Mebel pod telewizor w rękach polskich projektantów
Do projektu UNLTD., organizowanego przez Sony oraz Pies Czy Suka, zaproszono pięciu obiecujących artystów i duetów artystycznych, których zadaniem było wykonanie instalacji, obiektu lub mebla pod telewizor Sony BRAVIA serii W9. Zobaczcie efekty ich prac!
Beton
Z kolei twórcom ze studia Beton oglądanie telewizji kojarzy się z pochmurną, deszczową pogodą, stąd ich pomysł na wykorzystanie w konstrukcji mebla motywu chmury.
Beton działa w Warszawie od 2007 roku. Zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią teatralną, grafiką użytkową, typografią, animacją, projektowaniem ubrań. Studio pracuje dla instytucji kultury, fundacji, festiwali, teatrów. Beton ma w swoim portfolio jeden zrealizowany budynek (kościół we wsi Tarnów nominowany do nagrody Miesa van der Rohe), trzy kroje pisma, projekty przestrzeni teatralnych, projekty mebli i niewielkich form przestrzennych, kilkanaście linii ubraniowych, kilkadziesiąt projektów identyfikacji wizualnej instytucji i wydarzeń kulturalnych, projekty plakatów, książek, albumów.
Magdalena Tekieli
W swojej kreacji mebla Magdalena Tekieli postawiła na prosty, elegancki i wysublimowany styl, nawiązujący do skandynawskiego designu, który według niej idealnie koresponduje z charakterem produktów Sony.
Magdalena Tekieli jest projektantką wzornictwa przemysłowego oraz grafiki użytkowej, założycielką studia projektowego Magdalena Tekieli Design i producentką własnoręcznie zaprojektowanych produktów marki Paper Love. Ukończyła studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest stypendystką krakowskiej ASP oraz Uniwersytetu w Lublanie. Jest laureatką konkursów Najlepsze Dyplomy Projektowe 2012 i "Młodzi na start" organizowanego w tym roku przez ELLE Decoration. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą.
Malafor
Projektanci ze studia Malafor postrzegają telewizor jako okno na świat i tę wizję odzwierciedlili w swoim projekcie, w którym wykorzystali aluminium i piankę.
Malafor to marka stworzona w 2004 roku przez Agatę Kulik-Pomorską i Pawła Pomorskiego. Duet zaczął od projektowania i produkowania krótkich serii obiektów. W ostatnich latach Malafor stara się kierować także bardziej przemysłowym podejściem, co zaowocowało powstaniem "Activ Basket" - koszyka na zakupy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, a także kolekcji mebli pneumatycznych "YACHT", czy kolekcji mebli ekologicznych "BLOW RECYCLING". Uważają, że związek z miejscem, w którym tworzą wnosi do projektów jakość i wiarygodność. Obecnie pracują z materiałami typowo żeglarskimi, charakterystycznymi dla ich regionu nadbałtyckiego. W projektach rzemiosło żaglowe połączyli z najnowszą technologią tekstyliów wykorzystywanych do szycia żagli - zaczynając od podstawowych takich jak dakron, a kończąc na zaawansowanych laminatach z włóknem węglowym. Malafor jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, m.in. Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket.
Lange&Lange
Pomysłem studia Lange&Lange na konstrukcję pod Sony BRAVIA serii W9 było zaburzenie logicznego postrzegania cienia. W efekcie powstał niezwykle oryginalny, silnie ingerujący w przestrzeń obiekt.
Lange&Lange to biuro projektowe założone przez braci Aleksandra i Gustawa Lange w 2007r. Firma kultywuje projektowe tradycje rodzinne. Bracia są trzecim pokoleniem Absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lange&Lange działają w pełnym spektrum projektowym: projektowanie produktu, identyfikacja wizualna, consulting projektowy.
Kompott
Interpretacja koncepcji UNLTD. autorstwa Krystiana Kowalskiego ze studia Kompott to próba znalezienia fizycznego otoczenia dla nowoczesnych technologii. Punktem wyjścia dla stworzenia projektu była najważniejsza według Kowalskiego cecha technologii telewizora Sony, czyli bogactwo kolorów, którą zapewnia technologia Triluminos.
Kompott Studio pracuje w obszarze projektowania produkt i usług. Proces projektowy zakłada bliską współpracę z klientem, research i obserwacje zachowań. Kompott ma na koncie wystawy w Mint Gallery w Londynie, MOCAK w Krakowie czy na mediolańskim Triennale, a także publikacje w najważniejszych pismach branżowych. Studio było nominowane do FX Design Award w kategorii "Breakthrough Talent of the Year". Współzałożycielem studia jest Krystian Kowalski, absolwent wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie i Design Products Royal College of Art w Londynie. Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując w studio projektowych w Mediolanie, Warszawie i Łodzi.
Co dalej?
Obiekty można oglądać 3 grudnia w Pies Czy Suka przy ul. Szpitalnej 8A w Warszawie, a następnie na festiwalu Przetwory w warszawskim Soho Factory 14-15 grudnia. To właśnie tam odbędzie się aukcja obiektów, z której środki zostaną przeznaczone na Stowarzyszenie Artanimacje, od ośmiu lat organizujące Rezydencję Twórczego Recyclingu PRZETWORY.
- Więcej o:
- projektanci
Polski projekt: meble z betonu architektonicznego
Minimalizm - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz
Przetarg na budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wykonawcę poznamy za rok
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu