Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna

Tekst: Edyta Jabłońska

Chcesz dodać wnętrzu urody, podkreślić dekoracyjne elementy lub odwrócić uwagę od tego, co szpeci? Powieś na ścianie kinkiet, nie tylko rozjaśni dom, ale i doda mu uroku.

lampa na ścianę
Sun LED, sklejka wybarwiona w kolorze drewna, śr. 50 cm, 799 zł, Nowodvorski Lighting
Nowodvorski Lighting

Lampy ścienne mogą we wnętrzu pełnić wiele funkcji. Po pierwsze są dodatkowym źródłem światła uzupełniającym oświetlenie ogólne. Wyposażone w żarówkę emitującą ciepłe światło mogą stanowić element dekoracyjny, natomiast zimne doświetlić strefę roboczą lub kącik czytelniczy. Kinkiet to też dobry pomysł na uwydatnienie dekoracji ściennych, np. galerii plakatów. Montaż tych lamp zaplanuj przed remontem, tak by w łatwy sposób ukryć przewody w ścianie, a włączniki umieścić przy sterowaniu światłem ogólnym. Jeśli nie planujesz remontu, a chcesz założyć kinkiet, wybierz model wyposażony w kabel z wtyczką i przełącznikiem.

lampa na ścianę
1. Nanesma, stal, 24 x 23 cm, 129 zł, italux.pl 2. Mirror, szkło, stal, sklejka, 21 x 17 cm, 157 zł, sigmalighting.pl
Fot. producenci

Kinkiet w salonie

W tym wnętrzu lampy ścienne zazwyczaj montowane są przy kąciku wypoczynkowym i pełnią funkcję światła towarzyszącego domownikom podczas odpoczynku, np. oglądania telewizji lub czytania książki. Często też wykorzystujemy ten rodzaj światła do wyeksponowania ściennej galerii obrazów lub ozdób ustawionych na komodzie. Warto też kinkiety wykorzystać jako samoistną dekorację, podkreślającą charakter wnętrza. Jest wiele lamp, które wyglądają jak podświetlone obrazy lub rzeźby i stanowią ozdobę samą w sobie.

lampa na ścianę
1. Lupus, szkło i stal, 15 x 33 cm, 140 zł, italux.pl 2. Eye Wall Cut, stal lakierowana, 9 x 33 cm, 135 zł, Nowodvorski Lighting
Fot. producenci
lampa na ścianę
1. No Food Here, żelazo i winyl, od śr. 21,5 (2 szt.), 26,5 i 29,5 cm, 499 zł/4 szt., Bold Monkey/ dutchhouse.pl 2. Studio Job-Blow, akryl, 39,5 x 47 cm, 1288 zł, fabrykaform.pl
Fot. producenci
Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna
Lampy na ścianę
Fot. producenci

Jaki kinkiet wybrać?

Wbrew pozorom kinkiet możemy umieścić nie tylko w sypialni czy salonie – nadaje się on niemal do każdego pomieszczenia. Wybierając ten rodzaj lampy, warto zastanowić się, do czego wykorzystywany oraz w jakim pomieszczeniu zawiśnie. Jeśli decydujemy się na kinkiet do kuchni, musimy zwrócić uwagę na jego obudowę, najlepiej, gdy będzie to prosty model z tworzywa, które łatwo utrzymać w czystości, np. szkła lub ceramiki. Z kolei w łazience możemy wybrać lampę do oświetlenia lustra. Do tego wnętrza należy wybrać model wodoszczelny z oznaczeniem przynajmniej IP44. Kinkiet będzie pasować także do sypialni. Można go umieścić w pobliżu szafki nocnej. To idealne rozwiązanie do czytania, dlatego warto wybrać model z nieprzepuszczającym światła kloszem, który świeci skupionym światłem i dobrze oświetli stronice książki.

