Meble dębowe — zalety, ceny, inspirujące aranżacje z meblami z drewna
Naturalne meble pod każdym względem wyprzedzają produkty wykonane z materiałów sztucznych: są przyjazne środowisku, czyli bezpieczne dla zdrowia, trwałe i wytrzymałe. Wszystko to można też powiedzieć o meblach z litego dębu. Ten rodzaj drewna uważany jest za elitarny i to właśnie ono jest wybierane do tworzenia najbardziej luksusowych wnętrz. Dzięki unikalnemu naturalnemu wzornictwu drewna, produkty dębowe wyglądają oryginalnie, ale jednocześnie pasują do każdego otoczenia.
Meble dębowe - zalety i wady mebli z litego dębu
Lite drewno jest jednym z pierwszych materiałów, które ludzie zaczęli wykorzystywać do dekoracji wnętrz. Nasi przodkowie cenili dąb za jego praktyczność i wytrzymałość. Co więcej, naturalne drewno nie powoduje alergii, zdobi wnętrze i zachowuje swoje walory przez długie lata. Do produkcji mebli z litego drewna najczęściej wybiera się dąb lub sosnę. Jednak to meble dębowe uważane są za wyjątkowe. Wynika to z zalet samego dębu:
- Wysoka wytrzymałość i długa żywotność.
- Niezawodność i bezpieczeństwo.
- Szerokie możliwości zastosowania we wnętrzu. Lite drewno ma unikalny naturalny wzór, który pozwala tworzyć niezwykle piękne meble. Nie tylko świetnie wygląda, ale także długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Takie meble doskonale pasują zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz.
- Meble z litego drewna wymagają szczególnej troski, ale przy przestrzeganiu zasad pielęgnacji, mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. Jeśli drewno jest uszkodzone, zawsze możesz skontaktować się ze specjalistami od renowacji i przywrócić jego integralność.
Meble z litego dębu – trwałość i wytrzymałość
Faktura dębu jest jasna i wyraźnie promieniuje od rdzenia. Wytrzymałość tego materiału jest tak wysoka, że nie jest on tak łatwy w obróbce. Dlatego do pracy z dębem używa się hartowanych frezów. Dąb to jeden z najtwardszych gatunków drewna. Na skali metody Brinella, o ile za pomocą hartowanej stalowej kuli o średnicy 10 mm wywiera się nacisk na powierzchnię z siłą 100 kg. W przypadku litego dębu wskaźnik wynosi 3,7 kgf/mm2. W praktyce oznacza to, że dębowe meble będą odporne na obciążenia mechaniczne.
Dąb to także wyjątkowe połączenie wytrzymałości i elastyczności. Ze względu na plastyczność tego materiału można zastosować szereg metod obróbki dekoracyjnej: rzeźbienie, bejcowanie, wybielanie, teksturowanie za pomocą pędzla. Meble z litego dębu nadal wytrzymają duży ciężar, zachowując przy tym swój kształt.
Jedną z najważniejszych cech dębu jest odporność na butwienie. Drewno nie psuje się pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury. Teraz meble z dębową są wykonywane z myślą nie tylko o sypialni czy salonie, ale także do kuchni, a nawet łazienki.
Co ciekawe, przy dłuższym kontakcie z wodą dąb nie pęka ani nie marszczy się, a jedynie zmienia kolor na ciemnofioletowy z zielonym odcieniem. Ten kolor drewna jest najrzadszy ze wszystkich, jakie można uzyskać w sposób naturalny, a przez to najdroższy.
Jakie są wady mebli z litego dębu?
Wysoka jakość pociąga za sobą wysokie koszty produkcji i samych mebli. A ponieważ zazwyczaj nie chodzi o zakup jednego mebla, a aranżacje przynajmniej jednego pomieszczenia, to koszty zestawu mebli mogą być bardzo znaczne. Lite drewno to gęsty materiał, a co za tym idzie również dość ciężki. Produkty z litego drewna wyglądają dość masywnie. W związku z tym materiał ten nie nadaje się do małych pomieszczeń.
Meble drewniane — odmiany mebli z litego dębu
Szczególnie popularne są stoły jadalniane do salonu lub jadalni, a także biurka do biur i miejsc do pracy. Stabilne, proste kształty produktu zdobi staranny, ręcznie rzeźbiony wzór. Utrzymane w tym samym stylu łóżko, szafki nocne i komoda będą teraz ozdobą twojej sypialni. Z litego drewna tego typu robi się też meblościanki do klasycznych i nowoczesnych salonów. W produkcji dąb często łączy się z mahoniem, a także szkłem, a nawet metalami szlachetnymi. Do produkcji mebli drewnianych można użyć:
- Lity dąb to klasyczny materiał o ogromnej liczbie zalet, o których wspominaliśmy. Służy do produkcji mebli do domu (łóżka do sypialni, zestawy kuchenne, stoły itp.), A także do biura. Modele różnią się różnorodnością kształtów i kolorów.
- Fornir dębowy to materiał, w którym łączą się główne zalety naturalnego drewna z lekkością produktów i przystępną ceną. Szczególnie popularne są produkty fornirowane przeznaczone do użytku w kuchni lub pokoju dziecinnym, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Praktyczna i trwała szafka fornirowana ozdobi salon, przedpokój lub bibliotekę. Również fornir często znajduje się w dekoracji mebli i drzwi wewnętrznych.
- Dąb bagienny. Ten rodzaj drewna jest szczególnie cenny, ponieważ ma rzadki czarno-zielony odcień. Szafki i inne przedmioty wykonane z tego szlachetnego materiału to nie tylko elementy wyposażenia wnętrz, ale także symbole wysokiego statusu.
Niewątpliwie na jakość mebli wpływa również sposób obróbki. Jeśli mówimy o meblach robionych ręcznie, to drewno jest suszone w specjalny sposób i pozostawione do „odpoczynku” przez kilka miesięcy. Następnie wielokrotnie lakieruje się drewno, aby zabezpieczyć je przed grzybami i różnymi owadami.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu