Mała łazienka w 8 krokach
W niedużym wnętrzu możesz stworzyć ładną, wygodną i funkcjonalną łazienkę. Wystarczy, że przemyślany zostanie projekt, a wyposażenie oraz wykończenie dobrze dobrane. Zobacz wyszukane przez nas propozycje, które pomogą ci to osiągnąć.
W ostatnich latach charakter łazienki nieco się zmienił, już nie jest tylko miejscem szybkiej toalety, ale też pełni funkcję pomieszczenia, w którym się relaksujemy. Nie jest prostą rzeczą stworzenie takiej przestrzeni, zwłaszcza gdy dysponujesz niedużym lub nieustawnym wnętrzem. Właśnie dlatego przygotowaliśmy przewodnik w pigułce, który wskaże najważniejsze kroki podczas jego urządzania.
1. Przemyślany projekt
Zanim przystąpisz do projektowania łazienki, przemyśl potrzeby domowników – ich przyzwyczajenia oraz niezbędne wyposażenie, którego potrzebują. Następnie skonfrontuj je z możliwościami, jakie daje wnętrze. Może się okazać, że przestrzeni nie wystarczy na wszystkie sprzęty, wówczas trzeba dokonać wyboru, jakie wyposażenie jest absolutnie niezbędne. Teraz można przystąpić do rozplanowania wnętrza. Zazwyczaj są już umiejscowione przyłącza, które wskazują, gdzie powinny stanąć poszczególne sprzęty. Może zdarzyć się jednak, że takie rozplanowanie ogranicza miejsce.
W takim przypadku, by stworzyć wygodną przestrzeń, należy przenieść przyłącza. Warto pamiętać, że w przypadku kanalizacji musi zostać zachowany spadek, a maksymalna odległość toalety od pionu kanalizacyjnego wynosi 120 cm. Ważne są też odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami, np. przed toaletą musi zostać ok. 60 cm wolnej przestrzeni, a przed umywalką i wanną 50 cm. Czasem projekt przerasta nasze możliwości, wówczas warto zwrócić się o pomoc do pracowni projektowej.
2. Optyczne powiększenie
Chociaż łazienka nie stanie się rzeczywiście większa, jest kilka łatwych do zastosowania trików, które sprawią, że będzie się taka wydawała. Przede wszystkim musi być jasna. Dlatego warto zamontować kilka źródeł światła – wręcz niezbędne są lampy przy lustrze, ale można też rozświetlić strefę kąpielową. Polecamy również użycie jasnych barw do wykończenia ścian. Sprawdzą się płytki w połysku, które dodatkowo odbijają światło. Innym prostym sposobem na optyczne powiększenie jest użycie lustra – im większa jego powierzchnia, tym lepiej. Powieszone w odpowiednim miejscu, odbije wnętrze, podwajając wizualnie jego wielkość.
3. Minimalistyczny wygląd
W niewielkim wnętrzu powinien panować ład. Zbyt duża liczba sprzętów, bogate wzornictwo, wyszukane detale – wszystkie te elementy mogą wprowadzić chaos, dlatego będzie zdecydowanie lepiej, gdy wybierzesz sprzęty o prostej formie oraz zrezygnujesz ze zbędnych elementów wyposażenia. Dobrze zaprezentuje się nowoczesna podtynkowa armatura, odpływ liniowy lub ścienny zamiast brodzika lub prosta wanna.
4. Ładne wykończenie
Dużą rolę w wyglądzie łazienki ma wykończenie ścian i podłogi. Jak było wspomniane, w niedużym wnętrzu lepiej wybrać jasne kolory. Nie oznacza to jednak monotonii, ponieważ można wybrać ciekawą fakturę lub kształt płytek. Można też pokusić się o delikatny wzór. Warto pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki, więc jeśli bardzo zależy ci na ciemnych płytkach, ułóż je tylko na fragmencie jednej ściany, np. przy umywalce – w zestawieniu z jaśniejszym wykończeniem strefa ta stworzy głębię i będzie sprawiała wrażenie, że jest oddalona, jakby umieszczona we wnęce.