Warto pomyśleć o kinkiecie również, jako o ważnym elemencie dekoracyjnym. Nie musi on pełnić wyłącznie funkcji oświetleniowej. W tym przypadku uwzględnijmy, w jakim stylu zostało urządzone pomieszczenie – kinkiet musi bowiem pasować do całej aranżacji i podkreślać jej charakter. Na przykład do wnętrz utrzymanych w stylu vintage pasować będą kinkiety świecznikowe, natomiast kinkiety z abażurem sprawdzą w nowoczesnych pomieszczeniach. Pamiętajmy też o tym, że kinkiet powinien pasować do reszty lamp w pomieszczeniu, dlatego oprócz stylu dobrze, gdy jest utrzymany w tej samej kolorystyce, a najlepiej, gdy wszystkie lampy pochodzą z jednej kolekcji. Kinkiet może też być ozdobą na zewnątrz domu. W tym przypadku możemy postawić na kinkiety ogrodowe lub elewacyjne. Za ich sprawą można podkreślić kształt budynku, oświetlić taras, balkon lub altanę.

MONIKA KOWAL Specjalista ds. marketingu TK Lighting.
Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna
1. Estera, metal i tworzywo sztuczne, 22 x 117 cm, 128 zł; 2. Cyklop, metal i tworzywo sztuczne, 23,5 x 17 cm, 207 zł, tk-lighting.com
Fot. producent

Jak dopełnić oświetlenie ogólne?

Podczas projektowania wnętrz oraz rozprowadzania instalacji elektrycznej w domu uwagę przykuwa przede wszystkim górne oświetlenie i coraz częściej oświetlenie techniczne. Zachęcam jednak do zwrócenia uwagi na oświetlenie uzupełniające zarówno w postaci kinkietów, jak i lamp stołowych i podłogowych. Po pierwsze są to właśnie lampy, które uzupełniają nam scenę świetlną w pomieszczeniu, dopełniają aranżację wnętrza. W przypadku kinkietów to często kompletna kolekcja razem z żyrandolami i lampami wiszącymi.

Jednocześnie w obecnej sytuacji takie dodatkowe punkty świetlne pozwalają na oszczędność energii ze względu na uruchamianie jedynie wybranych lamp i doświetlanie tych przestrzeni, z których intensywnie w danym momencie korzystamy. Zapalony kinkiet przy wyłączonym 5 płomiennym żyrandolu da nam wystarczająco dużo światła do spędzenia wieczoru na kanapie, chociażby. Warto więc wyposażać wnętrza w różnorodne formy świetlne, aby później z nich mądrze korzystać.

Paweł Okopień, dziennikarz, ekspert rynku SmartHome, rzecznik prasowy marki Argon Lampy.
lampa na ścianę
Ponte, tkanina i stal, 27 x 18 cm, 389 zł, argon-lampy.pl
argon-lampy.pl

Lampa ścienna do sypialni

Kinkiety w sypialni montujemy najczęściej po obu stronach łóżka, tak aby oświetlały przestrzeń wokół osoby lub osób w nim leżących. W zależności od przyzwyczajeń domowników można tu zainstalować lampy świecące jasnym, skupionym światłem służącym do czytania lub modele z kloszami, które tworzą subtelną aurę sprzyjającą relaksowi. W tym wnętrzu warto zamontować przełączniki schodowe, jeden tuż przy wejściu, drugi przy łóżku, a nie przy wejściu.

lampa na ścianę
Światło w sypialni
Fot. producenci
lampa na ścianę
Światło w sypialni
Fot. producenci

Lampa na ścianę do pokoju dziecka

Tutaj ważne jest nie tylko dobre oświetlenie, ale także dekoracja, która obudzi uśmiech na twarzy malucha – dlatego lampy ścienne do pokoju dziecięcego najczęściej przypominają bajkowe obrazki lub zabawki. Kinkiety w tym wnętrzu mogą też pełnić funkcję oświetlenia nocnego, dlatego warto wybrać model, którym można sterować za pomocą ściemniacza.

Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna
Oświetlenie do pokoju dziecka
Fot. producenci
Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna
Oświetlenie do pokoju dziecka
Fot. producenci
    Więcej o:

Skomentuj:

Lampa na ścianę. Kinkiet - modna lampa ścienna