Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Luksus i nowoczesność - hotel Burj al Arab w Dubaju

Ewa Czaczkowska

Burj al Arab, oszałamiający luksusem 7-gwiazdkowy hotel, a zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli współczesnego świata, w tym roku świętuje swoje 15. urodziny.

Hotel Burj al Arab w Dubaju
Hotel Burj al Arab w Dubaju
Fot. mat.prasowe

I choć w minionych latach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstało mnóstwo imponujących inwestycji z Burj Khalifa - najwyższym wysokościowcem świata na czele - budynek o charakterystycznej opływowej sylwetce pozostaje symbolem i największą dumą Dubaju. A przybywających tu tłumnie turystów niezmiennie zdumiewa rozmachem, zachwyca nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi.

Czysta, pozbawiona zbędnych ozdobników bryła nawiązuje kształtem do żagla tradycyjnej arabskiej łodzi. Ściany pokrywa specjalny materiał, który sprawia, że za dnia, odbijając promienie słoneczne, budynek lśni nieskazitelną bielą. Wrażenie jest tym większe, że hotel wyłania się jakby wprost z morskich fal, zbudowano go bowiem na sztucznej wyspie wzmocnionej 250 betonowymi palami wbitymi w dno na głębokość 45 m.

Królewskie łoże w apartamencie-minipałacuFot. mat. prasowe

Ten jedyny w swoim rodzaju projekt powstał w pracowni uznanego architekta, Toma Wrighta z firmy Atkins. O kosztach realizacji krążą legendy, ale nawet najbardziej nieprawdopodobne wydają się prawdziwe, gdy przekracza się progi hotelu.

Współczesny arabski pałac - takie było założenie szejka Mohammeda bin Rashida al-Maktouma, władcy Dubaju, gdy powierzał zadanie zaprojektowania hotelowych pomieszczeń Khuan Chew, która zdobyła już uznanie za swą wizję pałacu sułtana Brunei. Projektantka - urodzona i wykształcona w Wielkiej Brytanii Chinka - doskonale zrozumiała intencje zleceniodawcy. Wnętrza Burj al Arab zachwycają prawdziwie królewskim przepychem, a przy tym, mimo pozornej sprzeczności, świetnie współgrają z czystą wysmakowaną formą bryły budynku.

Skomentuj:

Luksus i nowoczesność - hotel Burj al Arab w Dubaju