5. Sprzęty w wersji mini
Oczywistym jest, że duża wanna, obszerna kabina prysznicowa i sporych rozmiarów umywalka czynią z łazienki komfortową przestrzeń służącą nie tylko do utrzymania higieny, lecz także jako domowa strefa relaksu. Jednak w niedużym wnętrzu trzeba iść na kompromis i wybrać wyposażenie w mniejszych rozmiarach. W bardzo małym pomieszczeniu wszystkie sprzęty muszą być niewielkie, ale czasem łazienka jest na tyle duża, że zmieści się wanna o standardowych rozmiarach, kosztem umywalki, którą można wybrać w wersji mini. Warto więc dobrze przemyśleć projekt i sprawdzić wszystkie opcje.
6. Dopasowane wyposażenie
Urządzając nieduże lub nieustawne wnętrze (np. o nietypowym kształcie lub ze skośnymi ścianami), warto wiedzieć, że niektórzy producenci oferują wyposażenie o niestandardowych wymiarach lub kształcie. Dobrym przykładem są narożne umywalki, pięciokątne brodziki, które zabierają mniej przestrzeni lub asymetryczne wanny, które stwarzają wygodną przestrzeń kąpielową, ponieważ w węższym ich końcu możemy umieścić nogi. Dobrym rozwiązaniem są też kabiny prysznicowe robione na wymiar.
Wygodna strefa kąpielowa
Najwięcej miejsca w łazience zajmuje strefa kąpieli, dlatego najczęściej wybierany jest do niej prysznic. Decydując się na konkretną kabinę prysznicową w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się układem pomieszczenia. Ważne jest efektywne zagospodarowanie każdego centymetra przestrzeni. To zagwarantuje nam wygodę poruszania się po łazience oraz komfort kąpieli. Nawet w mikro łazience można wziąć wygodnie prysznic. A to dzięki kabinie z drzwiami typu bifold, które po skończonej kąpieli składają się do ściany i kabina dosłownie znika. W przypadku małych pomieszczeń kluczowy jest sposób otwierania drzwi.
Dlatego warto wybierać kabiny z drzwiami przesuwnymi lub z niewielkimi skrzydłami wahadłowymi. Jeżeli pomieszczenie ma bardziej kwadratowy układ to dobrze będzie pasować w nim jeden z modeli narożnych. A tutaj do wyboru mamy kabiny półokrągłe, kwadratowe, a nawet pięciokątne. Z kolei w łazience w kształcie długiego prostokąta, najlepiej zamontować kabinę na jej końcu. Sprawdzi się tu model typu walk-in lub drzwi wnękowe zamykające całą przestrzeń. Natomiast stylistyczne dopasowanie kabiny do aranżacji ułatwi szeroki wybór kolorów wykończeń jej elementów. Wśród nich znajdziemy połyskujący chrom i złoto, czy też modny czarny lub biały mat.
7. Wielofunkcyjne wyposażenie
Można by pomyśleć, że ograniczona przestrzeń oraz pójście na kompromis w wielu kwestiach uczyni z łazienki niewygodne, mało funkcjonalne wnętrze. Jednak wcale nie musi tak być, nawet w niedużym pomieszczeniu można stworzyć komfortową strefę, zarówno w zakresie codziennej toalety, jak i relaksu – wystarczy wybrać wielofunkcyjne wyposażenie. Na przykład duże lustro może za sobą ukrywać wiele półek na kosmetyki, szafka pod umywalką zmieści uchwyt na papier toaletowy i szczotkę, a relaks zapewni bateria prysznicowa z deszczownicą i słuchawką ze zmiennym strumieniem wody.
8. Dobra organizacja
W każdej łazience, nawet tej najmniejszej powinna znaleźć się szafka, w której ukryć można kosmetyki, suszarkę oraz chemię gospodarczą. Najczęściej zajmuje ona przestrzeń pod umywalką i to jest wygodne oraz funkcjonalne rozwiązanie. Warto też wygospodarować chociaż kawałek ściany na słupek, który pomieści jeszcze więcej sprzętów. Optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz mebla zapewnią natomiast odpowiednie organizery, wysuwane półki czy systemy cargo, które pomogą utrzymać porządek, a co za tym idzie pozwolą zmieścić więcej rzeczy w szafkach.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?