Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW

mat. prasowe

Podczas uroczystej gali w salach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jurorzy konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz zaprezentowali laureatów. W ręce zwycięzców – oprócz charakterystycznych statuetek – trafiły nagrody o łącznej wartości 100 tys. złotych. Kto może szczycić się mianem autora najlepszego wnętrza prywatnego, a kto wnętrza publicznego z ostatnich lat?

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW
mat. prasowe/kolaż: redakcja

Pierwszy sukces przyszedł na długo przed galą. Po wymuszonej przez pandemię przerwie Stowarzyszenie Architektów Wnętrz z powodzeniem rozpisało drugą edycję konkursu. Zmagania miały za zadanie wyłonić najlepsze realizacje z lat 2019–2022.

Czekaliśmy na ten moment z ogromną nadzieją. Liczymy, że odtąd konkurs będzie mógł odbywać się bez przeszkód i zostanie z nami przez lata.

mówił Paweł Sokół, prezes SAW, witając gości wydarzenia.

Ten wieczór to zwieńczenie wysiłku wielu osób, zarówno organizatorów, jak i uczestników. Tych, którzy poświęcili swój czas, by przygotować zgłoszenia i wejść z nami w dialog. Ogółem nadeszło ponad 300 prac. To o 1/3 więcej niż w poprzedniej edycji.

powiedziała Romana Tryc, komisarz konkursu.

Wnętrze Roku SAW, konkurs inny niż pozostałe

Suma nagród dla laureatów wynosiła 100 000 zł, przy czym zdobywcy I miejsca w każdej z dwóch kategorii otrzymali po 30 000 zł. Mecenasami wydarzenia zostały firmy i marki doskonale znane architektom wnętrz: Barlinek (partner strategiczny), XAL, Sonte (partnerzy główni) oraz Duravit, Glamora, IGP i VASCO (partnerzy wspierający).

Triumf w zmaganiach konkursowych ma jednak przede wszystkim szczególny wymiar symboliczny, jako że wnętrze Roku SAW to największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce. Powołany został przez środowisko samych twórców, aby promować funkcjonalne i piękne wnętrza, dobre praktyki oraz oryginalne wzornictwo.

Czy rozwój sztucznej inteligencji, który wywołuje zarazem fascynację i strach, może być zagrożeniem dla naszej branży? Czy nas, ludzi kreatywnych, wyeliminuje z rynku? Już się przekonaliśmy, że istotą jej działania jest to, co już istnieje. A istotą naszego działania i radością naszego zawodu – tworzenie tego, czego nie ma.

powiedział Robert Majkut, który poprowadził galę finałową.

Kto zaprojektował najpiękniejsze wnętrza prywatne?

III nagrodę w kategorii "Wnętrza prywatne" za projekt „Dom idei” otrzymał Kamil Domachowski z pracowni IFA Group.

Ten dom to historia dialogu projektanta z inwestorami. Opowiadana językiem materiałów, struktur i kolorów, pełna empatii i zrozumienia potrzeb. Od tych najbardziej pragmatycznych, jak ujarzmienie słońca, po te bardzo indywidualne, jak schody z siedziskiem do zabawy. Aby taka realizacja mogła się urzeczywistnić, konieczny jest słuchający projektant i mądry inwestor. Gratuluję zatem obu stronom.

mówił w laudacji juror Maciej Bidermann.

II nagrodę odebrali Marta Dyrda i Radek Fikus z pracowni Dyrda Fikus Architekci za projekt adaptacji poddasza w kamienicy w Gliwicach.

Minimalizm jest sztuką trudną. A to wnętrze powstało w przestrzeni wyjątkowo niekorzystnej dla minimalistycznych eksperymentów, wśród plątaniny słupów, belek, kleszczy. Projekt ujął nas znakomitym odniesieniem się do tej zastanej tkanki. To, co zostało wprowadzone do wnętrza, stanowi zupełnie odrębną rzeczywistość, która jednocześnie pięknie współgra z konstrukcją poddasza. Udała się tu więc sztuka z pozoru niemożliwa.

zaznaczał juror Jacek Tryc.

I nagrodę w kategorii "Wnętrze prywatne" za projekt The Hideaway Home otrzymali Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z pracowni ACOS.

Less is more. Konsekwencja i powściągliwość równa się funkcjonalność, komfort i wyrafinowanie estetyczne. Właśnie te walory ma mieszkanie, które zdobyło I nagrodę.

zaczął swą laudację prof. Bazyli Krasulak.

