmą
Za pomocą taśmy malarskiej zabezpiecz te fragmenty mebla, które nie mają być pomalowane. Pamiętaj, aby taśmę mocno docisnąć po przyklejeniu, a potem zerwać chwilę po malowaniu.
Pomaluj poszczególne elementy
Aby uzyskać gładką taflę, do malowania używaj wałka. Najbardziej zalecane są te flokowane, z naturalnego włosia. Jeśli jednak masz duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac, możesz użyć wałka z gąbki. Z kolei do pomalowania zakamarków mebla użyj odpowiedniej wielkości pędzelka.
Malowanie komody – ile warstw farby należy położyć?
Ile warstw farby należy położyć, żeby komoda prezentowała się dokładnie tak, jak trzeba? Zazwyczaj wystarczy pomalować mebel trzy razy, aczkolwiek wszystko zależy od rodzaju farby. Jeśli po trzecim malowaniu wciąż widzisz prześwity bądź inne niedoskonałości, musisz nałożyć kolejną warstwę. Pamiętaj, że przed każdym kolejnym malowaniem komoda farba musi całkowicie wyschnąć.
R. W.
- Więcej o: