Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała sypialnia - pomysły na aranżacje

Redakcja

Sypialnia najczęściej służy nie tylko do spania, ale również jako miejsce do przechowywania różnych rzeczy, dlatego niełatwo ją zaaranżować - szczególnie na niewielkiej powierzchni. W jaki sposób sprawić, że będzie funkcjonalna, a przy okazji atrakcyjna wizualnie? Podpowiadamy!

Mała sypialnia - pomysł na aranżację
Mała sypialnia - pomysł na aranżację
Enrika Samulionyte/Shutterstock

Aranżacja małej sypialni - kolory

Podstawowa zasada przy stosowaniu kolorów we wnętrzach mówi, że na niewielkiej przestrzeni należy używać jasnej palety barw. Nie oznacza to jednak, że w małym pomieszczeniu nie możemy sobie pozwolić na bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne. Można je stosować, ale z umiarem - na przykład pomalować ciemniejszym kolorem jedną ze ścian (najczęściej dobrym pomysłem jest wybór ściany za łóżkiem) lub zastosować go w postaci dodatków. Pamiętajmy też o zastosowaniu ciepłych odcieni - takie sprawią, że aranżacja będzie bardziej przytulna.

Łóżko w małej sypialni

Najbardziej wygodną opcją jest takie ustawienie łóżka w sypialni, by można było obejść je z trzech strony. Czasem jednak obecność szafy w pomieszczeniu sprawia, że taki układ jest niemożliwy. Wtedy można ustawić łóżko dłuższym bokiem przy jednej ze ścian, zyskując tym samym więcej miejsca na przejście i dostęp do szaf.

A co zrobić, kiedy potrzebujemy w sypialni łóżka dla dwóch osób, ale gotowe modele, dostępne w sklepach, są za duże? Można na przykład kupić podstawę razem z materacem o minimalnych wymiarach 140 x 200 cm i zamiast zagłówka umieścić na ścianie za łóżkiem tapicerowane panele. Warto pamiętać o szufladach pod łóżkiem - do przechowywania pościeli, itp.

Oświetlenie małej sypialni

Odpowiednio dobrane oprawy oświetleniowe mogą pomóc stworzyć bardziej przytulną atmosferę i zapewnić dużo światła, jednocześnie zajmując bardzo mało miejsca. Jeśli nie masz miejsca na postawienie tradycyjnych szafek nocnych, zainwestuj w kinkiety na ścianie nad łóżkiem lub po bokach zagłówka. Zrezygnuj z lamp podłogowych - na niewielkiej przestrzeni są niepraktyczne. Kinkiety - szczególnie te na regulowanych "ramionach" - umożliwiają dostosowanie ilości światła do potrzeb, poprawiają też komfort czytania w łóżku. Dodatkowo przyda się lampa sufitowa z przesłoną, które rozproszy światło, aby nie raziło nas w oczy, kiedy będziemy leżeć w łóżku. A jeśli mamy w sypialni szafę, dobrym pomysłem będzie zadbanie o listwy oświetleniowe wewnątrz mebla.

Mała sypialnia - pomysł na aranżację
Mała sypialnia - pomysł na aranżację
IKEA

Przechowywanie w małej sypialni

Jeśli chodzi o przestrzeń do przechowywania, mała sypialnia może być wyzwaniem, aby zmieścić wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli nie zmieści się pełnowymiarowa szafa, zawsze można pomyśleć o płytszej, w której zorganizujemy przechowywanie złożonych ubrań na półkach zamiast na wieszakach. Pamiętajmy, że dla lepszego wykorzystania przestrzeni warto zaprojektować zabudowę na wymiar zamiast kupować gotowe modele mebli. Wtedy możemy pozwolić sobie na idealne dopasowanie mebli do potrzeb - i wykorzystanie przestrzeni pod sufitem, przy oknie, nad drzwiami wejściowymi, itd.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mała sypialnia - pomysły na aranżacje