The Hideaway Home jest ucieczką od zgiełku dzisiejszego świata i przebodźcowania. Przestrzenią, która da możliwość wyciszenia się, znalezienia kontaktu z samym sobą i z naturą.

powiedziała Anna Stojčev-Młyńska, odbierając nagrodę.

Traktujemy tę nagrodę jako wyraz docenienia naszej filozofii projektowej, w której każda interakcja projektowa z inwestorem, z wykonawcą czy z kontekstem tworzy nową historię. Rzeźbiąc w przestrzeni staramy się, by efekt końcowy był twórczym odzwierciedleniem zaangażowania wszystkich osób biorących udział w procesie.

dodał Stanisław Młyński.

A kto stworzył najlepsze wnętrza publiczne?

III nagroda w kategorii "Wnętrze publiczne" przyznana została projektowi wystawy „Botticelli opowiada historie”, który opracowali Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA.

Jest znakomitym przykładem na to, jak czytać, komponować i patchworkować tradycję z nowoczesnością w wystawiennictwie. Aranżacja integruje w sobie renesansowe sklepienie krzyżowe Dawnej Izby Poselskiej Zamku Królewskiego z odważną, monumentalną formą wklęsłego łuku, tworząc rodzaj iluzorycznej sinusoidy. Wklęsłe powierzchnie niebanalnie zapraszają widzów do oglądania umieszczonych w nich arcydzieł sztuki renesansowej.

napisał Oskar Zięta w laudacji odczytanej przez Pawła Sokoła.

II nagrodę otrzymała Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura za projekt przychodni ukierunkowanej na zdrowie kobiety - Infemini Medi Home.

Zaproponowane w projekcie różnorodne przestrzenie pomagają kobiecie czuć się dobrze w klinice, bo została ona zaprojektowana specjalnie dla niej. Taka aranżacja to troska o dobrostan pacjenta w holistycznym ujęciu, troska o ciało i duszę, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne.

w laudacji odczytanej przez Romanę Tryc akcentowała jurorka Magdalena Federowicz-Boule.

I nagrodę w kategorii "Wnętrze publiczne" zdobyła pracownia NOKE Architekci: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Paulina Cziba, Justyna Puchalska i Marcin Cudnik.

Jako jurorzy dostrzegliśmy, że realizacja tego projektu była nie lada wyzwaniem dla architektów. Należało tu pogodzić wymogi konserwatora zabytków z działalnością gastronomiczną. W naszej ocenie projektanci mieli ambitny plan stworzenia wyjątkowego miejsca, które odniesie się z szacunkiem do zastanej materii, a jednocześnie urzeknie nowatorskim pomysłem. Według nas udało się plan zrealizować. W projekcie urzekła nas dbałość o detal, zwłaszcza przy tak dużej skali wnętrza. Na uwagę zasługuje też to, że pomieszczenie jest spójne, a jednocześnie różnorodne. Zachowując jednolity klimat, wydobywa odmienność poszczególnych stref. Przestrzeń została wykreowana tak, że daje poczucie intymności i przytulności. Majstersztyk!

konstatowała w laudacji Agnieszka Stefańska.

Odbierając wraz z całym zespołem nagrodę, Karol Pasternak zaznaczał:

Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować SAW za promowanie naszego zawodu, jakim jest projektowanie wnętrz. Zwłaszcza, że budowanie wizerunku naszej profesji w Polsce jest ogromnie trudne. 

ocenił.

Oprawa audiowizualna gali konkursowej powstała dzięki życzliwemu zaangażowaniu firm TEATR.com.pl  i Bang & Olufsen. Aranżacja wnętrz przestrzeni podczas gali nie byłaby możliwa bez wsparcia showroomu Powsińska 16, marek Balma, Noti i Miele, a o zjawiskowe statuetki dla laureatów zadbała firma Zoendeco. Nie można również zapomnieć o mecenasach SAW – firmach REHAU i JUNG, które przez cały rok wspierają wszystkie inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie.

Za reżyserię oraz produkcję gali finałowej odpowiadała Agnieszka Stefańska (architekt wnętrz, Zarząd SAW) we współpracy z firmą doradztwa komunikacyjnego Home Sweet Home PR.

    Więcej o:

Skomentuj:

Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW