Łazienka w stylu japandi
Styl japandi to harmonijne połączenie elementów japońskiego minimalizmu z ciepłym stylem skandynawskim. Pełno tu inspiracji czerpanych z natury - stonowanych kolorów i materiałów naturalnego pochodzenia. Wnętrza utrzymane w tej estetyce są wolne od nadmiaru dekoracji, ich projekty skupiają się na funkcjonalności i komforcie. Dlatego też styl japandi idealnie nadaje się do wprowadzenia w łazience.
Łazienka w stylu japandi: kolorystyka i materiały
Spokojna paleta barw. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu japandi są stonowane kolory. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej harmonijne i emanuje spokojem. Aby uzyskać taki efekt, warto wybierać kolory takie jak: biel, beże, ciepłe szarości i brązy. Sprawdzi się też głęboki odcień zieleni oraz modne w ostatnim sezonie odcienie barw, które sprawiają wrażenie nieco "brudnych". Styl japandi nie oznacza jednak monotonii. Dopuszczalne jest wprowadzanie mocniejszych akcentów - zarówno w postaci detal, jak i całej ściany pomalowanej na przykład na rdzawy odcień czerwieni.
Naturalne materiały. Japandi to połączenie japońskiej prostoty ze skandynawskim ciepłem. Kluczowym materiałem - również w aranżacji wnętrz - jest drewno, które nadaje przestrzeni przytulności i naturalności. Można zdecydować się na drewniane meble, a także na płytki lub panele podłogowe wykonane z drewna. Ponadto, warto sięgnąć po naturalne akcenty, takie jak kamień czy bambus, które jeszcze mocniej podkreślą związek aranżacji z naturą.
Łazienka w stylu japandi: minimalizm i porządek
Japoński minimalizm charakteryzuje się prostotą formy i skupieniem na istotnych elementach, które mają konkretne funkcje. Meble i akcesoria powinny być użyteczne i estetyczne, również w detalach. Wybierając wyposażenie do łazienki, postaw na proste linie i wiele ukrytych schowków, aby zachować porządek. Warto unikać nadmiernego dekorowania przestrzeni zarówno pod względem typowych ozdób, jak i wzorzystych płytek.
Łazienka w stylu japandi: rośliny i naturalne akcenty
W związku z tym, jak duży nacisk jest kładziony na odwołania do natury w aranżacjach w stylu japandi, warto pamiętać również o naturalnej zieleni - w postaci roślin doniczkowych. Taki dodatek wniesie do wnętrza jeszcze więcej harmonii oraz świeżość, która uprzyjemni nam poranną toaletę. Rośliny doniczkowe, takie jak storczyki czy fikusy, doskonale komponują się z drewnianymi elementami i delikatnymi kolorami. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiednie gatunki roślin, które mogą się znaleźć w łazience (nie wszystkie tolerują wysoki poziom wilgotności, a niewiele z nich przetrwa brak dostępu do naturalnego światła).
Do innych naturalnych akcentów w aranżacji w stylu japandi możemy zaliczyć:
- mniejsze elementy wyposażenia wykonane z kamienia naturalnego (mydelniczka, taca na kosmetyki, dozownik mydła, kubek na szczoteczki),
- bambusowa mata podłogowa (zastępująca dywanik),
- plecione klosze lamp i koszyki do przechowywania,
- lustra w drewnianych ramach.
Łazienka w stylu japandi: oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe w aranżacji łazienki w stylu Japandi. Zaleca się zastosowanie większej liczby małych punktów oświetleniowych, które nie tylko doskonale doświetlą przestrzeń, ale również stworzą atmosferę relaksu i spokoju. Mocniejsze światło warto zainstalować dookoła lustra, aby ułatwić wykonywane przy nim czynności pielęgnacyjne. Pozostałe lampki najlepiej dobrać tak, aby dawały subtelne, nieco przytłumione światło. Ponadto, można postawić na japońskie lampiony, które dodadzą łazience wyjątkowego uroku.
Łazienka w stylu japandi: tekstylia
Tekstylia pełnią istotną rolę w tworzeniu atmosfery łazienki w stylu japandi. Wybieraj delikatne, naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len. Ręczniki, dywaniki czy zasłony powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce, harmonizującej z resztą wnętrza.
Tekstylia w łazience w stylu japandi nie tylko dodają estetyki, ale także wpisują się w zasady minimalizmu. Wybierając ręczniki czy zasłony, warto zwrócić uwagę na prostotę formy i unikać nadmiernych zdobień. Funkcjonalność jest kluczowym aspektem - ręczniki powinny być miękkie i chłonne, a dywaniki antypoślizgowe. Z kolei zasłony są zazwyczaj lekkie, przepuszczające delikatne światło i nadające łazience przytulności.
Meble łazienkowe w stylu japandi
Łazienka utrzymana w stylu japandi wymaga obecności drewna. Alternatywą dla tego surowca mogą być meble wykonane z wysokiej jakości płyt laminowanych, które doskonale imitują wygląd drewna.
– Meble łazienkowe w dekorze drewna będą tańszą alternatywą dla mebli z naturalnego drewna. Kolekcja Faro marki Defra oferuje proste bryły o minimalistycznej stylistyce w odcieniu dębu artisan (dostępne również w białym połysku). Seria ta doskonale wpisze się w stylistykę łazienki japandi, szczególnie jeśli meble uzupełnimy o stylowe konglomeratowe blaty imitujące naturalny kamień – mówi ekspert marki Defra.
Kamień naturalny w aranżacji
Wspomniany już kamień to nie mniej ważny element, którego nie może zabraknąć w łazience w stylu japandi. Warto postawić na kamienne motywy nie tylko w dodatkach, ale i w płytkach. Glazura inspirowana naturalnym łupkiem doskonale zdefiniuje wnętrze, podobnie jak kamienny blat - a w tej roli dobrze sprawdzą się też blaty z konglomeratu, również dostępne w ofercie Defra, które są wodoodporne, bakteriostatyczne i bardziej trwałe niż ich naturalne odpowiedniki.
Łazienka w stylu Japandi to doskonałe połączenie prostoty, funkcjonalności i elegancji. Dzięki harmonii między japońskim minimalizmem a skandynawską przytulnością przestrzeń ta stanie się miejscem relaksu i odprężenia, jednocześnie emanując subtelnością i stylem.
- Więcej o:
- trendy 2024
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki
Kolor brązowy we wnętrzach
Dopamine colors - radosne kolory we wnętrzach
Royalcore w aranżacji wnętrz
Quiet luxury - cichy luksus jako trend w aranżacji wnętrz
Trendy w urządzaniu kuchni - modna kuchnia 2024
Biało-czarna łazienka - pomysły na aranżacje